VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Šumperské muzeum láká návštěvníky na výstavu Království mašinek

Sberatel.info

4. července, 2017

Především milovníkům železnic je určena výstava, která je k vidění v prostorách Vlastivědného muzea v Šumperku. Nese název Království mašinek a otevřena bude po celé prázdniny do 10. září. Výstavu zaplnili exponáty nejen soukromí sběratelé, ale i výrobci kolejových vozidel či specializované muzeum. Nechybí ani funkční modely kolejišť či vláček jezdící na vlastní pohon. Expozice připomíná také významné železniční stavitele a podnikatele 19. století.

“Ze sbírkového fondu muzea mohou návštěvníci obdivovat například zásobní skříň na lepenkové jízdenky z železniční stanice Postřelmov, lampičky, kompostéry, návěstní trubky, koncové kleště na proštipování jízdenek, denní a noční výpravku či modely lokomotiv. Nechybí ani železničářský slang používaný zaměstnanci Československých státních drah v běžném projevu,” vysvětluje mluvčí muzea Eva Šebestíková.

Výstava je doplněna o řadu interaktivních prvků, mezi nimiž je například vláček jezdící na vlastní pohon. Děti si také mohou vyzkoušet některé pomůcky využívané na železnici jako železničářskou čepici nebo ruční návěstidlo – výpravku. “Malým návštěvníkům je zábavnou formou představena bezpečnost na železnici a také se dozvědí různé zajímavosti ze světa kolejí a výhybek,” doplnila mluvčí. Expozici doplňují barevné snímky lokomotiv od fotografa Františka Pecha z Hanušovic.

Návštěvníkům expozice připomene také firmu bratří Kleinů, která má kořeny na Šumpersku a která dosáhla největší slávy v 19. století budováním železničních tratí v Rakousku-Uhersku, s využitím železáren v Sobotíně.

K vidění jsou i dva funkční modely kolejišť ze Střední školy železniční, technické a služeb v Šumperku a modely ostravského výrobce vagonů Škoda Vagonka a šumperské společnosti Pars nova, která se specializuje na opravy a modernizaci kolejových vozidel. Část sbírkových předmětů zapůjčilo Muzeum Slezského Semmeringu v Horní Lipové.

ČTK, foto: http://maxpixel.freegreatpicture.com

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné aukce pro obor numismatika nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

Tipy pro sběratele

 • Muzeum Moto & Velo

  Muzeum se sbírkou historických bicyklů a motocyklů.

  Přerov nad Labem, Středočeský kraj

  www.motovelomuzeum.cz/...
 • Vlastivědné muzeum v Olomouci

  1 000 000 sbírkových předmětů nejen ze střední Moravy na jednom místě.

  Olomouc, Olomoucký kraj

  www.vmo.cz
 • Muzeum krajky a prodejní galerie

  Muzeum se sbírkou krajek.

  Vamberk, Královéhradecký kraj

  www.vkrajka.cz/cz/muzeum-krajk...
 • Muzeum panenek a medvídků

  Muzeum se sbírkou panenek a medvídků od roku 1840.

  Troskovice, Liberecký kraj

  www.muzeumpanenek.cz/...
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky