VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Nejcennější medaili Fucimanovy sbírky vydražili za 90.000 eur

Sberatel.info

8. května, 2018

Mince a medaile ze sbírky Jiřího Fucimana vydražila o uplynulém víkendu společnost Antium Aurum, kterou Fucimanovi dědicové aukcí pověřili. Nejcennějším draženým předmětem byla zlatá medaile Dokončení stavby Chrámu sv. Víta z roku 1929, která se prodala za 90.000 eur (zhruba 2,3 milionu Kč) bez aukční přirážky. Podle majitele Antium Aurum Pavla Kroužka se dražby zúčastnili také kupci z USA a Japonska.

“Druhou nejvýznamnější položkou byl desetidukát z roku 1930, který se prodal za 42.000 eur,” řekl Kroužek. K cenám je třeba připočítat aukční poplatek 17,5 procenta. Zatímco vysoká cena zlaté medaile sv. Víta ani mince z roku 1930 nebyly pro dražitele překvapením, některé položky se vydražily za mnohem vyšší cenu, než byla vyvolávací. “Největším překvapením dražby byl jednodukát Marie Terezie z roku 1751, který se prodal za 14.000 eur,” uvedl Kroužek. Jeho cena začínala na 1200 eurech. Očekávání překonal také uherský dukát Josefa I. z roku 1711 s vyvolávací cenou 2000 eur, jehož cena se vyšplhala na 6500 eur.

Do aukce se zapojilo zhruba 70 kupců z různých zemí, vedle Česka také ze Slovenska, Maďarska, USA a Japonska. “Na žádné aukci se nepodaří prodat úplně všechno, prodaly se ale všechny vzácné a drahé položky,” řekl Kroužek. Naopak některé levnější položky s cenami mezi 200 a 250 eur dnes kupce nenašly.

Jiří Fuciman byl dlouholetým členem Československé a poté České numismatické společnosti, podílel se na publikaci z tohoto oboru. Budoval kolekci mincí především z období habsburské monarchie. Podle Kroužka obsahovala jeho sbírka také vzácné tolary ražené na českém území – v Praze, Jáchymově a Kutné Hoře. Fuciman zemřel v roce 2017. Jeho dědicové se rozhodli, že ve sbírání mincí nebudou pokračovat.

Další numismatickou aukci chystá Antium Aurum na 6. října.

ČTK, foto: Antium Aurum 

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

  • Bohužel, žádné aukce pro obor numismatika nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

Tipy pro sběratele

VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky