VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Výstava v NTM nabídne Králův design strojů i kinetické hračky

Sberatel.info

5. dubna, 2017

Svatopluka Krále, průkopníka českého průmyslového designu, připomene expozice v Národním technickém muzeu (NTM) v Praze. Výstava v Malé galerii expozice Architektury, stavitelství a designu Krále do 1. října ukáže jako mezinárodně uznávaného výtvarníka i tvůrce kinetických hraček. Výstavy jeho tvorby jsou velmi populární v zahraničí a to až do té míry, že jednu celou nepojištěnou výstavu si ve Finsku po jejím skončení někdo naložil do auta a už nevrátil.

“Výstava s názvem Svatopluk Král – hra (s) technikou je první retrospektivní prezentací Královy tvorby a důležitých životních momentů. V jediném výstavním prostoru představí oba ‘tvůrčí světy’ tohoto pozoruhodného autora, jeho práci designéra obráběcích strojů i tvorbu kinetických objektů,” uvedl při příležitosti dnešního slavnostního zahájení výstavy její autor Jiří Hulák, vedoucí oddělení průmyslového designu NTM.

Ve sbírce průmyslového designu NTM se nachází doklady historie československého průmyslového designu, které Král muzeu daroval, stejně jako mnoho jeho hraček. Nová výstava představí návštěvníkům celé jeho dílo. Letos bude také ve spolupráci NTM a vydavatelství Mladá fronta vydána Králova první monografie. Oceňovaný designér Král je původcem nebo spolupůvodcem téměř tří desítek patentů. I ve svých 90 letech se stále věnuje kresbě a literární tvorbě.

Svatopluk Král patří v mezinárodním měřítku k průkopníkům racionálního designérského řešení technických výrobků, formálně se projevujícího hranatými tvary. Od 40. do počátku 90. let pracoval jako konstruktér a designér obráběcích strojů. Jako zaměstnanec Výzkumného ústavu obráběcích strojů a obrábění (VÚOSO) v Praze-Libni se stal garantem tvarového řešení výrobků všech závodů Továren na obráběcí stroje. Pod jeho vedením dostaly vyráběné stroje jednotný design barev, ovladačů a znaků. Nový design umožnil také nová dispoziční řešení obráběcích strojů a další strojírenské techniky.

Král vedl při VÚOSO 25 let specializovaný designérský ateliér a se svými spolupracovníky se zaměřil na problematiku tvarového a ergonomického pojetí strojů bez manuální obsluhy, designu výrobních systémů, linek a hal nebo ‘humanizaci’ pracovního prostředí.

Paralelně se zabýval malbou včetně experimentálních technik a od 70. let věnoval volný čas tvorbě kinetických zvukových objektů a hraček, které obdivovali děti i dospělí na výstavách v tuzemsku i v zahraničí. Stovka hraček je dnes uložena v NTM, mnohé z nich putovaly 17 let po výstavách v Kanadě a dalších zemích.  Mnoho dalších hraček bylo rozdáno do ústavů nebo přímo dětem. Některé si návštěvníci mohou na výstavě vyzkoušet.

(čtk, foto czechdesign.cz)

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Paris Philex 2024

  Tradiční filatelistický veletrh.

  30.05.2024 - 01.06.2024

  Paříž, Francie

  https://urlz.fr
 • Army Fest Kroměříž

  Prodejní výstava historického a moderního vojenství.

  23.06.2024 - 23.06.2024

  Kroměříž, Česká republika

  www.hobbyvystaviste.cz...
 • Mezinárodní numismatický veletrh Madrid 2024

  První ročník numismatické akce s mezinárodními ambicemi.

  26.06.2024 - 29.06.2024

  Madrid, Španělsko

  https://eventonumismatic...
 • Brno Grand Prix Revival

  Vozy Grand Prix, formule, prototypy, cestovní vozy

  13.07.2024 - 13.07.2024

  Brno, Česká republika

  www.brnogp.cz
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky