VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Na holešovském zámku jsou k vidění velké modely letadel a lodí

Sberatel.info

2. ledna, 2018

Více než 250 velkých modelů letadel, automobilů, lodí nebo železnice máte možnost ještě do 12. ledna vidět na zámku v Holešově na Kroměřížsku. Expozice zabírá šest sálů, exponáty na ni dodalo 140 modelářů. Jde o jednu z největších výstav svého druhu v České republice.

“Výstava je koncipovaná jako průřez celou modelařinou. Ne každého baví jen letadýlka, tak jsme chtěli ukázat lidem, co všechno ta modelařina je. Vystavovatelé jsou z celé Moravy, od Ostravy až po Znojmo,” vysvětluje Miroslav Polášek, předseda spolupořádajícího Leteckomodelářského klubu Čmelák Holešov.

Návštěvníci na zámku uvidí například větroně o rozpětí křídel až sedm metrů nebo koráby a plachetnice, které získaly ocenění na modelářských mistrovstvích světa. Některé exponáty jsou zavěšeny v prostoru. Raritou je například polomaketa vojenského bombardéru Vickers Wellington s lehkou a pevnou geodetickou konstrukcí, ve kterém létali čeští piloti v Anglii. Nechybí ani letadla poháněná turbínou nebo čtyřtaktním motorem. Většina modelů je funkčních.

Vystaveny jsou také předměty, které se k danému oboru vztahují. Jsou to třeba přilby, kombinézy a přístroje z řídicí kabiny, které se dochovaly z dob fungování holešovského letiště. Pozornost upoutají i modely historických letadel, která poprvé vzlétla už v roce 1928.

Ke stavbě modelů využívají modeláři stavebnice, někteří však dávají přednost vlastní konstrukci. Zatímco dříve tvořily základní materiály pro jejich výrobu smrkové dřevo, balza a překližka, dnes se k nim podle Poláška přidávají lamináty nebo uhlíkové kompozity. “Jednodušší menší modely i s ovládáním přijdou na 4000 až 5000 korun, velké aeroplány ale mohou stát i 250.000 korun. Hodně záleží na jejich pohonu,” říká Miroslav Polášek.

Výstava hobby modelů je otevřena denně kromě pondělí od 9:00 do 12:00 a od 13:00 do 17:00. Návštěvníci si mohou u vstupu půjčit katalog, který je expozicí provede a který shrnuje informace ke všem vystaveným modelům.

ČTK, foto: Zámek Holešov

Více na: https://www.holesov.info/akce/388-vystava-hobby-modelu

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

  • Bohužel, žádné aukce pro obor numismatika nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

Tipy pro sběratele

VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky