VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Proustova stížnost na hlučné sousedy se vydražila za 28.000 eur

Sberatel.info

28. května, 2017

Dopis, v němž si francouzský spisovatel Marcel Proust stěžuje na hlasité projevy sousedů při milování, se ve středu vydražil za 28.336 eur (762.700 Kč). Oznámila to pařížská aukční síň Hôtel Drouot. Odhadní cena úsměvné položky byla 6000 až 8000 eur (161.000 až 215.000 Kč).

“Sousedé, od nichž mě dělí příčka, se milují co dva dny s vášnivostí, jež ve mě vzbuzuje žárlivost,” píše jeden ze zakladatelů moderní prózy v dopise, který literát napsal 15. července 1919 synovi majitelky bytu Jacquesovi Porelovi.

“Závidím těmto lidem, kteří dokážou vydávat takový řev, že jsem se nejprve domníval, že někoho vraždí,” napsal se škodolibým humorem autor sedmidílného románu Hledání ztraceného času.

Romanopisec si v té době pronajímal byt herečky Réjane a obával se, aby si majitelka nemyslela, že původcem rušivých zvuků je on. Prozaik se do bytu nastěhoval 31. května 1919 a už 1. října se poroučel.

Dopis byl součástí 307 položek ze sbírky ženevského bibliofila Jeana Bonny, označovaného za největšího sběratele francouzské literatury.

Nového majitele našlo také vydání druhého dílu Hledání ztraceného času s podtitulem Ve stínu kvetoucích dívek. Publikace z roku 1920 opatřená autorovým autogramem se prodala za 110.282 eur (téměř 3 miliony Kč), takže odhadní cena byla překročena o zhruba 40.000 eur (přes milion Kč).

Čtk, foto: wikipedia

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné aukce pro obor numismatika nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

Tipy pro sběratele

 • Království železnic

  Muzeum se sbírkou modelů v pohybu.

  Praha, Hlavní město Praha

  www.kralovstvi-zeleznic.cz/...
 • Muzeum domečků, panenek a hraček

  V Litomyšli zase vzniklo v bývalé prodejně naproti zámeckému pivovaru soukromé Muzeum domečků, panenek a hraček. Tvoří je sbírky litomyšlské lékařky Dobromily Filové. Za téměř 50 let shromáždila rozsáhlou kolekci z Česka a především ze světa.

  Litomyšl, Pardubický kraj

 • Muzeum panenek a medvídků

  Muzeum se sbírkou panenek a medvídků od roku 1840.

  Troskovice, Liberecký kraj

  www.muzeumpanenek.cz/...
 • Zámek Kynžvart

  Metternichova sbírka kuriozit

  Kynžvart, Karlovarský kraj

  www.zamek-kynzvart.cz/zamecke-sbirky.php...
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky