VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Vypadají různě, ale všichni nosí vánoční dárky. Nyní je potkáte na výstavě “Dárkonoši, od Ježíška po Santa Clause”

Sberatel.info

8. listopadu, 2022

Jejich původ lze najít jak v křesťanských tradicích, tak v mýtech nebo pohanských zvycích. Nejčastěji byly spojeny s obdobím zimního slunovratu. Bytosti, které na Vánoce obdarovávají děti, představuje výstava ve Slováckém muzeu v Uherském Hradišti.

Všeobecně známé jsou postavy Ježíška, Santa Clause nebo Dědy Mráze. Mezi bytostmi nosící vánoční dárky lze však najít také skřítky, obry, čarodějnice, víly, kozla nebo tři krále. Každá z nich má svůj příběh. Tradice vánočního obdarovávání tak, jak ji známe dnes, sahá do 19. století. 

“Svým způsobem na tom mají zásluhu bohaté měšťanské vrstvy a jejich životní styl vytvářející idylický obraz šťastné rodiny v období biedermeieru. Přesně do něj zapadá představa útulné domácnosti, napečeného cukroví a rozzářeného ozdobeného stromu, který se jako nový symbol Vánoc objevil právě v tomto období,” uvedl historik muzea Pavel Portl.

Spolu s programovou pracovnicí muzea a textilní výtvarnicí Petrou Tománkovou výstavu připravoval přibližně rok.

“Chtěli jsme vytvořit dětskou výstavu, která přesáhne hranice regionu, a inspirovaly nás články, které se objevují v adventním období a popisují i jiné dárkonoše než jen našeho Ježíška. Navíc milujeme Vánoce, jejich atmosféru, takže jsme si svým způsobem udělali touto výstavou radost,” uvedli autoři výstavy.

Vizuálně je výstava stylizovaná do jednotlivých scén. Návštěvníci nahlédnou například do obchodu, v němž dárky vybírá Sinterklaas s jeho pomocníkem Černým Petrem. Uvidí také poušť, kterou procházejí tři mudrcové s velbloudy směrem do Betléma. V pokoji s hořícím krbem odpočívá Father Christmas, zatímco švédský Tomte s kozou Yule přichází s dárky k typické švédské chalupě a italská Befana přilétá ke komínu, jímž shodí dárky.

Součástí výstavy jsou i kostýmy, které vznikaly podle dobových vyobrazení, nejčastěji pohlednic a ilustrací.

“Protože podoba dárkonošů se v některých případech výrazně proměňovala v čase, snažili jsme se rekonstruovat původní vzhled nebo ten nejcharakterističtější. Například anglický Father Christmas, který dnes vizuálně splývá se Santa Clausem, je zachycen ve fialovém, modrém i hnědém plášti, ale na výstavě je oděný do pláště zeleného, v němž se objevuje nejčastěji. V některých případech jsme si vypomohli sbírkovými předměty Slováckého muzea, takže třeba polský Gwiazdor má na sobě kožich z etnografických sbírek, zatímco holandský Sinterklaas je oděný do původního historického kněžského roucha,” uvedla Tománková.

K výstavě je připraven výukový program s dílničkou. Děti se v ní naučí snadno a zároveň originálně zabalit dárky. Také si budou moci vyrobit vánoční přání a jmenovky. Výstava v hlavní budově muzea ve Smetanových sadech potrvá do 8. ledna. Více se o výstavě dozvíte zde. 

ČTK, foto: Slovácké muzeum

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Monexpo Numismatic Fair Paris

  Mezinárodní veletrh mincí a bankovek.

  09.12.2023 - 09.12.2023

  Paříž, Francie

  www.nicolasquentin.com ...
 • Hong Kong Numismatic Fair

  Jedna z největších numismatických akcí v regionu Asie.

  11.12.2023 - 13.12.2023

  Hong Kong, Čína

  hkinf.hk
 • Aarados Auction Banknote and Coin Fair Bahrain

  Veletrh mincí, bankovek a cenných papírů.

  25.01.2024 - 27.01.2024

  Manama City, Bahrajn

  www.aradosauctions.com ...
 • Paris Paper Money Show

  41. ročník veletrhu bankovek a cenin.

  10.02.2024 - 10.02.2024

  Paříž, Francie

  www.papier-monnaie.com ...
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Muzeum lázeňských pohárků

  "V současné době vystavujeme zhruba 1850 kusů pohárků, které byly vyrobeny mezi lety 1780 a 1960 s tím, že naprostá většina té sbírky pochází z let 1800 až 1945. Vystavujeme je v šesti místnostech celkem na 480 čtverečných metrech," popisuje expozici lázeňských pohárků průvodce Lukáš Lojín. Pohárky jsou převážně porcelánové, ale muzeum ukazuje také pohárky ze skla, cínu, plastu, ze stříbra nebo z kameniny. Návštěva muzea stojí 75 korun.

  Loket, Karlovarský kraj

 • Muzeum Kouzlo starých časů

  Více než sto viktoriánských a edwardiánských oděvů, doplňků a kuriozit z celého světa na jednom místě.

  Praha 1, Hlavní město Praha

  www.muzeumkouzlostarychcasu.cz...
 • Filmové muzeum Milana Wolfa

  Muzeum se sbírkou vzácných kinematografických exemplářů. e-mail: [email protected]

  Praha, Hlavní město Praha

 • Regionální muzeum Skuteč

  Regionální muzeum se stálou expozicí obuvi a kamenictví.

  Skuteč, Pardubický kraj

  https://muzeum.skutec.cz/...
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky