VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Na Sběrateli bude mít premiéru restaurovaný Lockheed Electra 10 A na poštovní známce. Může s ním z veletrhu letět i vaše zásilka a navíc dostane speciální pamětní razítko

Sberatel.info

1. srpna, 2019

Dva motivy s legendárním letounem Lockheed Electra 10 A, který ve 30. letech minulého století používal obuvnický magnát Jan Antonín Baťa, budou mít premiéru na poštovních známkách během letošního ročníku veletrhu Sběratel. Letadlo bude možné vidět přímo v akci na Dni Letiště Letňany, jež proběhne v sobotu 7. září v těsném sousedství výstaviště. Navíc každý, kdo v pátek přes den nebo v sobotu do oběda vhodí jakoukoliv zásilku do speciální poštovní schránky umístěné u stánku České pošty, na ni získá pamětní razítko (kašet). Sebrané zásilky totiž, pokud vše proběhne hladce, absolvují slavností cestu letadlem.

Sobotního křtu nového známkového aršíku, jehož vydání provází také dvě analogické pohlednice tzv. cartes maximum, se zúčastní osobně autor kreseb, výtvarník Petr Ptáček. Následovat bude autogramiáda a odlet sebraných zásilek.

electra 2 dop

Letoun Lockheed Electra 10 se sériovým číslem 1091, který nechalo zrestaurovat Letecké Muzeum Točná, za nímž stojí zakladatel internetového portálu Seznam.cz Ivo Lukačovič, používala jako služební dopravní prostředek firma Baťa ve 30. letech. Letadla provozoval dvě a nesly imatrikulaci OK-CTA a OK-CTB.

Model Electra byl prvním dvoumotorovým letounem firmy Lockheed. Prototyp Electry (X233Y) poprvé vzlétl 23. února 1934 poháněný dvojicí motorů Pratt & Whitney Wasp Junior SB o výkonu po 294 kW s kovovými dvoulistými stavitelnými vrtulemi. Stroj oficiálně získal letové osvědčení 11. srpna 1934, kdy ho také jako první vůbec uvedla na linku Chicago-St. Paul společnost Northwest Airlines. První ze 148 sériových strojů L-10A byl ovšem předán 4. srpna (poslední pak až 18. července 1941). Dodávaly se vybavené pro dvoučlennou osádku a 8-10 cestujících.

electra 1 dop

schránka z muzea schránka z muezua finalJak píše autor profilu letadel Electra na české Wikipedii, z dnešního pohledu byla Electra „Gulfstreamem“ své doby. Letoun vysokých výkonů, krásných nadčasových tvarů. Navíc doby, kdy vývoj v letectví šel kupředu v řádu měsíců, nikoliv desetiletí jako je tomu dnes.

V současnosti se dochovalo méně než dvacet letounů, z nichž je menší polovina v letovém stavu.

Historická poštovní schránka systému Zemánek, která bude umístěna u stánku České pošty, pochází ze sbírek Poštovního muzea a sloužila ve 30. letech 20. století speciálně k přepravě leteckých zásilek. Nápis “LETECKÁ POŠTA” byl dokonce podsvícený, což bylo u poštovních schránek zcela výjimečné řešení.

Kompletní doprovodný program veletrhu a přesné časy autogramiád budou včas zveřejněny zde.

JJ s využitím Wikipedie, foto, Česká pošta, repro z knihy 200 let poštovní schránky, vydalo Poštovní muzeum 2017, foto Ondřej Přibyl.

 

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Hong Kong Numismatic Fair

  Jedna z největších numismatických akcí v regionu Asie.

  11.12.2023 - 13.12.2023

  Hong Kong, Čína

  hkinf.hk
 • Aarados Auction Banknote and Coin Fair Bahrain

  Veletrh mincí, bankovek a cenných papírů.

  25.01.2024 - 27.01.2024

  Manama City, Bahrajn

  www.aradosauctions.com ...
 • Paris Paper Money Show

  41. ročník veletrhu bankovek a cenin.

  10.02.2024 - 10.02.2024

  Paříž, Francie

  www.papier-monnaie.com ...
 • Casino 2000 – Salon des Collectionnneurs – Luxembourg

  Mezinárodní akce zaměřená na bankovky, mince, medaile, poštovní známky a pohlednice.

  28.04.2024 - 28.04.2024

  Mondorf-les-Bans, Lucembursko

VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Slezské zemské muzeum

  Muzeum s numismatickou sbírkou.

  Opava, Moravskoslezský kraj

  www.szm.cz/rubrika/89/sbirka/numizmatick...
 • Zámek Berchtold

  Muzeum se sbírkou bankovek a mincí.

  Kunice, Středočeský kraj

  www.zamekberchtold.cz/muzeum/...
 • Muzeum historických motocyklů v Železné Rudě

  Muzeum s bohatými sbírkami a pobočkou v Bečově nad Teplou

  Železná ruda, Plzeňský kraj

 • Cvokařské muzeum zahájí jubilejní pátou sezonu

  Cvokařské muzeum ve Starém Rožmitále bylo vybudováno nadšením chalupáře, který si před čtyřiceti lety ze stavení, v jehož části je dnes muzeum umístěno, vzal za manželku Jiřinu Kulovanou, jejíž předci se věnovali cvokařskému řemeslu. Cvokařství už dávno neexistuje, ale byla by velká škoda, aby upadlo v zapomenutí. Po zimní přestávce Cvokařské muzeum znovu otevře na velikonoční sobotu 26. března 2016.

  Starý Rožmitál, Středočeský kraj

VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky