VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sbírky Vojenského historického ústavu obohatil předválečný tank

Sberatel.info

19. července, 2016

Sbírky Vojenského historického ústavu (VHÚ) jsou od dnešního dne bohatší o další cenný exponát. Jeho pracovníci dovezli ze Švýcarska do muzea v Lešanech unikátní lehký tank, který byl pro švýcarské ozbrojené síly vyroben těsně před druhou světovou válkou. Tank, který je ve výborném stavu, Česku darovalo švýcarské ministerstvo obrany. ČTK to řekli ředitel VHÚ Aleš Knížek a Andrej Halada z VHÚ. Ústav tak má téměř kompletní sbírku tanků, které byly vyrobené v Československu.

Tank LTH (lehký tank Helvetia) vyrobila ČKD na konci třicátých let, byl součástí dodávky 24 strojů, které putovaly do Švýcarska. I když z dnešního pohledu jde podle Halady spíše o “tančík”, tehdy znamenal výraznou bojovou sílu. Vyzbrojen byl dělem ráže 24 milimetrů a dvěma kulomety. Obsluhovali jej tři muži a vážil přes sedm tun.

Cenný stroj VHÚ darovalo švýcarské ministerstvo obrany, které jej nechalo na své náklady i opravit. “Z vnějšku vypadá naprosto dokonale, jako by byl nový,” poznamenal Halada. Tanku podle něj chybí pouze motor, který pracovníci VHÚ chtějí také sehnat. “Cílem je jednoznačně ho zprovoznit,” řekl.

Snaha o získání LTH začala podle Knížka před třemi lety, tenkrát byla ale neúspěšná. Ve vyjednávání pomohlo mistrovství světa v hokeji, které se v Česku konalo loni. Švýcarskému týmu tehdy přijel fandit švýcarský ministr obrany a během jeho návštěvy se dostalo i na téma české žádosti o historický tank.

Ze Švýcarska stroj dovezla vojenská Tatra 815. Cesta trvala dva dny, posádka mohla jet maximálně osmdesátikilometrovou rychlostí v hodině.

VHÚ má díky novému exponátu téměř kompletní řadu tehdy vyrobených lehkých tanků z ČKD. Ve sbírkách má vlastní dva tanky používané československou armádou i stroje speciálně vyrobené pro Peru a pro Švédsko. “Osobně jsem hodně hrdý, že se to podařilo,” poznamenal Knížek.

Ke kompletní sbírce historickému ústavu chybí pouze tank, který českoslovenští zbrojaři dodali do Íránu. Právě z něj vycházela konstrukce dnes dovezeného stroje. “Doufám, že i ten bude jednou v našich sbírkách. V Íránu jsou dva,” řekl Knížek. Jednání ale podle něj zatím nezačala. Doufá, že pomůže zlepšování politických vztahů s Íránem.

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné aukce pro obor numismatika nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

Tipy pro sběratele

 • Muzeum domečků, panenek a hraček

  V Litomyšli zase vzniklo v bývalé prodejně naproti zámeckému pivovaru soukromé Muzeum domečků, panenek a hraček. Tvoří je sbírky litomyšlské lékařky Dobromily Filové. Za téměř 50 let shromáždila rozsáhlou kolekci z Česka a především ze světa.

  Litomyšl, Pardubický kraj

 • Muzeum lázeňských pohárků

  "V současné době vystavujeme zhruba 1850 kusů pohárků, které byly vyrobeny mezi lety 1780 a 1960 s tím, že naprostá většina té sbírky pochází z let 1800 až 1945. Vystavujeme je v šesti místnostech celkem na 480 čtverečných metrech," popisuje expozici lázeňských pohárků průvodce Lukáš Lojín. Pohárky jsou převážně porcelánové, ale muzeum ukazuje také pohárky ze skla, cínu, plastu, ze stříbra nebo z kameniny. Návštěva muzea stojí 75 korun.

  Loket, Karlovarský kraj

 • Muzeum Tatry 111

  Muzeum se sbírkou nákladních automobilů Tatra.

  Dobříč u Prahy, Hlavní město Praha

  muzeumtatra111.cz/
 • Martina Krupičková – obrazy

  Kouzelné obrazy malířky, kterou fascinuje světlo a perspektiva a má překvapivě vedle tematiky měst a přírody ráda také dopravní prostředky na romantickém hradě v Ledči nad Sázavou. Skvělý tip na výlet pro celou rodinu i sběratele umění! šanci máte od 3. do 30. července.

  Ledeč nad Sázavou , Vysočina

  www.martinakrupickova.com...
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky