VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Helfštýn chystá sezonní výstavu o fenoménu automobilových modelů

Sberatel.info

15. dubna, 2016

Stovky modelů poválečných aut zaplní ke konci dubna prostory hradu Helfštýna na Přerovsku. Výstava s názvem Poválečná auta na dlani, která pochází ze sbírky soukromého sběratele, se zaměří na vývoj aut z let 1945 až 1990. Půjde o celosezonní expozici, řekl ČTK kastelán Jan Lauro. Výstavy a akce spojené s historií automobilismu jsou na hradě tradicí.

Expozice, která se otevře 23. dubna, podle kastelána naváže na projekt Youngtimers z roku 2013, během kterého byl na Helfštýně vystaven průřez tím nejlepším z automobilové produkce Evropy i USA z druhé poloviny 20. století. Tehdy bylo k vidění na 200 modelů nejluxusnějších značek i auta známá z filmů a světových závodů. “Jak nasvědčuje název výstavy, tentokrát se soustředíme na exponáty z poválečného období. Prostor hradní galerie vyplní několik stovek modelů zapůjčených z unikátní soukromé sbírky jediného sběratele,” uvedl kastelán Lauro.

Soukromý sběratel, který si nepřeje být jmenován, začal sbírat modely těchto aut v roce 1964. “Podnětem byl zájem o techniku, design a automobilový průmysl vůbec,” řekl ČTK při zahájení výstavy na Helfštýně v roce 2013. Na nadcházející výstavě představí další část své rozsáhlé sbírky. Největší prostor na výstavě dostanou modely v měřítku 1:43, obsah výstavy doplní ukázky automobilů v měřítkách 1:18, 1:24 a 1:7. “K vidění budou také dobové reálie a fotografie kultovních vozů. Hradní prostory ozdobí nablýskaní zástupci evropských značek, amerických vozů, ale i ryze české výrobky,” doplnil kastelán.

Výstava představí například historii vozu Citroën 2CV, který expozici propaguje na plakátech a pozvánkách. Projekt doplní také materiály zapůjčené z Oldtimer clubu Helfštýn, který na hradě pravidelně zahajuje i ukončuje své výjezdy automobilových a motocyklových veteránů.

Hrad Helfštýn se s automobilovými fanoušky pojí dlouhodobě právě i díky spolupráci s Oldtimer clubem Helfštýn. Ten přímo za hradbami hradu už posedmnácté uspořádal svou nejvýznamnější akci – květnový závod Helfštýnský okruh. Jeho letošní Jarní jízda zručnosti, která každoročně sezonu veteránů otevírá, je naplánovaná na neděli 24. dubna.

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné aukce pro obor numismatika nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • IBRA 2021Essen – zrušeno

  Světová výstava poštovních známek

  06.05.2021 - 09.05.2021

  Essen, Německo

  www.IBRA2021.de
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Muzeum Kouzlo starých časů

  Více než sto viktoriánských a edwardiánských oděvů, doplňků a kuriozit z celého světa na jednom místě.

  Praha 1, Hlavní město Praha

  www.muzeumkouzlostarychcasu.cz...
 • Muzeum hraček

  Muzeum se sbírkou hraček 19. a 20. století.

  Lednice, Jihomoravský kraj

  muzeum-hracek-lednice.cz/...
 • Muzeum betlémů

  Muzeum se sbírkou historických betlémů.

  Třebechovice, Královéhradecký kraj

  www.betlem.cz/cz/
 • Muzeum historických motocyklů a jízdních kol

  Muzeum se sbírkou historických motocyklů.

  Kašperské hory, Plzeňský kraj

  www.sumava.net/khory/motomuzeum/...
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky