VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Jesenické muzeum otevřelo výstavu, mapuje dějiny poštovnictví

Sberatel.info

24. června, 2016

Historické uniformy pošťáků, dobové vybavení poštovních úřadů i historická poštovní razítka doprovázejí novou výstavu Vlastivědného muzea Jesenicka. Expozice nese název Dějiny poštovnictví na Jesenicku a nabízí exponáty z řady muzeí i soukromých sbírek. Nejmenší návštěvníci si mohou vyzkoušet i roli samotných pošťáků či si vyrobit vlastní pohlednici. Výstava bude otevřena přes celé prázdniny až do 4. září.

“Výstava Dějiny poštovnictví na Jesenicku je sice regionálně zaměřená, ale návštěvníci se na druhé straně dozví i mnohé obecné zajímavosti ze světa poštovnictví. Například to, jaké vynálezy urychlovaly přenos zpráv, což je telegraf a telefon, kdy byly vydány první poštovní známky, ale i mnohé informace z historie pohlednic či to, kdo na poštách pracoval,” uvedla kurátorka výstavy.

Expozice představuje také řadu zajímavých exponátů z historie poštovního provozu. Patří mezi ně například slavnostní uniforma postiliona, poštovní štíty, které byly vyvěšovány na budovách poštovních úřadů, či poštovní schránky. K vidění jsou také ukázky dobového vybavení poštovních úřadů. “Návštěvníci si mohou prohlédnout také historické pohlednice jesenického regionu a uvidí také originální razítka z jesenických pošt. Vystaveno máme i rodinné fotoalbum přednosty poštovního úřadu v Jeseníku z 30. let 20. století,” doplnila Kollerová.

Výstava představí i poštovní služby v novodobém pohledu. Česká pošta zde prezentuje jeden ze svých nejnovějších produktů, možnost posílání takzvané on-line pohlednice. K dispozici bude návštěvníkům také takzvaná známka s přítiskem s motivem Vodní tvrze, ve které se výstava pořádá.

Expozici mapující historii poštovnictví v regionu kurátoři připravovali zhruba tři měsíce. Exponáty pocházejí z jesenického muzea, ale i ze sbírek sousedního šumperského muzea, Vlastivědného muzea v Olomouci či z Poštovního muzea v Praze. Některé z nich na výstavu zapůjčili také soukromí sběratelé.

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky