VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Historií ne-obyčejné tužky provede návštěvníky mostecké muzeum

Sberatel.info

20. března, 2016

Kouzlo obyčejných tužek se snaží lidem přiblížit dnes otvíraná výstava v mosteckém muzeu. Tužka provází člověka po celý život, je spjata s různými profesemi a své místo má i v technickém počítačovém světě. Různé tvary, velikosti, designy grafitových tužek si mohou návštěvníci muzea prohlédnout až do 1. května.

Vynález nástroje, který berou do rukou už malé děti a věrni mu zůstávají třeba při luštění křížovek a sudoku senioři, patří Britům. “Kdesi v Anglii vítr vyvrátil dub a pod ním objevili lidé grafit. Zjistili, že se s ním dá čmárat. Aby si nešpinili ruce, dali ho do dvou dřívek a omotali,” řekl ČTK mostecký sběratel tužek Emanuel Petráň.

Další historie se už psala v Rakousku-Uhersku. Patent Josefa Hardmutha se začal vyrábět v továrně Koh-i-noor v Českých Budějovicích. Firma je dnes ve střední a východní Evropě lídrem v oblasti výroby a prodeje školních, kancelářských a výtvarných potřeb. Každý rok společnost vyrobí více než 250 milionů psacích potřeb.

K tužkám, na nichž se objevily letadla, lodě a houby, se dostal náhodou v dospělosti Petráň. “Nejdřív jsem je začal chaoticky shromažďovat, pak systematicky sbírat. To už dělám 43 let a mám jich 7000,” řekl muž, který na svůj koníček nedá dopustit. “Je nás v republice osm sběratelů, všichni se známe a zatím si tužky vždy vyměňujeme nebo darujeme, nikdy neprodáváme,” konstatoval.

Na výstavě uvidí lidé nejmenší tužku, která je součástí zápisníčku z roku 1921. Měří pouhé tři centimetry a tuha má sílu tři milimetry. Největší kus v sále muzea má dva metry a 64 centimetrů a je to patnáctinásobek klasické žluté tužky.

Ve vitrínách jsou tužky troj-, čtyř-, šesti- i osmihranné, kulaté, ve tvaru srdíčka, všelijak zakroucené, reklamní i s potiskem. “Škála tvrdosti je aktuálně dvacetistupňová, jednu dobu měla 21 stupňů, a já mám celé zastoupení,” řekl Petráň, který by chtěl svou sbírku věnovat Žatci. “Jsem žatecký rodák a mám pro to město slabost, už jsme se domluvili, že stálá expozice by mohla být v Chrámu chmele a piva,” nastínil ČTK budoucnost obsáhlé sbírky, v níž se nachází i tužka, kterou své rukopisy psal na severu Čech spisovatel Vladimír Páral.

Součástí interaktivní výstavy je přehled veškerého psacího náčiní od brka až po plnicí pero, každý návštěvník si navíc může svou vlastní tužku vyrobit.

 

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné aukce pro obor numismatika nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • IBRA 2021Essen – zrušeno

  Světová výstava poštovních známek

  06.05.2021 - 09.05.2021

  Essen, Německo

  www.IBRA2021.de
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Muzeum vltavínů

  Muzeum se sbírkou unikátních drahokamů.

  Český Krumlov, Jihočeský kraj

  www.vltaviny.cz/
 • Cvokařské muzeum

  Muzeum se sbírkou hřebíků a cvočků.

  Rožmitál pod Třemšínem, Středočeský kraj

  www.staryrozmital.cz/...
 • Muzeum lázeňských pohárků

  "V současné době vystavujeme zhruba 1850 kusů pohárků, které byly vyrobeny mezi lety 1780 a 1960 s tím, že naprostá většina té sbírky pochází z let 1800 až 1945. Vystavujeme je v šesti místnostech celkem na 480 čtverečných metrech," popisuje expozici lázeňských pohárků průvodce Lukáš Lojín. Pohárky jsou převážně porcelánové, ale muzeum ukazuje také pohárky ze skla, cínu, plastu, ze stříbra nebo z kameniny. Návštěva muzea stojí 75 korun.

  Loket, Karlovarský kraj

 • Muzeum klasického knihařství

  Muzeum se sbírkou uměleckých vazeb.

  Rožďalovice, Středočeský kraj

  www.rajman.cz/
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky