VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Lebku bojovníka se vstřeleným hrotem šípu a další rarity můžete vidět na nové výstavě o husitsví

Sberatel.info

20. července, 2023

Palcát, pavéza, houfnice, kropáč nebo bombarda, to jsou názvy některých předmětů spjatých s husitským obdobím, které můžete vidět na nové výstavě v Muzeu východních Čech. Výstava v Hradci Králové nazvaná „Jan Žižka – husité ve východních Čechách“ nabízí stovky předmětů související s touto érou našich dějin.

“Východní Čechy jsou s husitstvím spojeny velmi intenzivně, ale delší čas se o této tématice nemluvilo. Výstava, doplněná do budoucna i bohatým edukačním programem, by chtěla tento dluh vůči veřejnosti napravit,” uvedl ředitel muzea Petr Grulich.

Muzeum naplánovalo výstavu k 600. výročí příchodu Jana Žižky do Hradce Králové, čímž započala významná éra východočeského husitství. Součástí výstavy jsou kromě tehdejšího vojenství také vybraná výtvarná díla, jakou například sochy, obrazy nebo grafika, která odrážejí pohled umělců 19. až 20. století na husitskou dobu. Pozornost je věnována také dokladům každodennosti, tedy vybavení domácnosti i průniku husitských idejí do výtvarné kultury.

Výstava se koná v Malém sále secesní budovy muzea a tvoří ji tři hlavní části. Úvodní část návštěvníky seznámí s podobou východních Čech a jejich středověké společnosti před vypuknutím revolučních událostí. Druhá část prezentuje příchozím doklady hmotné kultury 15. století. Všechny vystavené exponáty jsou archeologické artefakty pocházející z prostředí středověkých měst, tvrzí a hradů.

“Ve vitrínách si návštěvník prohlédne kovové předměty včetně drobných součástí oděvů a šperků, výrobky z přírodních materiálů jako jsou zvířecí kosti, dřevo, kůže a v neposlední řadě i kuchyňskou a stolní keramiku v podobě hrnců, mís, pohárů a džbánů doplněnou křehkými zlomky skleněných nádob,” uvedla kurátorka výstavy Petra Rokoská.

Třetí část výstavy provází hlavními dějinnými událostmi husitského období. V jednotlivých vitrínách se představují zejména doklady dobových zbraní a zbroje, ale i další památky na husitské období. “Za všechny můžeme jmenovat lebku husitského bojovníka se vstřeleným hrotem šípu nebo unikátně dochovanou houfnici z Nového Bydžova.

Znalci středověkého válečnictví jistě ocení dochovanou zbroj z Broumova, ale i doklady dalších obranných odění. “Z tohoto významného města známe i počet a rozložení jeho obránců z doby husitské. Jejich rekonstrukci zde rovněž vůbec poprvé představujeme,” uvedl archeolog a kurátor výstavy Radek Bláha. Na výstavě nechybí ani model bojového vozu, jeden ze symbolů husitství.

Své sbírkové předměty a další podklady poskytlo více než dvacet sbírkových institucí zejména z východních Čech.

Více se o výstavě dozvíte zde.

ČTK, foto: Muzeum východních Čech

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Paris Philex 2024

  Tradiční filatelistický veletrh.

  30.05.2024 - 01.06.2024

  Paříž, Francie

  https://urlz.fr
 • Army Fest Kroměříž

  Prodejní výstava historického a moderního vojenství.

  23.06.2024 - 23.06.2024

  Kroměříž, Česká republika

  www.hobbyvystaviste.cz...
 • Mezinárodní numismatický veletrh Madrid 2024

  První ročník numismatické akce s mezinárodními ambicemi.

  26.06.2024 - 29.06.2024

  Madrid, Španělsko

  https://eventonumismatic...
 • Brno Grand Prix Revival

  Vozy Grand Prix, formule, prototypy, cestovní vozy

  13.07.2024 - 13.07.2024

  Brno, Česká republika

  www.brnogp.cz
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Muzeum historických motocyklů

  Muzeum historických motocyklů vzniklo z bývalé evangelické školy. Mezi exponáty stojí za pozornost například cenný čtyřválcový stroj z roku 1931 Ariel Square Four 4F s rozvodem OHC.

  Svratouch na Chrudimsku , Jihočeský kraj

  www.muzeummotocyklu.cz...
 • Muzeum Kouzlo starých časů

  Více než sto viktoriánských a edwardiánských oděvů, doplňků a kuriozit z celého světa na jednom místě.

  Praha 1, Hlavní město Praha

  www.muzeumkouzlostarychcasu.cz...
 • Vlastivědné muzeum v Olomouci

  Vystavuje mimo jiné poklad zlatých mincí, které vykopal jejich nálezce na šibeničním vrchu v Uničově na Olomoucku v roce 1911.

  Olomouc, Olomoucký kraj

  www.vmo.cz
 • Muzeum krajky a prodejní galerie

  Muzeum se sbírkou krajek.

  Vamberk, Královéhradecký kraj

  www.vkrajka.cz/cz/muzeum-krajk...
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky