VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské litografie zachycující tři slavné momenty z historie Československých legií, budou mít premiéru na letošním veletrhu Sběratel. Autorem je Petr Ptáček, tvůrce českých poštovních známek. Členové Klanu sběratelů si je mohou objednat o týden dříve a za speciální cenu.

Sberatel.info

22. srpna, 2019

Sběratelskou trilogii barevných litografií vydává jako poctu k 100. výročí návratů Československých legií do vlasti Spolek pro podporu umění a sběratelství. Litografie zachycují bitvu na Bajkalském jezeře, přelet letadlem Tractor nad Vladivostokem a legendární obrněný vlak Orlík. Každý motiv vychází ve sběratelské emisi 100 kusů. Na veletrhu bude celý soubor v prodeji za 6 000 Kč, členové Klanu sběratelů jej nyní mohou objednat za speciální cenu 5 000 Kč.

Pocta československým legionářům bude mít premiéru v sobotu 7. září v 11:00 hod. na veletrhu Sběratel na výstavišti PVA Expo Praha za účasti členů spolku i autora Petra Ptáčka, který zde bude mít krátkou autogramiádu. V prodeji bude také soubor pohlednic s motivy jednotlivých litografií. Do Klanu sběratelů se můžete přihlásit zde – www.klansberatelu.cz.

 

_DSC2739„Obrněný vlak Orlík na transsibiřské magistrále roku 1919 u vesničky Zima u Irkutska“. V rámci následných bojů čs. legionářů s bolševiky od května 1918 byly obrněné vlaky jedním z nejdůležitějších bojových prostředků naší armády. Orlík je asi nejznámější obrněný vlak Československých legií a aktivně se účastnil bojů na magistrále.

 

Dobrovolnické jednotky zahraničního vojenského odboje Čechů a Slováků za první světové války a následně ruské občanské války se do nově vzniklého státu vraceli postupně, poslední oddíly až dva roky po jeho založení. Nejvíce legionářů se do Československa vracelo právě v průběhu roku 1919. Celkem měly jednotky československých zahraničních vojsk přes 140  000 dobrovolníků.  Celý příběh, který litografie zachycují, najdete na internetových stránkách Spolku pro sběratelství a umění – zde.

 

_DSC2733

 „Přelet letounu Tractor nad vladivostockým přístavem.“ Čechoslovákům se v ruských legiích podařilo zformovat také leteckou jednotku, která využívala různé modely a typy letadel. Čtyři stroje Tractor vyrobené v USA doputovaly s legiemi do vlasti. Jeden z nich se zachoval a je zavěšen v dopravní hale Národního technického muzea od roku 1950.

 

Barevná litografie sloužila až do třicátých let minulého století jako hlavní technika pro průmyslový tisk kvalitních barevných ilustrací a plakátů. Litografii měl v oblibě Alfons Mucha, Picasso, Chagall, Miró, ale také třeba Adolf Born, Oldřich Kulhánek nebo Jiří Bouda.

Techniku kamenotisku založenou na chemických vlastnostech jemnozrnného vápence, který v místech pokreslených mastnou barvou absorbuje tiskařskou barvu, zatím co nepokreslená místa barvu odpuzují, objevil na konci 18. století pražský rodák Alois Senefelder. Litografie Petra Ptáčka vznikaly v legendární nejstarší české litografické dílně v Říční ulici na Praze 1.

Sto signovaných litografií symbolizuje 100 let, která od dramatických událostí uplynulo. Po jejich vytištění byl vápencový kámen opět přebroušen, takže jakýkoliv dotisk je vyloučen.

_DSC2734

 

„Bitva na Bajkalském jezeře“ připomíná jedinou bitvu svedenou válečnými loděmi československé flotily. Bitva se odehrála 16. srpna 1918 v Sibiři na Bajkalském jezeře a skončila drtivým vítězstvím Československých legií.

 

Nejvíce mne překvapila lodní bitva na jezeře Bajkal

Malíř, ilustrátor a grafik Petr Ptáček tvoří v malbě, kresbě i umělecké grafice. Maluje akrylem a olejem, specializuje se hlavně na techniku litografie. Vedle volných kreseb realizoval knižní ilustrace, grafiku a je vyhledávaným spolupracovníkem oddělení známkové tvorby České pošty, pro kterou realizoval řadu poštovních známek.

 Který ze tří příběhů, které grafické listy zachycují, vás nejvíc oslovil?

Z pohledu výtvarníka zabývajícího se z velké části letectvím to byl zkušební let letounu L.W.F. model V – Tractor nad Sevastopolem. Jeden ze čtyř letounů, které legionáři dovezli do vznikajícího Československa, se zachoval a je možné ho spatřit NTM Praha. Z pohledu mého celoživotního zájmu o historii, zejména dvacátého století, jsem byl osloven a překvapen lodní bitvou na jezeře Bajkal.

petr ptáček

 Vaší doménou je technika –  který ze tří strojů se vám maloval nejlépe – loď, letadlo nebo vlak?

Legiovlak, který jsem si chtěl podle známé a pěkné fotografie nakreslit už dlouhou dobu jenom pro sebe do šuplíku.

 Který byl naopak nejtěžší?

Lodní bitva na jezeře Bajkal, bylo těžké vyhledat dobové podklady a najít kompozici, která by vystihla děj, aniž by potřebovala vysvětlivky autora.

 V čem jsou takové tisky zhotovené technikou barevné litografie výjimečné?

Především výše popsanou náročností, kladenou jak na autora, tak na litografa. Litografem je v mém případě Martin Bouda ze slavné linie umělců, který je sám absolventem AVU Praha u profesora Čepeláka.

Dlouhodobě spolupracujete s Českou poštou. Kolik známek jste pro ni už vytvořil?

To je otázka, kterou dostávám často a budu to muset dříve nebo později spočítat, ale zatím jsem to neudělal. Důležité je, že spolupráce funguje k oboustranné spokojenosti.

Jaké poštovní známky jsou v nejbližší době v plánu?

Mohu pouze říci, které známky jsou v realizaci a jedná se o sešitek Svět v oblacích s Electrou 10 A (bude mít premiéru na letošním veletrhu Sběratel), která létala ve dvou strojích pro Baťovu leteckou společnost. Jeden ze strojů odlétl před nacistickou okupací do Kanady, zachoval se a nyní je zpátky v České republice, konkrétně na letišti Točná.

Pro objednání kompletního souboru litografií (po jednom kuse to není možné) pište, prosím, na: [email protected].

 

JJ, foto: Spolek pro sběratelství a umění, archiv

 

 

 

 

 

 

 

 

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Antium Aurum internetová aukce

  Numismatická aukce - období vlády Habsburků, Československo, Evropa ad.

  10.10.2022 - 12.10.2022

  antiumaurum.auex.de/
 • Macho & Chlapovič sálová aukce

  29. sálová aukce - antika, středověk, Sedmihradsko, období vlády Habsburků, Československo, světové mince, vyznamenání a odznaky, bankovky.

  14.10.2022 - 14.10.2022

  hotel Mandarin Oriental Praha

  machochlapovic.com/cz/au...
 • Aurea Numismatika

  39. on-line aukce starých odznaků.

  27.11.2022 - 27.11.2022

  aurea.livebid.cz/organis...
 • Aurea Numismatika

  106. aukce mincí, medailí a faleristiky.

  03.12.2022 - 03.12.2022

  aurea.livebid.cz/organis...
 • Aurea Numismatika

  107. aukce papírových platidel.

  03.12.2022 - 03.12.2022

  aurea.livebid.cz/organis...
VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Evropská výstava poštovních známek LIBEREC 2022 s prodejním Expem

  Více než 1 200 filatelistických exponátů plus poštovní správy a prodejci z celého světa.

  13.10.2022 - 16.10.2022

  Liberec, Česká republika

  https://www.liberec2022....
 • Minerály a drahé kameny / Geosvět Praha

  Tradiční veletrh v hotelu Olympik v Praze.

  15.10.2022 - 16.10.2022

  Praha , Česká republika

  www.geosvet-expo.cz
 • XXV. Mezinárodní prodejní výstava lastur

  To nejlepší ze sbírek Českého klubu sběratelů lastur, který slaví 25 let existence, plus vystavovatelé z celé Evropy.

  22.10.2022 - 23.10.2022

  Praha, Česká republika

  https://cksl.cz/
 • Auto-moto-antik sběratelská burza Tchořovice

  Největší akce svého druhu v Jižních Čechách.

  29.10.2022 - 29.10.2022

  Tchořovice u Blatné, Česká republika

  www.burzatchorovice.cz/...
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Regionální muzeum Skuteč

  Regionální muzeum se stálou expozicí obuvi a kamenictví.

  Skuteč, Pardubický kraj

  https://muzeum.skutec.cz/...
 • Muzeum Kouzlo starých časů

  Více než sto viktoriánských a edwardiánských oděvů, doplňků a kuriozit z celého světa na jednom místě.

  Praha 1, Hlavní město Praha

  www.muzeumkouzlostarychcasu.cz...
 • Muzeum železnice

  Muzeum se sbírkou železnic.

  Radim u Luže, Pardubický kraj

  soukrome-muzeum-drahy.webnode.cz/...
 • Muzeum Jawa v Rabakově na Mladoboleslavsku

  Soukromé muzeum motocyklů Jawa a všeho kolem nich.

  Rabakov, Středočeský kraj

  www.jawa-muzeum.cz/
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky