VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Postavička vyrobená u Baťů se vrátila do Zlína po 80 letech

Sberatel.info

29. července, 2016

Gumová postavička skauta vyrobená v baťovských závodech se po 80 letech vrátila do Zlína. Nalezena byla v Anglii. Zlínskému Muzeu jihovýchodní Moravy ji zapůjčil sběratel Michal Widenský z Pardubic, který sbírá a opravuje gumové hračky vyrobené ve firmě Baťa více než 15 let a ve zlínské muzejní expozici vystavuje část své sbírky. ČTK to sdělila Michaela Mitáčková, mluvčí Baťova institutu, ve kterém muzeum sídlí. Figurka vyrobená v letech 1936 až 1937 je nyní vystavena ve stálé expozici Princip Baťa.

Figurka musela být zrekonstruována. “Stav figurky byl velmi špatný, neboť již docházelo k rozpadu pryže v oblasti obličeje. Nakonec došlo i na vymodelování nového nosu a vyztužení celého vnitřního prostoru, aby se udržel požadovaný tvar pro dlouhodobou expozici,” uvedl Widenský, který se společně s modelářem a sběratelem Luborem Šušlíkem postaral o opravu. Osmaosmdesátiletý Šušlík, který je stále aktivním skautem, opatřil figurku označením prvního zlínského oddílu.

Kromě zrestaurované figurky skauta přibyly v muzejní expozici i další opravené historické hračky a figury z produkce firmy Baťa. “Lidé tak mohou nově obdivovat nafukovacího pejska, figurky vojáků zakomponovaných do historické události. Nově do vitríny Michal Widenský umístil i postavu ženy v kroji České obce sokolské,” uvedla mluvčí.

Widenský sbírá a opravuje gumové hračky od firmy Baťa více než 15 let. “Část své sbírky vystavuje ve zlínské stálé expozici od roku 2013, kdy se v květnu slavnostně otevřel Baťův institut. Jeho sbírka gumových výrobků pro děti od této firmy je dnes pravděpodobně jednou z největších na světě,” uvedla Mitáčková.

“Paradoxně se téměř žádné hračky nezachovaly tady ve Zlíně a blízkém okolí. Řadu exponátů jsem získal napříč celým světem. Hračky zřejmě dříve putovaly převážně jako dary. Některé z nich jsem objevil i v Indii a hodně vzdálených zemích,” uvedl Widenský.

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

  • Bohužel, žádné aukce pro obor numismatika nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

  • IBRA 2021Essen

    Světová výstava poštovních známek

    06.05.2021 - 09.05.2021

    Essen, Německo

    www.IBRA2021.de
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky