VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Muzeum připravilo velkou výstavu historických plakátů z let 1890 až 1938

Sberatel.info

17. ledna, 2023

Téměř tři stovky plakátů z let 1890 až 1938 představuje výstava v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze. Jmenuje se Řeč plakátu a ve třech tematických blocích nazvaných Umění, Reklama a Ideologie nechybí díla světových tvůrců, jako je Henri de Toulouse-Lautrec i domácích výtvarníků Vojtěcha Preissiga, Františka Zelenky či Viléma Rottera.

Řeč plakátu představuje výběr z více než třicetitisícové sbírky muzea, která patří mezi nejstarší evropské sbírky plakátů, uvedla kurátorka Lucie Vlčková. Výběr podle ní doplňuje 50 dalších exponátů, jako jsou dobové umělecké časopisy a knihy.

Plakát podle kurátorky v různé míře propojuje estetiku vysokého umění s obrazovými schématy popkultury. Třebaže byl již v době svého masivního rozmachu na konci 19. století vnímán jako umělecké dílo, jeho existenci vždy podmiňuje i komerční účel, uvedla. Plakát nevzniká bez objednávky a jeho podobu ovlivňuje mnoho mimouměleckých zřetelů od požadavků a vkusu zadavatele, marketingových strategií až po cílové publikum, řekla.

Vlčková připomněla, že v době, kdy polygrafie neměla takové možnosti jako dnes, bylo důležité i umístění plakátu tak, aby jeho barvy dlouho vydržely. Pokud měl být v Praze třeba v Karlíně nebo Holešovicích, počítalo se s tím, že se vlivem koncentrací zplodin z továren barevně brzy změní, uvedla.

Většina plakátů neměla umělecké ambice, ale zlomek těch nejlepších reprezentuje vývoj grafického designu coby artefakty umělecké, historické a kulturní hodnoty, které jsou předmětem zájmu sběratelství i bádání. K plakátům, které měly velký společenský dopad, a tedy byly z hlediska reklamního úspěchu kvalitní, patří třeba ty, které pomohly vynést k moci Adolfa Hitlera, řekla Vlčková.

Uměleckoprůmyslové muzeum otevřelo i malou výstavu hraček a objektů Terezy Talichové nazvanou Tititi. Značka se zaměřuje na autorské malované dřevěné figurky, zosobňující různé typy lidí, umělců či postav z divadelních nebo literárních děl, uvedla kurátorka výstavy Marie Míčová. Postavy jsou soustružené ze dřeva a poskládané z jednoduchých geometrických omalovaných tvarů.

Dvaceticentimetrové figurky stojí přibližně 2000 až 9000 korun, je mezi nimi třeba i figurka zpěvačky Annie Lennoxové nebo postava nazvaná Riplayová poukazující na postavu astronautky Ellen Ripleyové ze slavného Vetřelce. Z výtvarného hlediska se podle kurátorky Talichová hlásí k inspiraci dílem Minky Podhajské (1881 až 1963) a umělců Artělu, kteří stáli na počátku 20. století u zrodu reformního hnutí, jež vneslo umělecký impuls do oblasti řemeslné výroby hraček. K dalším inspiracím patří loutky z okruhu umělců Bauhausu.

Výstava Řeč plakátu potrvá do 9. dubna.

Více se o výstavě dozvíte zde.

ČTK, foto: UPM

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Hong Kong Numismatic Fair

  Jedna z největších numismatických akcí v regionu Asie.

  11.12.2023 - 13.12.2023

  Hong Kong, Čína

  hkinf.hk
 • Aarados Auction Banknote and Coin Fair Bahrain

  Veletrh mincí, bankovek a cenných papírů.

  25.01.2024 - 27.01.2024

  Manama City, Bahrajn

  www.aradosauctions.com ...
 • Paris Paper Money Show

  41. ročník veletrhu bankovek a cenin.

  10.02.2024 - 10.02.2024

  Paříž, Francie

  www.papier-monnaie.com ...
 • Casino 2000 – Salon des Collectionnneurs – Luxembourg

  Mezinárodní akce zaměřená na bankovky, mince, medaile, poštovní známky a pohlednice.

  28.04.2024 - 28.04.2024

  Mondorf-les-Bans, Lucembursko

VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky