VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Na Roudnicku objevili hledači pokladů 1300 mincí ze 14. století

Sberatel.info

29. října, 2017

Na poli v okolí Roudnice nad Labem na Litoměřicku objevili hledači pokladů 1300 mincí z druhé poloviny 14. století. Nález skončil v Podřipském muzeu, které ho po ošetření a prozkoumání vystaví.

Na pole k jedné obci na Roudnicku vyrazil s detektorem kovů jednu prázdninovou neděli z Ústí nad Labem Miroslav Bartoš. “První pocit je šok a radost. Hlavně si člověk říká, že by chtěl takový poklad najít, a najednou se to stalo,” popsal dnes pocity z objevu novinářům.

Z obavy, aby mince někdo nesebral, nebo je nezničil traktor při orbě, je nálezce s kolegou vyzvedli a předali muzeu. “Bylo to krásné zelené,” dodal muž, pro kterého jsou procházky s detektorem koníčkem.

Mezi mincemi jsou hlavně stříbrné pražské a míšeňské groše, feniky a další mince z různých slitin. Jejich přesnou hodnotu a význam nálezu musí ocenit numizmatici. “Pro nás je více než mince zajímavý ten příběh, který spojujeme s válečnými událostmi. V roce 1467 se Jiří z Poděbrad rozhodl, že oblehne města, která mu vzdorovala, a tehdy to byla i Roudnice, proto možná obyvatelé ukryli své cennosti na bezpečné místo mimo obydlí,” řekl archeolog Milan Sýkora.

Mince jsou kvůli korozi většinou zelené, na některých už je patrná ražba, objevuje se míšeňský lev a další motivy. Součástí nálezu je také několik střípků z keramické nádoby a sponky. “Těmi byl nejspíš svázán váček, v nichž byly mince uloženy,” uvedl Sýkora.

Podřipské muzeum chce poklad ukázat veřejnosti. Ředitel Martin Trefný odhadl, že bude trvat rok až rok a půl, než se tak stane. “Pro nás je to opravdu hodnotný poklad, a to už z toho pohledu, že naposledy byl podobný nalezen v Roudnici v roce 1878,” uvedl Trefný. Vyzdvihl i to, že mince skončily právě v rukou odborníků. “Velmi si toho vážím, protože to není obvyklé, nálezy často končí v zahraničí a my se k nim nikdy nedostaneme,” řekl.

Středověký nález byl objeven v hloubce zhruba 30 centimetrů. Na místo se odborníci ještě vrátí, aby lokalitu prozkoumali.

Nálezci se zřejmě dočkají odměny od Ústeckého kraje, kterému poklad patří. Například loni přiřkl kraj Vysočina nálezci džbánu, obsahujícího 283 stříbrných mincí z 15. až 17. století, odměnu 108.000 korun. Kraj tehdy vycházel z tržní hodnoty nálezu, protože zákonná odměna vycházející jen z ceny drahých kovů by byla podstatně nižší – jen zhruba 30.000 korun.

Znak_OK

V Podřipském muzeu se pravidelně schází také Klub Sběratelů platidel a drobných starožitností a i nečlenům nabízí bezplatné konzultace týkající se numismatiky a příbuzných oborů. (Více na sberatele-roudnice.webnode.cz)

 

 

 

 

 

JJ, ČTK, ilustrační foto: Shutterstock a Klub Sběratelů platidel a drobných starožitností

 

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Winterstamps

  Známky, obálky, celistvosti, filatelistická literatura

  23.02.2024 - 24.02.2024

  Veenedaal, Nizozemsko

  www.winterstamps.nl
 • Prodejní výstava brouků a motýlů Praha

  Výměna, prodej a koupě brouků, motýlů, strašilek, pavouků a ostatních bezobratlých živočichů.

  01.03.2024 - 02.03.2024

  Praha, Česká republika

  www.hobbypraha.cz
 • Jarní veletrh Sběratel

  Největší jarní setkání sběratelů všech oborů.

  22.03.2024 - 23.03.2024

  Praha, Česká republika

  www.sberatel.info/jaro...
 • Numismatický veletrh v Kuala Lumpur

  12. ročník mezinárodního veletrhu.

  29.03.2024 - 31.03.2024

  Kuala Lumpur, Malajsie

  www.klinf.co
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • České muzeum hudby

  Muzeum se sbírkou mechanických hudebních nástrojů.

  Praha, Hlavní město Praha

  www.nm.cz/Ceske-muzeum-hudby/...
 • Muzeum domečků, panenek a hraček

  V Litomyšli zase vzniklo v bývalé prodejně naproti zámeckému pivovaru soukromé Muzeum domečků, panenek a hraček. Tvoří je sbírky litomyšlské lékařky Dobromily Filové. Za téměř 50 let shromáždila rozsáhlou kolekci z Česka a především ze světa.

  Litomyšl, Pardubický kraj

 • Muzeum elektrokytar

  Muzeum se sbírkou českých elektrofonických kytar a aparatur.

  Heřmanův Městec, Pardubický kraj

  retrojolana.cz/
 • Muzeum českého karosářství

  Historie karosářství má ve Vysokém Mýtě bohatou tradici. Jejím hlavním představitelem a významným karosářem v našem městě, celém Československu i v zahraničí se stal automobilový designér Josef Sodomka mladší. Byl pokračovatelem rodinné firmy, která se z původní výroby kočárů přeorientovala na produkci špičkových automobilových karoserií. Podnik se pod jeho vedením specializoval nejen na karosování světoznámých značek, ale také na automobily pro významné osobnosti své doby.

  Vysoké Mýto, Pardubický kraj

VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky