VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Veteran Arena v Olomouci vlastní největší kolekci vozů Wikov

Sberatel.info

15. dubna, 2016

Kolekci 17 vozů značky Wikov představuje se zahájením své letošní sezony Muzeum historických automobilů a motocyklů Veteran Arena v Olomouci. Podle zástupců muzea je tato sbírka ve světě ojedinělá, letos se ji podařilo rozšířit o sportovní vůz Wikov 7/28, valník a sanitku. Auta vyráběla prostějovská firma Wichterle a Kovářík ve 20. a 30. letech 20. století. Celkově firma Wikov vyrobila za dobu své existence asi jen 800 osobních automobilů a sto nákladních, vozy této značky jsou tak mezi sběrateli vysoce ceněny.

“Jsme muzeum zaměřené na československé vozy, sbírku jsme chtěli doplnit o tuto polozapomenutou automobilku z Prostějova. Nikde jinde na světě podobná ucelená kolekce není. Čítá nyní 17 vozů, domnívám se, že už se příliš rozšířit nedá,” řekl dnes ČTK zástupce muzea Michal Konečný. Nové přírůstky se daří do sbírky získávat přes kontakty mezi příznivci veteránů. Před vystavením musejí exponáty obvykle projít ucelenou renovací, často se totiž prodávají jako vraky.

Vozy Wikov byly vyráběny v letech 1927 až 1939 v nevelkých sériích v prostějovské továrně na stroje a motory Wichterle & Kovářík, na domácím automobilovém trhu se podílely jen jedním procentem. “Snahou muzea je tedy připomenout historii malé moravské automobilky, která zanechala v Prostějově nesmazatelnou stopu, na niž můžeme být právem hrdi,” řekl Konečný.

V kolekci nechybí například unikátní Wikov 35 zvaný Kapka, první aerodynamický vůz vyrobený v Československu a jeden z prvních v Evropě. Vyrobeno bylo jen několik málo kusů, jeden z nich je v tomto muzeu. Veřejnosti byl poprvé představen v Praze na říjnovém autosalonu roku 1931. Svůj název dostal kvůli charakteristickém tvaru padající vody, který zaručoval nejmenší odpor vzduchu. “I když byl tento průkopnický vůz obchodně neúspěšný, rozpoutal obecné diskuse o opravdovém využití aerodynamických poznatků v praxi,” řekl zástupce muzea.

Kromě kolekce vozů Wikov představuje muzeum dalších zhruba 160 historických automobilů i motocyklů. Pochlubit se může také největší výstavou historických telefonů v České republice z let 1890 až 1980 čítající přes 400 kusů nebo více než 50 historickými radiopřijímači. Muzeum historických automobilů a motocyklů Veteran Arena otevřelo v těchto dnech svou šestou sezonu, od otevření v polovině května 2010 jej navštívilo téměř 140.000 návštěvníků.

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Army Fest Kroměříž

  Prodejní výstava historického a moderního vojenství.

  23.06.2024 - 23.06.2024

  Kroměříž, Česká republika

  www.hobbyvystaviste.cz...
 • Mezinárodní numismatický veletrh Madrid 2024

  První ročník numismatické akce s mezinárodními ambicemi.

  26.06.2024 - 29.06.2024

  Madrid, Španělsko

  https://eventonumismatic...
 • Brno Grand Prix Revival

  Vozy Grand Prix, formule, prototypy, cestovní vozy

  13.07.2024 - 13.07.2024

  Brno, Česká republika

  www.brnogp.cz
 • Heulos burza Jihlava

  Bleší trh všech věci.

  20.07.2024 - 20.07.2024

  Jihlava, Česká republika

  https://www.burzajihlava...
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Městské muzeum

  Muzeum s expozicí drahých kamenů.

  Nová paka, Královéhradecký kraj

  muzeum.cz/
 • Martina Krupičková – obrazy

  Kouzelné obrazy malířky, kterou fascinuje světlo a perspektiva a má překvapivě vedle tematiky měst a přírody ráda také dopravní prostředky na romantickém hradě v Ledči nad Sázavou. Skvělý tip na výlet pro celou rodinu i sběratele umění! šanci máte od 3. do 30. července.

  Ledeč nad Sázavou , Vysočina

  www.martinakrupickova.com...
 • Muzeum psacích strojů

  Muzeum se sbírkou historických psacích strojů. e-mail: [email protected]

  Česká Kamenice, Ústecký kraj

 • Muzeum Jindřichohradecka

  Betlémy, fenomén Ema Destinnová, šicí stroje Lada i zajímavou numismatickou sbírku - to vše a další zajímavosti týkající se regionu najdete v Muzeu Jindřichohradecka.

  Jindřichův Hradec, Jihočeský kraj

  www.mjh.cz
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky