VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Ústecké muzeum připomene vítězství Prokopa Holého nad křižáky

Sberatel.info

13. dubna, 2017

Ústecké muzeum se tento měsíc zahajovanými výstavami ponořilo do středověku. Návštěvníci uvidí královské město za hradbami, kopii korunovačních klenotů a připomenou si příchod dominikánů do Ústí nad Labem. Připravena je i zábava pro děti, které si mohou postavit své vlastní město z dřevěných dílů vyrobených na zakázku pro muzeum.

Středověké Ústí je název výstavy, která bude otevřena návštěvníkům do konce roku. “Chceme návštěvníkům ukázat, jak vypadalo město uvnitř hradeb. Uvidí model jednoho z kostelů, který už nestojí, připomene hrady na Ústecku, kterých bylo asi osm,” řekla ČTK kurátorka výstavy Eliška Wiesnerová. Zájemci se také dozvědí podrobnosti o bitvě Na běhání u Ústí nad Labem, v níž husité, vedení Prokopem Holým, zvítězili nad početně silnějším křižáckým vojskem.

Z depozitářů muzejníci vytáhli autentické předměty z archeologických výzkumů, jako jsou kachle, keramika, hračky, obrazy. V herně si děti mohou vyzkoušet helmu nebo šaty a připravena je velká dřevěná stavebnice.

Vystavený model ukazuje město za hradbami tak, jak vypadalo po obnově po husitských bojích. “Hradby už dnes připomíná jen název ulic Velká a Malá Hradební, pod zemí mají některé domy zachovány zbytky gotických sklepení a pozůstatek na středověk najdeme ještě v kostele sv. Vojtěcha a také na hradech Střekov a Blansko,” uvedla Wiesnerová.

Ke klášternímu kostelu sv. Vojtěcha se obrací také druhá výstava Dominikáni v Ústí nad Labem, která připomíná 400 let od příchodu řádu do města. Vystaveny jsou dokumenty z roku 1950, kdy byl klášter za komunistického režimu v rámci “akce K” násilně vyklizen a jeho majetek rozkraden.

Poslední výstava nese název České korunovační klenoty na dosah. Návštěvníci na ní uvidí repliky klenotů a exponáty připomínající období středověku, jako jsou kopie mincí, zbraní. Nahlédnout na svět středověku prostřednictvím moderní techniky umožňují 3D modely.

(čtk)

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné aukce pro obor numismatika nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

Tipy pro sběratele

 • Muzeum kávomlýnků

  Muzeum se sbírkou ručních kávomlýnků. tel.: 475 103 278

  Chabařovice, Ústecký kraj

 • Železniční muzeum

  Muzeum se sbírkou historických vozidel.

  Zlonice, Středočeský kraj

  zmzlonice.draha.net/
 • Muzeum autíček

  Muzeum se sbírkou modelů automobilů.

  Příseka u Brna, Jihomoravský kraj

  www.muzeumauticek.cz/cz/uvodni-stranka.h...
 • Soukromé muzeum historických rádií v Dolní Čermné

  Nabízí na 170 exponátů včetně značek Philips, Westinghouse nebo Titan.

  Dolní Čermná, Pardubický kraj

VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky