VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Zámek Opočno vystavil sbírku levoručních dýk

Sberatel.info

10. června, 2017

Návštěvníci zámku v Opočně na Rychnovskou mohou nově při prohlídkách expozice obdivovat sbírku levoručních dýk. Tyto zbraně sloužily k vykrývání výpadů kordem a některé i k poškození soupeřovy čepele, vysvětluje Milan Junek ze správy zámku. Dalších 90 zbraní z depozitáře zámku je od začátku letošní sezony umístěno v takzvané orientální zbrojnici.

Podle Junka byly dýky uložené desítky let v depozitářích zámku. “Dýky pocházejí z 16. až 19. století, vrchol používání těchto zbraní byl v 16. a 17. století, ty novější jsou už často jen kopie původních,” řekl. Dýky z opočenské sbírky pocházejí ze Španělska a Itálie, u některých není místo původu zbraně určené. Levoruční dýky budou v expozici umístěné do konce října, jejich vystavení je součástí programu připraveného k Roku renesanční šlechty.

Zámek Opočno před zahájení letošní sezony upravil expozici v takzvané orientální zbrojnici, ve které přibylo 90 exponátů, které nahradily zbraně vrácené v roce 2016 Náprstkovu muzeu. “Nová instalace tak dává mnohem přesnější představu o sběratelském zaměření někdejších majitelů a návštěvníkovi představuje sbírku de facto v plném jejím rozsahu,” uvedla správa zámku. V expozici jsou například chladné zbraně z Barmy a Thajska či šavle arabského původu.

Opočenský zámek vybudovali na místě středověkého hradu Trčkové z Lípy. Posledním rodovým vlastníkem byl Adam Erdman Trčka, který byl v roce 1634 zavražděn spolu s Albrechtem z Valdštejna. Poté byly trčkovské majetky zkonfiskovány a Opočno získal důstojník císařské armády Rudolf Colloredo. Colloredové na přelomu 17. a 18. století přestavěli zámek v barokním slohu.

O navrácení zámku od roku 1991 usiluje Kristina Colloredo-Mansfeldová. Justice památku loni v dubnu pravomocně přiřkla státu, v únoru verdikt potvrdil Nejvyšší soud (NS). Colloredo-Mansfeldová ve věci podala ústavní stížnost, ve které poukazuje na možnou rasovou perzekuci předků.

Čtk, foto:

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné aukce pro obor numismatika nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

Tipy pro sběratele

 • Muzeum nožířské tradice

  Muzeum se sbírkou nožů.

  Mikulášovice, Ústecký kraj

  https://www.munotr.cz/...
 • Zámek Opočno

  Muzeum se sbírkou zbraní.

  Opočno, Královéhradecký kraj

  https://www.zamek-opocno.cz/cs/o-zamku/e...
 • Muzeum kuriozit a fotografií

  Majitelé muzea shromáždili tisíce předmětů z cest po světě bez ohledu na hodnotu a uměleckou kvalitu.

  Lezník u Poličky, Pardubický kraj

 • Železniční muzeum a výtopna

  Muzeum se sbírkou parních lokomotiv.

  Jaroměř, Královéhradecký kraj

  www.vytopnajaromer.cz/...
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky