VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Ve sbírce známek Freddie Mercuryho najdete Tatru 603 i Antonína Zápotockého. Nyní bude slavná sbírka k vidění dva dny v Praze

Sberatel.info

6. března, 2019

Kdo ví, možná právě aerodynamické křivky Tatry 603, ladné tvary nejkrásnějšího československého kabrioletu Škoda Felicia, nebo prezident Antonín Zápotocký měly vliv na uměleckého genia Freddie Mercuryho. Všechny tyto motivy na poštovních známkách obsahuje jeho osobní filatelistická sbírka. Málo kdo totiž ví, že slavný zpěvák skupiny Queen byl rovněž sběratel známek. Freddieho „modré album“ bude nyní od 15. do 16. března k vidění na jarním veletrhu Sběratel v pražském hotelu Olympik. Veletrhu se účastní přes 60 prodejců mincí, bankovek, poštovních známek, pohlednic a dalšího sběratelského materiálu z celé Evropy.

Freddie Mercury sbíral známky jako chlapec a jeho album patří k několika málo osobním předmětům, jež neskončily po jeho smrti v soukromých rukách. Sbírka obsahuje známky z mnoha různých států po celém světě. Často pocházejí ze zemí Britského impéria, filatelisticky zvlášť významné jsou známky ze Zanzibaru, Mercuryho rodiště. Album zahrnuje také široký výběr známek ze zemí východní Evropy a Commonwealthu. Jako upomínka na populární hvězdu i jako kulturní odkaz je tato sbírka neocenitelná.

Sběratelská pohlednice k výstavě „modrého alba“ Freddie Mercuryho na jarním veletrhu Sběratel bude v limitovaném počtu 500 ks prodeji jen na veletrhu (na informacích, nebo na stánku č. 65), odkud ji bude možné také rovnou poslat!

Sběratelská pohlednice k výstavě „modrého alba“ Freddie Mercuryho na jarním veletrhu Sběratel bude v limitovaném počtu 500 ks prodeji jen na veletrhu (na informacích, nebo na stánku č. 65), odkud ji bude možné také rovnou poslat!

Mercury sbíral známky v období mezi devátým a dvanáctým rokem svého života, nejvíce exemplářů přibylo do jeho sbírky kolem roku 1955. Za pozornost také stojí fakt, že známky na stránkách jsou uspořádány do zajímavých tvarů na rozdíl od běžného formálního uspořádání většiny filatelistických sbírek. Už zde se tedy projevila Freddieho kreativita, jež se později promítla nejen do hudby Queen, ale také pódiových show a návrhů kostýmů, na kterých se zpěvák osobně podílel.

 

Sbírka unikla plamenům

Freddie Mercury se narodil jako Farrokh Bulsara 5. září 1946 v Zanzibaru. Ke sbírání známek ho inspiroval jeho otec Bomi. Po zpěvákově smrti 24. listopadu 1991 byla většina jeho osobních věcí v souladu se zarathuštrovskou vírou jeho rodiny spálena, ale Bomi se rozhodl, že si album známek ponechá. Po dvou letech se Freddieho otec  rozhodl, že nabídne svoji sbírku známek a sbírku svého syna v aukci. Na ní je obě dvě 17. prosince 1993 zakoupilo do svých sbírek Britské poštovní museum (BPMA). Zaplacená částka byla věnována charitativní organizaci Mercury Phoenix Trust, kterou na podporu boje proti AIDS zřídili zbylí členové skupiny Queen John Deacon, Brian May a Roger Taylor společně s Mercuryho přítelkyní Mary Austinovou.

Freddieho české známky

 

 

fff

ffZnámky sbíral i John Lennon

Freddie Mercury není jediná slavná hvězda populární hudby, která sbírala známky. Například Národní poštovní muzeum (součást Smithsonova muzea) ve Washingtonu D. C. vlastní album Johna Lennona (sestavené někdy kolem roku 1950), které obsahuje přes 550 známek z různých zemí, např. Nového Zélandu, Indie nebo Spojených států amerických.

33808 f známka ukázka
SámFreddie Mercury se na známkách britské pošty objevil v roce 1999. Známka zachycuje Mercuryho při vystoupení před jeho smrtí v roce 1991 (úvodní fotka), v pozadí je vidět bubeník Roger Taylor, což tehdy způsobilo malý skandál. Nepsaným pravidlem ještě v té době bylo, že na známkách se může objevit jen jedna živá osoba – panovník. Známky s Freddieho podobiznou ale najdeme i na poštovních známkách mnoha dalších států.

banknote

„The British Postal Musem & Archive“ (BPMA) je organizace, která pomáhá uchovávat  a propagovat britské národní kulturní dědictví, jež souvisí s historií královské pošty, kterou založil již v roce 1635 král Karel I. BPMA mapuje historii poštovních služeb a vše co s ní souvisí a pořádá výstavy a propagační akce, které mají minulosti i současnost pošty přiblížit široké veřejnosti. Prostřednictvím BPMA můžete nahlédnout do archivů britské královské pošty nebo se si zdarma stáhnout z internetu některou z odborných studií jeho pracovníků.

 

Album Freddieho Mercuryho mohou organizátoři Sběratele představit návštěvníkům veletrhu jen díky laskavé podpoře BPMA a kurátora jeho sbírek Stuarta Aitkena, jež do Prahy přicestuje společně s Freddieho albem. Více informací o práci BPMA najdete na webové adrese www.postalheritage.org.uk

 

JJ: foto Poštovní museum UK

 

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

  • Bohužel, žádné aukce pro obor numismatika nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

  • jarní veletrh Sběratel

    Velké jarní setkání sběratelů všech oborů.

    25.03.2022 - 26.03.2022

    Praha, Česká republika

    www.sberatel.info/jaro...
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky