VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Ztracené vitríny s postavičkami z večerníčků objevili v nemocnici ve Zlíně

Sberatel.info

10. prosince, 2023

Devět vitrín s postavičkami z večerníčků našli pracovníci Krajské nemocnice T. Bati při stěhování hematologicko-transfuzního oddělení do nových prostor. Šlo o loutky z večerníčků, které vznikaly v 70. a 80. letech v tehdejších gottwaldovských filmových ateliérech.

“Vitríny kdysi zdobily zdi našeho oddělení. Po různých přesunech a rekonstrukcích pak zůstaly zapomenuté ve skladu, kde jsme je znovu objevili,” uvedla primářka hematologicko-transfuzního oddělení nemocnice Jana Pelková. Vitríny se na oddělení objevily v 90. letech za primáře Josefa Janči. “Je to tak, tehdy se u nás na oddělení léčil významný zlínský scénograf a režisér Zdeněk Rozkopal. Z vděčnosti a s díky za léčbu pak oddělení daroval vitríny s loutkami,” řekl Janča.

Ve vitrínách jsou postavičky režisérů a výtvarníků Jána Dudeška a Ludvíka Kadlečka. “Jsou z jejich autorských večerníčků, konkrétně z pohádek Meduška, Čin-Čin, Danka a Janka, Zimní pohádky, Pohádky staré vrány, Příhody vrabčáků Žmurka a Frnka,” uvedla mluvčí.

“Objevení něčeho, co souvisí se zlínským animovaným filmem zrovna v nemocnici pro nás bylo velkým překvapením, samozřejmě příjemným. Postavičky budou muset projít renovací, rádi bychom je potom umístili do Kabinetu filmové historie, což je stálá expozice ve 32. budově zlínských filmových ateliérů ve Zlíně-Kudlově. Obohatí sbírku řady originálních artefaktů, které hrály významnou roli v tvorbě i v životě zlínských filmařů,” uvedl prezident Zlín Film Festivalu a zakladatel Kabinetu filmové historie Čestmír Vančura.

Příští rok uplyne sto let od narození Zdeňka Rozkopala a v plánu je výstava o něm. Bude na zlínském zámku v rámci příštího 64. ročníku zlínského filmového festivalu.

ČTK, foto Krajská nemocnice T. Bati

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Prodejní výstava brouků a motýlů Praha

  Výměna, prodej a koupě brouků, motýlů, strašilek, pavouků a ostatních bezobratlých živočichů.

  01.03.2024 - 02.03.2024

  Praha, Česká republika

  www.hobbypraha.cz
 • Jarní veletrh Sběratel

  Největší jarní setkání sběratelů všech oborů.

  22.03.2024 - 23.03.2024

  Praha, Česká republika

  www.sberatel.info/jaro...
 • Numismatický veletrh v Kuala Lumpur

  12. ročník mezinárodního veletrhu.

  29.03.2024 - 31.03.2024

  Kuala Lumpur, Malajsie

  www.klinf.co
 • Hobby burza a auto moto blešák Kroměříž

  Vše, co se týká motorismu – náhradní díly, součástky, komponenty, starožitnosti. vojenské a hasičské sběratelské předměty.

  07.04.2024 - 07.04.2024

  Kroměříž, Česká republika

  www.hobbyvystaviste.cz...
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky