VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Muzeum v Přerově chystá projekt mapující koupelny prababiček

Sberatel.info

20. března, 2016

Muzeum Komenského v Přerově chystá velký výstavní projekt mapující historii koupelen a ložnic. Zaměří se na období přelomu 19. a 20. století, kdy se zaváděla kanalizační a vodovodní síť. Celosezónní expozice s názvem Z koupelen a ložnic... aneb O čem se nemluví se otevře 23. března a potrvá až do začátku října. Ve velkém výstavním sále a přilehlých prostorách přerovského zámku bude k vidění stovka exponátů, řekl ČTK historik umění kurátor výstavy Kamil Lukeš.

Výstavu pracovníci muzea připravovali rok a půl. Snahou autorů je zachytit období, které přineslo radikální změny v životě obyvatel města. Lidé tak budou moci sledovat jak se po zavedení kanalizační a vodovodní sítě proměnily koupelny, ložnice a jiné intimní pokoje přerovských měšťanů. “Cílem výstavy je seznámit návštěvníky s přelomovým obdobím, kdy se v Přerově zaváděla kanalizace a zároveň jim připomenout, že i takové samozřejmé věci jako splachovací záchod či vana nebylo samozřejmostí ještě pro naše praprababičky,” uvedl kurátor výstavy.

Lidé si budou moci na výstavě prohlédnout kompletně vybavené dobové pokoje – jako koupelnu, ložnici, šatnu a pokoj služky. Zjistit budou moci také to, jaké spodní prádlo, kosmetika nebo sanitární keramika se v této době používala, ale poodhalí také tajemství domovní pavlače. Vystavené interiéry pocházející z přelomu 19. a 20. století, exponáty přesahují do období první poloviny 20. století. “Zajímavé jsou všechny předměty v ucelené formě, pokud bych měl přece jen vybrat, tak by to bylo například 300 let staré dřevěné potrubí, malovaná historická toaleta z bankovního domu v Olomouci nebo drobné předměty denní potřeby v originálním balení,” doplnil Lukeš.

V období, které výstava zachycuje, se například masivně rozšířil splachovací záchod, který již nebyl jen výsadou bohatých měšťanů. Stejně tomu bylo i s umyvadly či vanami, která se postupně začala objevovat v bytech všech vrstev obyvatel. “V této přelomové době se také dovršuje i míra intimnosti soukromých pokojů. Již nejsou místem společenského setkávání, jako tomu bylo před polovinou 19. století, ale stávají se ryze soukromým místem určeným k odpočinku,” popisují autoři projektu. Doba s sebou podle nich přinesla také kompletní proměnu spodního prádla a dámských doplňků.

Exponáty pocházejí od soukromých sběratelů, z přerovských vodovodů a kanalizací, ale i z Vlastivědného muzea v Olomouci a Muzea historických nočníků a toalet v Praze. Součástí výstavního projektu bude i edukační program a množství doprovodných akcí.

 

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné aukce pro obor numismatika nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

Tipy pro sběratele

 • Muzeum domečků, panenek a hraček

  V Litomyšli zase vzniklo v bývalé prodejně naproti zámeckému pivovaru soukromé Muzeum domečků, panenek a hraček. Tvoří je sbírky litomyšlské lékařky Dobromily Filové. Za téměř 50 let shromáždila rozsáhlou kolekci z Česka a především ze světa.

  Litomyšl, Pardubický kraj

 • Národní muzeum

  Muzeum s numismatickou sbírkou.

  Praha, Hlavní město Praha

  www.nm.cz/Historicke-muzeum/Oddeleni-HM/...
 • Veteran arena

  Muzeum se sbírkou historických automobilů a techniky.

  Olomouc, Olomoucký kraj

  www.veteranarena.cz/cs/...
 • Muzeum hodin

  Muzeum se sbírkou historických hodin a hodinek.

  Karlštej, Středočeský kraj

  www.muzeumhodin.eu/cs/...
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky