VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Pošta Francouzské Polynésie vydala sběratelské známky s M. R. Štefánikem

Sberatel.info

10. srpna, 2018

Poštovní známky s podobiznou jednoho ze zakladatelů svobodného Československa diplomata, astronoma a vášnivého pilota Milana Rastislava Štefánika vydané poštou Francouzské Polynésie si mohou exklusivně zakoupit návštěvníci veletrhu Praga 2018 Expo. Ten ve dnech 15. – 18. srpna v hotelu Olympik Congress provází Světovou výstavu poštovních známek Praga 2018.

Jak vysvětluje  v rozhovoru  Moana Brothersonová, ředitelka známkové tvorby Francouzské Polynésie, Milan Rastislav Štefánik na Tahiti, které je součástí souostroví,  pobýval a je tam stále populární, takže země bývalého Československa pojí s exotickým ostrovem zajímavé pouto. Jen pro připomenutí, Štefánika vyslal v roce 1910 na Tahiti vědecký ústav Bureau des Longitudes pozorovat Halleyovu kometu a ten zde nakonec zůstal deset měsíců. Dokonce plánoval usadit se v ostrovním ráji natrvalo, jeho plány však zhatila první světová válka.

štefánik dopisnice

Kdo je autorem poštovní známky?

Základní myšlenka a kompozice pochází od nás.  Výtvarné zpracování jsme pak zadali lokálnímu umělci, který se jmenuje Evrard Chaussoy.  Je to mladý talentovaný tvůrce čínského původu, který žije na ostrově Raiatea, jež je součástí Francouzské Polynesie, zhruba 300 kilometrů od hlavního ostrova Tahiti.

Je M. R. Štefánik na Tahiti stále populární, nebo už je to jen jméno z historie?

I když je to už pravdu dávno, co M. R. Štefánik na Tahiti pobýval, přesto mu hlavní město Tahiti, které se jmenuje Papeete, věnovalo jednu stránku na svém oficiálním webu.  A mnoho Čechů a Slováků navštěvuje každý rok jeho památník, který stojí v místech původní hvězdárny.  Ostatně ten neutuchající zájem ze strany jeho krajanů byl jedním z důvodů, proč jsme se rozhodli jeho pobyt na Tahiti oslavit touto speciální známkou.

štefánik
Existuje stále původní observatoř, odkud M. R. Štefánik  prováděl svá pozorování?

Původní dřevěná hvězdárna bohužel shořela 9. září 1948. A na jejím místě je dnes právě památník M. R. Štefánika.

Pokud se někdo na veletrh Praga 2018 Expo nedostane, ale přesto by měl o známku zájem, kde si ji může objednat ?

Nejjednodušší to bude přes naše facebookové v stránky, když zadá do vyhledávání „Tahitiphilatelie.pf“. Nebo klasickou objednávkou přes naše webové stránky www.tahitiphilatelie.pf. Známky doručujeme bez problémů po celém světě.

JJ, foto: Pošta Francouzské Polynésie

 

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné aukce pro obor numismatika nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

Tipy pro sběratele

 • Muzeum autíček

  Muzeum se sbírkou modelů automobilů.

  Příseka u Brna, Jihomoravský kraj

  www.muzeumauticek.cz/cz/uvodni-stranka.h...
 • Muzeum motocyklových závodů

  Muzeum motocyklových závodů, které mají ve městě více než osmdesátiletou tradici: V polovině května se pravidelně v Hořicích na přírodním okruhu konají motocyklové závody 300 zatáček Gustava Havla.

  Hořice na Jičínsku , Královéhradecký kraj

  www.museumcrr.cz
 • Muzeum železnice

  Muzeum se sbírkou železnic.

  Radim u Luže, Pardubický kraj

  soukrome-muzeum-drahy.webnode.cz/...
 • Minipivovar a hotel Belveder s pivovarnickým muzeem

  Přijeďte ochutnat železnorudské pivo do hotelu, jehož majitel je velkým přítelem Klubu sběratelů kuriozit a tím i všech sběratelů.

  Železná Ruda, Plzeňský kraj

VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky