VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Výstava o fenoménu korzování v Brně představí i hůl vytvořenou speciálně pro Rolling Stones

Sberatel.info

3. dubna, 2017

Atmosféru brněnských promenád, na které se v neděli vydávali lidé za Rakouska-Uherska nebo první republiky, připomíná výstava Nedělní korzo na brněnském hradu. Páteří výstavy je sbírka vycházkových holí takzvaných špacírek. Zahrnuje mimo jiné jednu z holí ve tvaru ženy, kterou město Brno věnovalo v roce 2007 skupině The Rolling Stones během její návštěvy v moravské metropoli.

Výstava je rozdělena podle období od konce 18. století až po současnost a představuje fenomén korzování až po rozvoj turismu. Velká část expozice je věnována vycházkovým holím. ČTK to sdělil kurátor výstavy Pavel Košťál.

Návštěvníci si mohou prohlédnout módní doplňky a desítky osobních předmětů převážně z 19. století. Expozice zahrnuje věci, které na nedělní vycházky nosili muži i ženy, například vějíře, rukavice, hodinky, zdobené dýmky nebo tabatěrky. K vidění je ale například i dobový kávovar. Hlavní část výstavy však tvoří 61 holí sběratele Šimona Ryšavého. “Hole se používaly ke korzování. Byl to módní doplněk, který mnohdy byl i finančně náročný,” řekl Ryšavý, jehož sbírka čítá stovky takzvaných špacírek, které používali nejen páni, ale i dámy nebo děti. Mezi speciální vystavené hole patří obranné hole s bodákem, hůl, jejíž součástí je deštník, nebo sedací hůl. Všechny špacírky jsou originální a většina z nich má stříbrnou hlavu. Zájemci uvidí i jednu z pěti holí ve tvaru ženy se znakem Brna, kterou město věnovalo skupině The Rolling Stones při její návštěvě v roce 2007.

Kromě těchto předmětů obsahují výstavní prostory fotografie a dobové záběry parků, kde o nedělích lidé korzovali, například Františkov (dnes Denisovy sady), Lužánky nebo park na Kolišti. “Byla to oáza klidu se spoustou soch, stánků s občerstvením nebo altány s hudbou,” uvedl Košťál. Expozice zahrnuje i vycházkovou obuv a výbavu turistů z konce 19. století, zaposlouchat se lidé mohou do dobové hudby nebo si přivonět k některým exponátům.

Nedělní korzo je otevřeno návštěvníkům od úterý do neděle a potrvá do 21. května. Vstupné je 50 korun.

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

  • Bohužel, žádné aukce pro obor numismatika nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

Tipy pro sběratele

VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky