VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Dílo Stanislava Libenského vychází na poštovní známce

Sberatel.info

14. listopadu, 2018

Poctu výtvarníkovi, sochaři a světoznámému skláři Stanislavu Libeňskému (1921 - 2002) vzdává Česká pošta novou poštovní známkou s vyobrazením jeho “Otisku velkého anděla” z let 1998 / 99. Dílo, které se dnes nachází v soukromé sbírce, převedl do formátu poštovní známky výtvarník Otakar Karlas. Známka má nominální hodnotu 27 Kč.

Práce Stanislava Libenského je neodmyslitelně spjata s  jeho spolupracovnicí a partnerkou Jaroslavou Brychtovou (která je vyobrazena na FDC, jež vydání poštovní známky provází). Oba se soustředěně věnovali možnostem uměleckého zhodnocení technologie taveného skla. Byli v tomto směru průkopníky, a to jak po stránce technické, tak umělecké.

Jak přesně stojí v jeho profilu na české Wikipedii, „Stanislav Libenský přispěl výrazným osobním vkladem k formování vývoje moderního uměleckého skla a měl velký podíl na tom, že tzv. skleněná plastika patří v současnosti k nejznámějším reprezentantům českého výtvarného umění v zahraničí.“

libenský fdc

Díky umělecké odvaze Stanislava Libenského se první komorní plastiky postupně proměnily v rozměrná díla, která v pravém slova smyslu překvapila svět. Na světové výstavě Expo 58 v Bruselu získali Grand Prix (velká cena) za objekt s barevnými zoomorfními kameny, obdiv statisíců diváků vyvolaly rovněž jejich exponáty při světových výstavách v Montrealu v r. 1967, v Ósace (1970) a na pozdějších akcích tohoto typu. Monumentální realizace přispěly k velkorysému pojetí jejich autorské tvorby, která byla zastoupena na bezpočtu výstav po celém světě.

Velice brzy začala rovněž spolupráce Stanislava Libenského a Jaroslavy Brychtové s architekty. Z mnoha příkladů lze uvést v tomto ohledu alespoň dvě velice výmluvné a zdánlivě protikladné realizace: na jedné straně sedmimetrová okna v středověké kapli v chrámu sv. Víta v Praze (1964–1968), na druhé straně „roj meteorů“ z taveného křišťálu na betonovém nosném válci avantgardní a vpravdě průkopnické stavby televizního vysílače Ještěd v Liberci (1973–1975). Seznam všech uměleckých prací pro architekturu by byl hodně dlouhý a zahrnoval by realizace nejenom v České republice a v Evropě, ale také ve Spojených státech, Japonsku a jinde. Samostatně se Stanislav Libenský zapsal do historie architektury svým unikátním výtvarným řešením pláště budovy Nové scény Národního divadla v Praze (1982–1983), kdy navrhl obložení ze zvukotěsných skleněných tvárnic.

Naposledy se mohli s dílem Stanislava Libenského setkat jeho obdivovatelé letos v pražském centru umění DOX na výstavě “Chihuly – Libenský – Brychtová”.

Současně se známkou věnovanou Stanislavu Libenskému vydává Česká pošta v rámci série “Umělecká díla na známkách” poštovní známku s motivem obrazu “Ptáci na jevišti” věnovanou výtvarníkovi Vladimíru Komárkovi (rytina Miloš Ondráček, nominální hodnota 33 Kč) a vlámskému rytci Paulu Pontiovi (nominální hodnota 41 Kč, rytec Martin Srb).

ptáci

 

paulaus

 

 

 

 

 

 

 

 

Ve stejný den vychází také poštovní známka a aršík s podobiznou prvního československého presidenta T. G. Masaryka (nominální hodnota A /19,- Kč, autor Zdeněk Netopil, rytec Miloš Ondráček).

masaryk

 

 

 

 

 

 

JJ, Wikipedia, Česká pošta, foto: Česká pošta, exponet-blog.cz

 

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Auto-moto-antik sběratelská burza Tchořovice

  Největší akce svého druhu v Jižních Čechách.

  27.08.2022 - 27.08.2022

  Tchořovice u Blatné, Česká republika

  www.burzatchorovice.cz/...
 • Hobby burza Kroměříž

  Setkání sběratelů všech oborů.

  04.09.2022 - 04.09.2022

  Kroměříž, Česká republika

  www.hobbyvystaviste.cz...
 • Auto-moto-antik sběratelská burza Tchořovice

  Největší akce svého druhu v Jižních Čechách.

  24.09.2022 - 24.09.2022

  Tchořovice u Blatné, Česká republika

  www.burzatchorovice.cz/...
 • Veletrh Collecta Lublaň

  Největší veletrh sběratelství ve Slovinsku.

  27.09.2022 - 29.09.2022

  Lublaň, Slovinsko

  https://collecta.si/en/h...
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Muzeum hodin

  Muzeum se sbírkou historických hodin a hodinek.

  Karlštej, Středočeský kraj

  www.muzeumhodin.eu/cs/...
 • Muzeum hodin

  Muzeum se sbírkou starožitných hodin.

  Klášterec nad Ohří, Ústecký kraj

  www.muzeumhodin-kno.cz/...
 • Muzeum modelů autíček v Brně

  Unikátní výstava největší veřejně přístupné sbírky modelů aut 1:18 v Evropě!

  Brno, Jihomoravský kraj

  https://www.minigaragebrno.cz/...
 • Muzeum betlémů

  Muzeum se sbírkou historických betlémů.

  Třebechovice, Královéhradecký kraj

  www.betlem.cz/cz/
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky