VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Východočeské muzeum získalo poklad stříbrných mincí z 10. století

Sberatel.info

20. března, 2016

V Pardubickém kraji se loni na podzim našel unikátní soubor stovek českých denárových mincí z přelomu 10. a 11. století. Obsahuje i dosud neznámé mince. Nálezce zřejmě dostane miliony korun. Novinářům dnes stříbrný poklad představili zástupci pardubického Východočeského muzea a kraje. Muzeum mince získalo do svých sbírek.

Nález nemá podle numismatika Petra Vorla svým rozsahem i dochováním na území střední Evropy obdoby. Obsahuje více než 400 kusů celých mincí a přes 300 zlomků. Patrně se nacházel v keramické nádobě, část jejích úlomků našli archeologové na místě. “Je to stříbro velmi vysoké kvality, používalo se především pro export na mezinárodní trhy. Mince ještě tehdy nebyly běžným platidlem,” řekl Vorel.

Mince tehdy měla právo razit přemyslovská knížata, síť jejich mincoven není plně známá. Badatele nyní čekají měsíce práce, aby mince podrobně prozkoumali, některé jsou neznámého typu.

I když odborníci nemají z té doby údaje o cenách, je jasné, že šlo o majetek velké hodnoty a v neklidné době přelomu vlády Boleslava II. a Boleslava III. jej někdo ukryl v zemi. “Může to být otázka vojenského nebezpečí ze strany Boleslava Chrabrého, který určitou dobu na počátku 11. století v Čechách vládl. Možná něco nového nám přinese analytický rozbor materiálu,” řekl Vorel.

Mince by muzeum mohlo představit veřejnosti již zhruba na podzim. Podle zákona patří poklad Pardubickému kraji, který je zřizovatelem muzea. Jeho hodnotu je velmi obtížné vyčíslit. Jeho nálezce má nárok na odměnu, jejíž výši lze očekávat až do jednotek milionů korun, uvedl hejtman Martin Netolický.

O místě nálezu i způsobu odhalení mincí odborníci hovořit nechtějí. Zvýšilo by se tím riziko, že oblast budou chtít prohledat například hledači pokladů s detektory. Archeologové lokalitu chtějí ještě podrobněji prozkoumat. Bližší podrobnosti sdělí přibližně v polovině letošní roku.

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné aukce pro obor numismatika nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

Tipy pro sběratele

 • Veteran muzeum

  Muzeum se sbírkou amerických automobilových veteránů.

  Nová Bystřice, Jihočeský kraj

  www.muzeumveteranu.cz/...
 • Cvokařské muzeum

  Muzeum se sbírkou hřebíků a cvočků.

  Rožmitál pod Třemšínem, Středočeský kraj

  www.staryrozmital.cz/...
 • Muzeum motorových kol

  Muzeum se sbírkou motorových kol a motocyklů.

  Horní Radouň, Jihočeský kraj

  www.muzeumradoun.cz/
 • Muzeum kuriozit a fotografií

  Majitelé muzea shromáždili tisíce předmětů z cest po světě bez ohledu na hodnotu a uměleckou kvalitu.

  Lezník u Poličky, Pardubický kraj

VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky