VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Luhačovické muzeum představí historii tamní lázeňské léčby

Sberatel.info

8. května, 2016

Výstavu o historii lázeňské léčby v Luhačovicích chystá tamní Muzeum luhačovického Zálesí. Lidé uvidí ve velkých formátech archivní fotografie zachycující lázeňské procedury, výstava představí také významné lékaře a jejich metody. Zajímavostí je zkamenělý kmen lípy, který sloužil při čerpání luhačovické minerální vody lovcům mamutů, řekla ČTK vedoucí muzea Blanka Petráková.

Kmen byl objeven v místě, kde nyní stojí muzeum a dům kultury, v roce 1932 při úpravě studny a pramene. Nacházel se v hloubce 12 metrů, spolu s částmi stoličky mamuta či zubu nosorožce. Kmen je zkamenělý, prosolený slanou vodou. Archeologové usuzují, že jím protékala minerální voda, kmenem si lovec z doby mamutů upravil studnu minerálky a využíval ji, uvedla Petráková. Vystaveno bude i dřevěné potrubí nalezené v roce 2002 při rekonstrukci Jurkovičova domu. Potrubím se v 19. století přiváděla minerálka do tehdejších minerálních lázní. “Je to takový unikát, ještě to nikdo neviděl,” řekla vedoucí.

Nechybí ani zatím nejstarší objevená láhev Vincentky z roku 1911, etikety dalších minerálek či sbírka lázeňských pohárků. Lidé uvidí i interiéry lázeňských pokojů navržené architektem Dušanem Jurkovičem, který měl na vzhled Luhačovic velký vliv.

Archivní snímky zachycují pacienty a lékaře při léčbě, snímky pocházejí většinou z počátku 20. století. “Princip procedur se za sto let až tak nezměnil, léčba vychází z minerálních vod, využívání pramenů. Změnilo se vybavení a zařízení lázní, to je velice markantní rozdíl. Pohled do interiérů nás překvapí, jak prosté to vybavení bylo a s jakými omezenými prostředky v počátcích moderního lázeňství musela akciová společnost nakládat,” řekla Petráková. Nejstarší fotografie pochází z roku 1881.

Výstava představuje také osobnosti z přelomu 19. a 20. století působící v Luhačovicích. Například prvního národností českého lékaře Jana Picka, který v lázních pracoval v 80. letech 19. století, prvního lékárníka Ignáce Seicherta či prvního ředitele moderních lázní Františka Veselého.

Počátky organizované lázeňské léčby v Luhačovicích spadají do druhé poloviny 17. století, akciová společnost byla založena v roce 1902.

Výstava začne ve čtvrtek, potrvá do 6. listopadu.

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Hong Kong Numismatic Fair

  Jedna z největších numismatických akcí v regionu Asie.

  11.12.2023 - 13.12.2023

  Hong Kong, Čína

  hkinf.hk
 • Aarados Auction Banknote and Coin Fair Bahrain

  Veletrh mincí, bankovek a cenných papírů.

  25.01.2024 - 27.01.2024

  Manama City, Bahrajn

  www.aradosauctions.com ...
 • Paris Paper Money Show

  41. ročník veletrhu bankovek a cenin.

  10.02.2024 - 10.02.2024

  Paříž, Francie

  www.papier-monnaie.com ...
 • Casino 2000 – Salon des Collectionnneurs – Luxembourg

  Mezinárodní akce zaměřená na bankovky, mince, medaile, poštovní známky a pohlednice.

  28.04.2024 - 28.04.2024

  Mondorf-les-Bans, Lucembursko

VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Muzeum turistiky

  Muzeum se sbírkou turistických odznaků a map.

  Bechyně, Jihočeský kraj

  https://www.kct.cz/cms/muzeum-turistiky-...
 • Železniční muzeum ČD

  Muzeum se sbírkou historických kolejových vozidel.

  Lužná u Rakovníka, Středočeský kraj

  www.cdmuzeum.cz/
 • Zámek Opočno

  Muzeum se sbírkou zbraní.

  Opočno, Královéhradecký kraj

  https://www.zamek-opocno.cz/cs/o-zamku/e...
 • Muzeum tajných spolků

  "Muzeum schraňuje artefakty týkající se tajných spolků, zejména svobodných zednářů, ale i některých dalších. Je to zhruba 700 exponátů, které sesbíral majitel muzea v nejrůznějších zemích Evropy, Spojených států a Latinské Ameriky. Návštěvník uvidí základní dokumenty, certifikáty, diplomy, uniformy nebo obřadní oděvy zednářských spolků i literaturu týkající se ezoterických nauk," vysvětluje průvodce Petr Berka. Podobných muzeí je v celém světě pouze sedm. V rámci výkladu se návštěvník může dozvědět také to, jak do tajných spolků vstoupit. Vstupné do muzea je 150 korun.

  Loket, Karlovarský kraj

VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky