VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

V Lipníku se otevře výstava připomínající místní slavnou sirkárnu

Sberatel.info

31. března, 2016

V Lipníku nad Bečvou na Přerovsku se 6. dubna otevře výstava mapující historii kdysi slavné továrny na výrobu zápalek SOLO Lipník. Již neexistující sirkárnu přiblíží rozsáhlá sbírka soukromého sběratele Michala Urbáška z Olomouce. Svou sbírku, která začala vznikat před více než 50 lety, se rozhodl věnovat Muzeu Komenskému v Přerově, řekl ČTK jeho kurátor Lubor Maloň. Výstava v Domečku ponese název Ani si neškrtnem aneb Zápalky kam se podíváš.

Podle kurátora čítá sbírka stovky krabiček, v Lipníku bude vystavena jen její část. “Zastoupeny budou zejména výrobky lipenské sirkárny od 60. do 90. let 20. století. Chybět nebudou ani zahraniční zápalky z různých koutů světa, různých velikostí a se zajímavými nálepkami,” uvedl Lubor Maloň.

Návštěvníci uvidí i samootevírací šuplíkové krabičky, trhací, krbové i reklamní zápalky. Kvůli chystané expozici se kurátoři výstavy obrátili před časem také na veřejnost. Výzva podle nich vyvolala velký ohlas. “Díky ní je muzeum bohatší o několik darů, které se skládají převážně z krabiček zápalek a celé řady různých nálepek na krabičky ze 70. a 80. let 20. století. Navíc je navázána spolupráce s místními sběrateli zápalkových nálepek a bývalými zaměstnanci podniku, kteří mají k dispozici celou řadu fotografií,” doplnil Maloň.

Nové předměty odborníci využijí i na výstavě, kterou chystají na rok 2018 do zámecké galerie Konírna ke 110. výročí založení lipenské sirkárny.

Počátky lipenské továrny na výrobu zápalek spadají do roku 1908, kdy byla založena společnost Kupecká akciová sirkárna v Lipníku nad Bečvou. Továrna byla postavena v roce 1909. Od roku 1913 byla začleněna do podniku HELIOS, o osm let později byla továrna přejmenována na SOLO. Ve 30. letech 20. století byla podle kurátorů výstavy lipenská sirkárna jedinou továrnou na výrobu zápalek na Moravě, třetí největší v Československu, ale zasáhla ji hospodářská krize, kvůli které musela omezit výrobu.

Po válce v roce 1945, když byl vytvořen národní podnik SOLO Sušice, se stala lipenská sirkárna jeho závodem. V následujících letech procházela různými fázemi reorganizace a změnami majitelů. Podnik ukončil činnost v říjnu 2002. Důvodem byl havarijní stav zařízení a budov i snížení poptávky po zápalkách. Hlavní výrobní hala továrny byla zdemolována v roce 2007.

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné aukce pro obor numismatika nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

Tipy pro sběratele

 • Muzeum nožířské tradice

  Muzeum se sbírkou nožů.

  Mikulášovice, Ústecký kraj

  https://www.munotr.cz/...
 • Muzeum historických motocyklů

  Muzeum historických motocyklů vzniklo z bývalé evangelické školy. Mezi exponáty stojí za pozornost například cenný čtyřválcový stroj z roku 1931 Ariel Square Four 4F s rozvodem OHC.

  Svratouch na Chrudimsku , Jihočeský kraj

  www.muzeummotocyklu.cz...
 • Muzeum motorových kol

  Muzeum se sbírkou motorových kol a motocyklů.

  Horní Radouň, Jihočeský kraj

  www.muzeumradoun.cz/
 • Poštovní muzeum

  Muzeum se sbírkou poštovních známek.

  Praha, Hlavní město Praha

  https://www.postovnimuzeum.cz/cs...
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky