VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Pamatujete? Na angličáky se dříve stály dlouhé fronty jako na banány

Sberatel.info

27. září, 2022

“Sbírání autíček je druhým nejrozšířenějším sběratelským koníčkem po filatelii,” říká Roman Gronský, který autíčka sbírá od roku 1963 a více než tisíc svých angličáků nyní vystavuje v expozici Ecce Homo Park ve Šternberku na Olomoucku.

Dlouhé fronty jako na nedostatkové banány a další exotické ovoce museli v 60. letech minulého století vystát před tuzemskými prodejnami s hračkami lidé, kteří chtěli svým dětem koupit propracované modely autíček – tzv. angličáky. Autíčka dovezená z Velké Británie byla tehdy pro děti velká vzácnost a dědila se z generace na generaci.

Například v Olomouci byly první angličáky podle Gronského k dostání před vánočními svátky v roce 1962. Do nabídky je tehdy zařadilo hračkářství v centru města. “Koupit si angličáka v té době u nás nebylo snadné. Překážkou nebyla cena, ale skutečnost, že se tyto modely autíček prodávaly jen v malém počtu a jen ve vybraných prodejnách, a to zejména jako obohacení předvánočního trhu,” uvedl Gronský. Podle pamětníků měly angličáky v dlouhodobé nabídce jen prodejny Tuzex, ve kterých lidé mohli nakupovat za speciální poukázky zvané bony.

Od konce 60. let si Češi a Slováci angličáky často přiváželi z cest do “západní” ciziny. “Tehdy se nevozily jen matchboxy, ale podobné modely, které vyráběly i další firmy v Británii, Spolkové republice Německo a Francii,” podotkl Gronský. Například britská firma Lesney v 60. letech minulého století vyráběla více než 100 modelů automobilů. “Odhaduje se, že do roku 2005 vyrobila přes tři miliardy kusů,” dodal Gronský. Autíčka z produkce firmy Lesney byla k dostání i v Československu.

Do socialistického Československa často mířily modely autíček, které měly oproti skutečnosti například jinou barvu sedaček či kol. Sběratelé na to přišli s odstupem času při porovnání svých angličáků s oficiálními katalogy. “Místo, aby tyto vadné výrobky firma vyhodila, tak je dodala do tehdejšího Československa,” řekl Gronský. Nyní mají tyto rarity díky své odlišnosti od sériově vyráběných autíček na sběratelském trhu mnohonásobně vyšší cenu. Větší počet angličáků se objevil mezi tuzemskými sběrateli v roce 1974. “Stalo se tak nedlouho po uhašení požáru ve Veletržním paláci v Praze, kde byly sklady Tuzexu s bednami autíček,” uvedl Gronský.

Nabídka angličáků na tuzemském trhu se v 70. a 80. letech postupně rozšiřovala a jejich dovoz prudce vzrost po roce 1989, kdy padly obchodní bariéry. Dlouhé fronty kvůli angličákům tak podle Gronského mohou současné mladé generaci připadat jako sci-fi. Nyní angličáky ve velkých sériích vyrábí čínské firmy a v tuzemských obchodech jsou jich plné regály. Sbírání starých modelů autíček je populární na celém světě, největší sbírky čítají desítky tisíc kusů.

O výstavě, která se koná v Ecce Homo Parku, se více dozvíte zde.

ČTK, foto: Ecce Homo

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Heulos burza Jihlava

  Bleší trh všech věci.

  20.07.2024 - 20.07.2024

  Jihlava, Česká republika

  https://www.burzajihlava...
 • Mezinárodní veletrh Sběratel

  26. ročník mezinárodního veletrhu poštovních známek, mincí, bankovek, pohlednic, minerálů a dalšího sběratelství. Největší setkání sběratelů ve střední a východní Evropě. Více než 220 vystavovatelů z 35 zemí a 10 000 návštěvníků z celého světa. Možnost nechat si zdarma ocenit vlastní sbírky od nezávislých znalců z profesních organizací jako je Svaz českých filatelistů nebo Česká numismatická společnost.

  06.09.2024 - 07.09.2024

  Praha, Česká republika

  www.sberatel.info/podzim...
 • Trading Expo & Alternativní investice

  Profesionálové a špičkoví odborníci v různých investičních oblastech mají za úkol na konferenci Trading Expo & Alternativní investice představit svůj obor zájemcům o alternativní investice tak, aby vzbudili jejich pozornost a přispěli k jeho popularizaci. A jejich rady a postřehy budou, vzhledem k aktuální inflační vichřici, letos o to cennější. O čem se bude mluvit? Poštovní známky, mince, nemovitosti, veteráni, drahé kovy, drahé kameny a další…

  07.09.2024 - 07.09.2024

  Praha, Česká republika

  www.tradingexpo.cz
 • Vinyl & Stereo Expo

  Největší podzimní akce pro sběratele vinylových desek, CD, kazet a hudebních memorabilií. Veletrhu se účastní prodejci z České republiky i ze zahraničí, například z Německa, Rakouska nebo Francie, kteří do Prahy stejně jako v minulých letech přivezou špičkový sběratelský materiál, raritní desky nebo signovaná alba. Součástí akce je také speciální sekce věnovaná jen metalové hudbě Rock & Metal Market.

  06.09.2024 - 07.09.2024

  Praha, Česká republika

  www.vinylexpo.cz
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky