VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Ve Svratouchu vzniká muzeum historických motocyklů

Sberatel.info

15. dubna, 2016

Ve Svratouchu na Chrudimsku vzniká z bývalé evangelické školy muzeum historických motocyklů. Objekt koupila obec, která jej chce po dokončení úprav zpřístupnit před začátkem letních prázdnin. Mezi exponáty budou v Česku unikátní kusy. Za pozornost stojí například cenný čtyřválcový stroj z roku 1931 Ariel Square Four 4F s rozvodem OHC, řekl ČTK místní sběratel a renovátor motocyklů Pavel Šiller, který část strojů muzeu poskytl.

“Tahle motorka je cennější i tím, že jsem ji získal od starého dědy, který je dnes již v ústavu. Potěšilo ho, když jsem mu poslal fotografie z muzea. Zachovali jsme i kožešiny na sedlech, protože na tom jezdil ve Skandinávii rallye, dokud mohl,” řekl Šiler.

Expozice v jedné místnosti je již téměř dokončená, je v ní umístěna dvacítka strojů, převážně z Anglie. Stojí zde například motocykly BSA Sloppe 600, Royal Enfield z roku 1933, značky Panther, Douglas s postranním vozíkem či DKW. Nejstarší je AJS z roku 1926 ještě s karbidovým světlometem.

“Raritou je řadový čtyřválec Nimbus dánské výroby, motor je luxusní, ale rám je z pásoviny. Vyráběl se po dobu 25 let a používala jej i armáda. Od té doby už Dánové žádné motorky nevyrábějí,” řekl Šiller. Jiný stroj pohání atypicky dieselový motor. Všechny exponáty jsou schopné provozu. V dalších místnostech si budou lidé moci prohlédnout motocykly československé a německé výroby. Muzeum by se mělo otevřít v červnu.

Svratouch chtěl v památkově chráněné budově původně vystavit obrazy a betlém místního rodáka Jindřicha Hegra, který však zemřel, nebo zřídit muzeum venkovských řemesel, podobné ale již existuje v sousední Svratce. Nakonec radnice zvolila jiné využití, na něž přispěl i Pardubický kraj. “Jsme rádi, že se objekt podaří oživit. Myslím, že se je čím chlubit,” řekl starosta Jiří Socha.

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné aukce pro obor numismatika nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Salon Philatélique Paříž

  Tradiční filatelistická burza a výstava.

  04.11.2021 - 06.11.2021

  Paříž, Francie

  www.cnep.fr/salons-phila...
 • veletrh Šperky a kameny

  Prodejní akce minerálů, drahých kamenů, autorských šperků a doplňků pro domácí tvoření.

  14.11.2021 - 14.11.2021

  Praha , Česká republika

  www.sperkyakameny.eu/...
 • veletrh Sběratel / Antikvariát

  Prodejní akce zaměřená na tradiční sběratelské obory a antikvární zboží.

  20.11.2021 - 21.11.2021

  Praha, Česká republika

  www.sberatel.info/antikv...
 • Veronafil podzim

  Největší italská akce zaměřená na filatelii, numismatiku a další sběratelské obory.

  26.11.2021 - 28.11.2021

  Veronafil, Itálie

  https://www.veronafil.it...
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky