VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Na Roudnicku objevili hledači pokladů 1300 mincí ze 14. století

Sberatel.info

29. října, 2017

Na poli v okolí Roudnice nad Labem na Litoměřicku objevili hledači pokladů 1300 mincí z druhé poloviny 14. století. Nález skončil v Podřipském muzeu, které ho po ošetření a prozkoumání vystaví.

Na pole k jedné obci na Roudnicku vyrazil s detektorem kovů jednu prázdninovou neděli z Ústí nad Labem Miroslav Bartoš. “První pocit je šok a radost. Hlavně si člověk říká, že by chtěl takový poklad najít, a najednou se to stalo,” popsal dnes pocity z objevu novinářům.

Z obavy, aby mince někdo nesebral, nebo je nezničil traktor při orbě, je nálezce s kolegou vyzvedli a předali muzeu. “Bylo to krásné zelené,” dodal muž, pro kterého jsou procházky s detektorem koníčkem.

Mezi mincemi jsou hlavně stříbrné pražské a míšeňské groše, feniky a další mince z různých slitin. Jejich přesnou hodnotu a význam nálezu musí ocenit numizmatici. “Pro nás je více než mince zajímavý ten příběh, který spojujeme s válečnými událostmi. V roce 1467 se Jiří z Poděbrad rozhodl, že oblehne města, která mu vzdorovala, a tehdy to byla i Roudnice, proto možná obyvatelé ukryli své cennosti na bezpečné místo mimo obydlí,” řekl archeolog Milan Sýkora.

Mince jsou kvůli korozi většinou zelené, na některých už je patrná ražba, objevuje se míšeňský lev a další motivy. Součástí nálezu je také několik střípků z keramické nádoby a sponky. “Těmi byl nejspíš svázán váček, v nichž byly mince uloženy,” uvedl Sýkora.

Podřipské muzeum chce poklad ukázat veřejnosti. Ředitel Martin Trefný odhadl, že bude trvat rok až rok a půl, než se tak stane. “Pro nás je to opravdu hodnotný poklad, a to už z toho pohledu, že naposledy byl podobný nalezen v Roudnici v roce 1878,” uvedl Trefný. Vyzdvihl i to, že mince skončily právě v rukou odborníků. “Velmi si toho vážím, protože to není obvyklé, nálezy často končí v zahraničí a my se k nim nikdy nedostaneme,” řekl.

Středověký nález byl objeven v hloubce zhruba 30 centimetrů. Na místo se odborníci ještě vrátí, aby lokalitu prozkoumali.

Nálezci se zřejmě dočkají odměny od Ústeckého kraje, kterému poklad patří. Například loni přiřkl kraj Vysočina nálezci džbánu, obsahujícího 283 stříbrných mincí z 15. až 17. století, odměnu 108.000 korun. Kraj tehdy vycházel z tržní hodnoty nálezu, protože zákonná odměna vycházející jen z ceny drahých kovů by byla podstatně nižší – jen zhruba 30.000 korun.

Znak_OK

V Podřipském muzeu se pravidelně schází také Klub Sběratelů platidel a drobných starožitností a i nečlenům nabízí bezplatné konzultace týkající se numismatiky a příbuzných oborů. (Více na sberatele-roudnice.webnode.cz)

 

 

 

 

 

JJ, ČTK, ilustrační foto: Shutterstock a Klub Sběratelů platidel a drobných starožitností

 

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

  • Bohužel, žádné aukce pro obor numismatika nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

Tipy pro sběratele

VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky