VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sbírky Vojenského historického ústavu obohatil předválečný tank

Sberatel.info

19. července, 2016

Sbírky Vojenského historického ústavu (VHÚ) jsou od dnešního dne bohatší o další cenný exponát. Jeho pracovníci dovezli ze Švýcarska do muzea v Lešanech unikátní lehký tank, který byl pro švýcarské ozbrojené síly vyroben těsně před druhou světovou válkou. Tank, který je ve výborném stavu, Česku darovalo švýcarské ministerstvo obrany. ČTK to řekli ředitel VHÚ Aleš Knížek a Andrej Halada z VHÚ. Ústav tak má téměř kompletní sbírku tanků, které byly vyrobené v Československu.

Tank LTH (lehký tank Helvetia) vyrobila ČKD na konci třicátých let, byl součástí dodávky 24 strojů, které putovaly do Švýcarska. I když z dnešního pohledu jde podle Halady spíše o “tančík”, tehdy znamenal výraznou bojovou sílu. Vyzbrojen byl dělem ráže 24 milimetrů a dvěma kulomety. Obsluhovali jej tři muži a vážil přes sedm tun.

Cenný stroj VHÚ darovalo švýcarské ministerstvo obrany, které jej nechalo na své náklady i opravit. “Z vnějšku vypadá naprosto dokonale, jako by byl nový,” poznamenal Halada. Tanku podle něj chybí pouze motor, který pracovníci VHÚ chtějí také sehnat. “Cílem je jednoznačně ho zprovoznit,” řekl.

Snaha o získání LTH začala podle Knížka před třemi lety, tenkrát byla ale neúspěšná. Ve vyjednávání pomohlo mistrovství světa v hokeji, které se v Česku konalo loni. Švýcarskému týmu tehdy přijel fandit švýcarský ministr obrany a během jeho návštěvy se dostalo i na téma české žádosti o historický tank.

Ze Švýcarska stroj dovezla vojenská Tatra 815. Cesta trvala dva dny, posádka mohla jet maximálně osmdesátikilometrovou rychlostí v hodině.

VHÚ má díky novému exponátu téměř kompletní řadu tehdy vyrobených lehkých tanků z ČKD. Ve sbírkách má vlastní dva tanky používané československou armádou i stroje speciálně vyrobené pro Peru a pro Švédsko. “Osobně jsem hodně hrdý, že se to podařilo,” poznamenal Knížek.

Ke kompletní sbírce historickému ústavu chybí pouze tank, který českoslovenští zbrojaři dodali do Íránu. Právě z něj vycházela konstrukce dnes dovezeného stroje. “Doufám, že i ten bude jednou v našich sbírkách. V Íránu jsou dva,” řekl Knížek. Jednání ale podle něj zatím nezačala. Doufá, že pomůže zlepšování politických vztahů s Íránem.

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné aukce pro obor numismatika nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • IBRA 2021Essen – zrušeno

  Světová výstava poštovních známek

  06.05.2021 - 09.05.2021

  Essen, Německo

  www.IBRA2021.de
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Muzeum hraček

  Hračky, které baví děti dospělé,

  Benátky nad Jizerou, Středočeský kraj

  muzeumhracek.webpark.cz...
 • Muzeum techniky

  Muzeum se sbírkou letadel a dopravní techniky.

  Zruč u Plzně, Plzeňský kraj

  airpark.wz.cz/?page_id=30&lang=cs...
 • Automuzeum Praga

  Muzeum se sbírkou automobilů.

  Praha - Zbuzany, Hlavní město Praha

  www.automuzeumpraga.cz/...
 • Muzeum papírových modelů

  Muzeum se sbírkou zmenšenin staveb ze světa.

  Police nad Metují, Královéhradecký kraj

  mpmpm.cz/
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky