VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Luhačovické muzeum představí historii tamní lázeňské léčby

Sberatel.info

8. května, 2016

Výstavu o historii lázeňské léčby v Luhačovicích chystá tamní Muzeum luhačovického Zálesí. Lidé uvidí ve velkých formátech archivní fotografie zachycující lázeňské procedury, výstava představí také významné lékaře a jejich metody. Zajímavostí je zkamenělý kmen lípy, který sloužil při čerpání luhačovické minerální vody lovcům mamutů, řekla ČTK vedoucí muzea Blanka Petráková.

Kmen byl objeven v místě, kde nyní stojí muzeum a dům kultury, v roce 1932 při úpravě studny a pramene. Nacházel se v hloubce 12 metrů, spolu s částmi stoličky mamuta či zubu nosorožce. Kmen je zkamenělý, prosolený slanou vodou. Archeologové usuzují, že jím protékala minerální voda, kmenem si lovec z doby mamutů upravil studnu minerálky a využíval ji, uvedla Petráková. Vystaveno bude i dřevěné potrubí nalezené v roce 2002 při rekonstrukci Jurkovičova domu. Potrubím se v 19. století přiváděla minerálka do tehdejších minerálních lázní. “Je to takový unikát, ještě to nikdo neviděl,” řekla vedoucí.

Nechybí ani zatím nejstarší objevená láhev Vincentky z roku 1911, etikety dalších minerálek či sbírka lázeňských pohárků. Lidé uvidí i interiéry lázeňských pokojů navržené architektem Dušanem Jurkovičem, který měl na vzhled Luhačovic velký vliv.

Archivní snímky zachycují pacienty a lékaře při léčbě, snímky pocházejí většinou z počátku 20. století. “Princip procedur se za sto let až tak nezměnil, léčba vychází z minerálních vod, využívání pramenů. Změnilo se vybavení a zařízení lázní, to je velice markantní rozdíl. Pohled do interiérů nás překvapí, jak prosté to vybavení bylo a s jakými omezenými prostředky v počátcích moderního lázeňství musela akciová společnost nakládat,” řekla Petráková. Nejstarší fotografie pochází z roku 1881.

Výstava představuje také osobnosti z přelomu 19. a 20. století působící v Luhačovicích. Například prvního národností českého lékaře Jana Picka, který v lázních pracoval v 80. letech 19. století, prvního lékárníka Ignáce Seicherta či prvního ředitele moderních lázní Františka Veselého.

Počátky organizované lázeňské léčby v Luhačovicích spadají do druhé poloviny 17. století, akciová společnost byla založena v roce 1902.

Výstava začne ve čtvrtek, potrvá do 6. listopadu.

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné aukce pro obor numismatika nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • jarní veletrh Sběratel

  Velké jarní setkání sběratelů všech oborů.

  25.03.2022 - 26.03.2022

  Praha, Česká republika

  www.sberatel.info/jaro...
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Železniční muzeum

  Muzeum se sbírkou historických vozidel.

  Zlonice, Středočeský kraj

  zmzlonice.draha.net/
 • Old Timer Muzeum v Kopřivnici

  V muzeu jsou k vidění desítky historických automobilů i motocyklů známých značek z celého světa, mezi nimi i několik unikátních exponátů.

  Kopřivnice, Moravskoslezský kraj

  www.automotomuzeum.cz/...
 • Muzeum Vysočiny Pelhřimov

  Muzeum se zajímavou dramaturgií, na jehož webových stránkách si například můžete stáhnout zdarma knihu "Umění kýče", jež mapuje úspěšnou výstavu, která zde proběhla.

  Pelhřimov , Vysočina

  www.muzeumpe.cz/
 • Retro Auto Muzeum Strnadice

  Muzeum automobilů ve Strnadicích na Benešovsku, zaměřené na poválečné vozy především ze zemí někdejšího východního bloku.

  Strnadice, Středočeský kraj

  www.retroautomuzeum.com...
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky