VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Vůbec poprvé můžete vidět kompletní Žatecký poklad z 11. století

Sberatel.info

24. ledna, 2023

Regionální muzeum v Žatci poprvé v úplnosti představuje Žatecký poklad z počátku 11. století. Soubor stříbrných šperků, hřiven, více než tří set mincí, dvou zlatých prstenů a dalších předmětů váží téměř tři kilogramy.

Dodnes jde o nejtěžší a co do škály předmětů nejbohatší depot uložený před rokem 1050 v Čechách.

Unikátní poklad obsahuje nejširší škálu předmětů z raného středověku. Ve své době představoval pro jeho vlastníka pohádkové bohatství. „Jmenoval bych například stříbrné hřivny, dva zlaté prsteny, přičemž jeden je zcela prestižní a unikátní, osazený almandinem a pravými perlami. Jako jediný z pokladů raného středověku obsahuje takzvané kaptorgy, což jsou miniaturní duté taštičky a uvnitř se dávaly předměty, kterým se přikládal magický význam,” řekl archeolog z regionálního muzea Petr Holodňák.

Poklad se našel v roce 1937 při hloubení základů pro stavbu skladu chmele na dnešním Chmelařském náměstí v Žatci. Od té doby byl vystaven pouze pětkrát a podle Holodňáka nikdy v kompletní sestavě. V žateckém muzeu byl poklad představen dvakrát při mimořádných příležitostech. Naposledy ho viděli návštěvníci Pražského hradu v roce 2015.

V nové expozici se návštěvníci dozvědí o okolnostech jeho objevu ale i další informace, které se podařilo získat při podrobném vědeckém zkoumání a vyhodnocení nálezu. Předpokládá se, že vlastníkem pokladu, který byl do země uložen v roce 1012 nebo krátce poté, byl někdo z nejbližšího okolí českého knížete Jaromíra. Výstava je doplněna videoprogramy se záznamy experimentální výroby šperků, odlévání hřiven a ražby mincí. Zájemci mohou zakoupit suvenýry s tématem pokladu.

Na přípravě expozice pracovali odborníci a pracovníci muzea dva roky. Vyšla na dva miliony korun a přispěl na ni zřizovatel muzea, město Žatec. Návštěvu nového prohlídkové okruhu si mohou zájemci zarezervovat předem na webu muzea. Podle vedení muzea by se mohl poklad stát lákadlem pro turisty z Čech i zahraničí. „Jeho význam přesahuje hranice našeho státu,” uvedl archeolog.

Více se o výstavě dozvíte zde.

ČTK, foto: muzeum a www.mesto-zatec.cz

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné aukce pro obor numismatika nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

Tipy pro sběratele

 • Muzeum Jindřichohradecka

  Betlémy, fenomén Ema Destinnová, šicí stroje Lada i zajímavou numismatickou sbírku - to vše a další zajímavosti týkající se regionu najdete v Muzeu Jindřichohradecka.

  Jindřichův Hradec, Jihočeský kraj

  www.mjh.cz
 • Letecké muzeum Metoděje Vlacha

  Muzeum se sbírkou létajících i statických letadel.

  Mladá Boleslav, Středočeský kraj

  www.letecke-muzeum-metodeje-vlacha.cz/...
 • Muzeum turistiky

  Muzeum se sbírkou turistických odznaků a map.

  Bechyně, Jihočeský kraj

  https://www.kct.cz/cms/muzeum-turistiky-...
 • Muzeum vah

  Muzeum se sbírkou kuchyňských vah.

  Humpolec, Vysočina

  www.muzeumvahy.nafotil.cz/...
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky