VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Veteran Arena v Olomouci vlastní největší kolekci vozů Wikov

Sberatel.info

15. dubna, 2016

Kolekci 17 vozů značky Wikov představuje se zahájením své letošní sezony Muzeum historických automobilů a motocyklů Veteran Arena v Olomouci. Podle zástupců muzea je tato sbírka ve světě ojedinělá, letos se ji podařilo rozšířit o sportovní vůz Wikov 7/28, valník a sanitku. Auta vyráběla prostějovská firma Wichterle a Kovářík ve 20. a 30. letech 20. století. Celkově firma Wikov vyrobila za dobu své existence asi jen 800 osobních automobilů a sto nákladních, vozy této značky jsou tak mezi sběrateli vysoce ceněny.

“Jsme muzeum zaměřené na československé vozy, sbírku jsme chtěli doplnit o tuto polozapomenutou automobilku z Prostějova. Nikde jinde na světě podobná ucelená kolekce není. Čítá nyní 17 vozů, domnívám se, že už se příliš rozšířit nedá,” řekl dnes ČTK zástupce muzea Michal Konečný. Nové přírůstky se daří do sbírky získávat přes kontakty mezi příznivci veteránů. Před vystavením musejí exponáty obvykle projít ucelenou renovací, často se totiž prodávají jako vraky.

Vozy Wikov byly vyráběny v letech 1927 až 1939 v nevelkých sériích v prostějovské továrně na stroje a motory Wichterle & Kovářík, na domácím automobilovém trhu se podílely jen jedním procentem. “Snahou muzea je tedy připomenout historii malé moravské automobilky, která zanechala v Prostějově nesmazatelnou stopu, na niž můžeme být právem hrdi,” řekl Konečný.

V kolekci nechybí například unikátní Wikov 35 zvaný Kapka, první aerodynamický vůz vyrobený v Československu a jeden z prvních v Evropě. Vyrobeno bylo jen několik málo kusů, jeden z nich je v tomto muzeu. Veřejnosti byl poprvé představen v Praze na říjnovém autosalonu roku 1931. Svůj název dostal kvůli charakteristickém tvaru padající vody, který zaručoval nejmenší odpor vzduchu. “I když byl tento průkopnický vůz obchodně neúspěšný, rozpoutal obecné diskuse o opravdovém využití aerodynamických poznatků v praxi,” řekl zástupce muzea.

Kromě kolekce vozů Wikov představuje muzeum dalších zhruba 160 historických automobilů i motocyklů. Pochlubit se může také největší výstavou historických telefonů v České republice z let 1890 až 1980 čítající přes 400 kusů nebo více než 50 historickými radiopřijímači. Muzeum historických automobilů a motocyklů Veteran Arena otevřelo v těchto dnech svou šestou sezonu, od otevření v polovině května 2010 jej navštívilo téměř 140.000 návštěvníků.

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • numismatika

  Macho a Chlapovič

  31. aukce mincí, medailí, bankovek a vyznamenání.

  20.10.2023 - 20.10.2023

  Praha

  machochlapovic.com/cz...
 • numismatika

  Antium Aurum

  Velká numismatická sálová aukce s live bidding.

  10.11.2023 - 10.11.2023

  Praha

  www.antiumaurum.cz
VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Mezinárodní entomologický výměnný den a výstava

  Výstava a prodej brouků, motýlů, pavouků, strašilek a plazů z celého světa.

  06.10.2023 - 07.10.2023

  Praha , Česká republika

 • Filatelistický veletrh Ulm

  Tradiční veletrh přesunutý ze Sindelfingenu do Ulmu.

  26.10.2023 - 28.10.2023

  Ulm, Německo

  https://www.briefmarken-...
 • Veronafil podzim

  Největší veletrh v Itálii zaměřený na všechny sběratelské obory.

  17.11.2023 - 19.11.2023

  Verona, Itálie

  https://www.veronafil.i...
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Muzeum papírových modelů

  Muzeum se sbírkou zmenšenin staveb ze světa.

  Police nad Metují, Královéhradecký kraj

  mpmpm.cz/
 • Muzeum Jindřichohradecka

  Betlémy, fenomén Ema Destinnová, šicí stroje Lada i zajímavou numismatickou sbírku - to vše a další zajímavosti týkající se regionu najdete v Muzeu Jindřichohradecka.

  Jindřichův Hradec, Jihočeský kraj

  www.mjh.cz
 • Cvokařské muzeum zahájí jubilejní pátou sezonu

  Cvokařské muzeum ve Starém Rožmitále bylo vybudováno nadšením chalupáře, který si před čtyřiceti lety ze stavení, v jehož části je dnes muzeum umístěno, vzal za manželku Jiřinu Kulovanou, jejíž předci se věnovali cvokařskému řemeslu. Cvokařství už dávno neexistuje, ale byla by velká škoda, aby upadlo v zapomenutí. Po zimní přestávce Cvokařské muzeum znovu otevře na velikonoční sobotu 26. března 2016.

  Starý Rožmitál, Středočeský kraj

 • Letecké muzeum Metoděje Vlacha

  Muzeum se sbírkou létajících i statických letadel.

  Mladá Boleslav, Středočeský kraj

  www.letecke-muzeum-metodeje-vlacha.cz/...
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky