VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Přerovské muzeum otevřelo výstavu nevšedního umělce Bílka

Sberatel.info

19. května, 2016

Přerovské Muzeum Komenského otevřelo výstavu s devíti desítkami obrazů svérázného olomouckého umělce Františka Bílka. Díla získalo muzeum z pozůstalosti od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. Bílek, který zemřel v roce 2010, totiž neměl dědice a navíc své obrazy téměř neprodával. Expozice mapuje jeho široké výtvarné rozpětí od inspirace vlámskými malíři, po ovlivnění surrealismem až po naivní symbolismus. Lidé uvidí také umělcův autentický malířský stojan, paletu či jeho dominantní fotografické autoportréty.

Expozice nese název Nevšední umělec – František Bílek, který byl vybrán zcela záměrně. “František Bílek byl nejen nevšední umělec, ale i člověk. Byl nevšední vzhledem, používal nevšední materiály na své obrazy, z nichž většina je namalována na pozinkovaném plechu. Nevšední bylo i užití barev, místo klasických olejových či temperových barev používal emailové průmyslové barvy,” řekl dnes ČTK kurátor výstavy Kamil Lukeš.

Výstava mapuje průřez celým Bílkovým dílem, v první části jsou díla inspirovaná vlámskými umělci z 16. a 17. století. Nejde o pouhé kopie, ale jsou to i díla, které Bílek podle vlámských umělců sám vytvořil. Patří k nim například obrazy Biblická scéna či Kuřák a spící žena. “V další části jsou díla inspirovaná surrealismem až po díla ryze bílkovského charakteru s výraznou barevností,” řekl Lukeš. Podle něj nebyl Bílek za svého života dostatečně oceněn, předpokládá, že hodnota jeho díla bude teprve stoupat.

Obrazy získalo přerovské muzeum od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, což je podle kurátora ojedinělé. Většina děl zůstala i za života umělce uzamčena v jeho ateliéru, jen velmi malá část se dostala mezi obchodníky s uměním a sběratele. V Bílkově pozůstalosti bylo podle Lukeše zhruba 200 obrazů. Další část pozůstalosti získalo Muzeum umění v Olomouci, jde o 75 obrazů z různých období Bílkovy tvorby, od kopií až po jeho vlastní tvorbu, ale i dokumenty, skici a další archiválie. Mluvčí muzea Petr Bielesz ČTK řekl, že muzeum po důkladném zpracování jeho díla chystá komorní výstavu. “Uskuteční se v horizontu dvou let,” řekl Bielesz.

Výtvarník s typickým dlouhým vousem, šálou a kulichem na hlavě zemřel před šesti lety v nedožitých 70 letech. Byl nepřehlédnutelnou postavou olomouckého uměleckého života. Miloval nejen výtvarné umění, ale i hudbu. Často byl viděn, jak v ulicích Olomouce rozmlouvá s lidmi a hraje na různé klávesové nástroje. Svá vystoupení a hovory s kolemjdoucími si nahrával na magnetofon. Další z oblastí Bílkova zájmu byla umělecká fotografie.

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Prodejní výstava brouků a motýlů Praha

  Výměna, prodej a koupě brouků, motýlů, strašilek, pavouků a ostatních bezobratlých živočichů.

  01.03.2024 - 02.03.2024

  Praha, Česká republika

  www.hobbypraha.cz
 • Jarní veletrh Sběratel

  Největší jarní setkání sběratelů všech oborů.

  22.03.2024 - 23.03.2024

  Praha, Česká republika

  www.sberatel.info/jaro...
 • Numismatický veletrh v Kuala Lumpur

  12. ročník mezinárodního veletrhu.

  29.03.2024 - 31.03.2024

  Kuala Lumpur, Malajsie

  www.klinf.co
 • Hobby burza a auto moto blešák Kroměříž

  Vše, co se týká motorismu – náhradní díly, součástky, komponenty, starožitnosti. vojenské a hasičské sběratelské předměty.

  07.04.2024 - 07.04.2024

  Kroměříž, Česká republika

  www.hobbyvystaviste.cz...
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Zámek Opočno

  Muzeum se sbírkou zbraní.

  Opočno, Královéhradecký kraj

  https://www.zamek-opocno.cz/cs/o-zamku/e...
 • Muzeum Českého ráje v Turnově

  Muzeum, které musí navštívit všichni fandové mineralogie a horolezectví.

  Turnov, Liberecký kraj

  https://www.muzeum-turnov.cz/kde-nas-naj...
 • Cvokařské muzeum zahájí jubilejní pátou sezonu

  Cvokařské muzeum ve Starém Rožmitále bylo vybudováno nadšením chalupáře, který si před čtyřiceti lety ze stavení, v jehož části je dnes muzeum umístěno, vzal za manželku Jiřinu Kulovanou, jejíž předci se věnovali cvokařskému řemeslu. Cvokařství už dávno neexistuje, ale byla by velká škoda, aby upadlo v zapomenutí. Po zimní přestávce Cvokařské muzeum znovu otevře na velikonoční sobotu 26. března 2016.

  Starý Rožmitál, Středočeský kraj

 • Podbrdské muzeum

  Muzeum se sbírkou automobilů Aero.

  Rožmitál pod Třemšínem, Středočeský kraj

  podbrdskemuzeum.cz/
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky