VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Na Sběrateli bude mít premiéru restaurovaný Lockheed Electra 10 A na poštovní známce. Může s ním z veletrhu letět i vaše zásilka a navíc dostane speciální pamětní razítko

Sberatel.info

1. srpna, 2019

Dva motivy s legendárním letounem Lockheed Electra 10 A, který ve 30. letech minulého století používal obuvnický magnát Jan Antonín Baťa, budou mít premiéru na poštovních známkách během letošního ročníku veletrhu Sběratel. Letadlo bude možné vidět přímo v akci na Dni Letiště Letňany, jež proběhne v sobotu 7. září v těsném sousedství výstaviště. Navíc každý, kdo v pátek přes den nebo v sobotu do oběda vhodí jakoukoliv zásilku do speciální poštovní schránky umístěné u stánku České pošty, na ni získá pamětní razítko (kašet). Sebrané zásilky totiž, pokud vše proběhne hladce, absolvují slavností cestu letadlem.

Sobotního křtu nového známkového aršíku, jehož vydání provází také dvě analogické pohlednice tzv. cartes maximum, se zúčastní osobně autor kreseb, výtvarník Petr Ptáček. Následovat bude autogramiáda a odlet sebraných zásilek.

electra 2 dop

Letoun Lockheed Electra 10 se sériovým číslem 1091, který nechalo zrestaurovat Letecké Muzeum Točná, za nímž stojí zakladatel internetového portálu Seznam.cz Ivo Lukačovič, používala jako služební dopravní prostředek firma Baťa ve 30. letech. Letadla provozoval dvě a nesly imatrikulaci OK-CTA a OK-CTB.

Model Electra byl prvním dvoumotorovým letounem firmy Lockheed. Prototyp Electry (X233Y) poprvé vzlétl 23. února 1934 poháněný dvojicí motorů Pratt & Whitney Wasp Junior SB o výkonu po 294 kW s kovovými dvoulistými stavitelnými vrtulemi. Stroj oficiálně získal letové osvědčení 11. srpna 1934, kdy ho také jako první vůbec uvedla na linku Chicago-St. Paul společnost Northwest Airlines. První ze 148 sériových strojů L-10A byl ovšem předán 4. srpna (poslední pak až 18. července 1941). Dodávaly se vybavené pro dvoučlennou osádku a 8-10 cestujících.

electra 1 dop

schránka z muzea schránka z muezua finalJak píše autor profilu letadel Electra na české Wikipedii, z dnešního pohledu byla Electra „Gulfstreamem“ své doby. Letoun vysokých výkonů, krásných nadčasových tvarů. Navíc doby, kdy vývoj v letectví šel kupředu v řádu měsíců, nikoliv desetiletí jako je tomu dnes.

V současnosti se dochovalo méně než dvacet letounů, z nichž je menší polovina v letovém stavu.

Historická poštovní schránka systému Zemánek, která bude umístěna u stánku České pošty, pochází ze sbírek Poštovního muzea a sloužila ve 30. letech 20. století speciálně k přepravě leteckých zásilek. Nápis “LETECKÁ POŠTA” byl dokonce podsvícený, což bylo u poštovních schránek zcela výjimečné řešení.

Kompletní doprovodný program veletrhu a přesné časy autogramiád budou včas zveřejněny zde.

JJ s využitím Wikipedie, foto, Česká pošta, repro z knihy 200 let poštovní schránky, vydalo Poštovní muzeum 2017, foto Ondřej Přibyl.

 

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné aukce pro obor numismatika nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Jarní veletrh Sběratel

  Největší jarní setkání sběratelů všech oborů.

  24.03.2023 - 25.03.2023

  Praha, Česká republika

  www.sberatel.info/jaro...
 • Veronafil

  Největší veletrh v Itálii zaměřený na všechny sběratelské obory.

  19.05.2023 - 21.05.2023

  Verona, Itálie

  https://www.veronafil.it...
 • Veletrh filatelie Essen a výstava IBRA

  Tradiční veletrh v Essenu letos spojený s mezinárodní filatelistickou výstavou IBRA.

  25.05.2023 - 28.05.2023

  Essen, Německo

  https://ibra2023.de/en/h...
 • Filatelistický veletrh Ulm

  Tradiční veletrh přesunutý ze Sindelfingenu do Ulmu.

  26.10.2023 - 28.10.2023

  Ulm, Německo

  https://www.briefmarken-...
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Muzeum vah

  Muzeum se sbírkou kuchyňských vah.

  Humpolec, Vysočina

  www.muzeumvahy.nafotil.cz/...
 • Muzeum lázeňských pohárků

  "V současné době vystavujeme zhruba 1850 kusů pohárků, které byly vyrobeny mezi lety 1780 a 1960 s tím, že naprostá většina té sbírky pochází z let 1800 až 1945. Vystavujeme je v šesti místnostech celkem na 480 čtverečných metrech," popisuje expozici lázeňských pohárků průvodce Lukáš Lojín. Pohárky jsou převážně porcelánové, ale muzeum ukazuje také pohárky ze skla, cínu, plastu, ze stříbra nebo z kameniny. Návštěva muzea stojí 75 korun.

  Loket, Karlovarský kraj

 • Muzeum technických hraček

  Muzeum se sbírkou mechanických plechových hraček od roku 1840.

  Velvary, Středočeský kraj

  www.muzeum-technickych-hracek.cz/...
 • Muzeum Jindřichohradecka

  Betlémy, fenomén Ema Destinnová, šicí stroje Lada i zajímavou numismatickou sbírku - to vše a další zajímavosti týkající se regionu najdete v Muzeu Jindřichohradecka.

  Jindřichův Hradec, Jihočeský kraj

  www.mjh.cz
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky