VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Výročí Karla IV. připomene speciální série turistických známek

Sberatel.info

16. března, 2016

Výročí 700 let od narození českého krále a římského císaře Karla IV. letos připomene i speciální série turistických známek. Dřevěná kolečka s vyobrazením panovníka budou moci sběratelé získat na místech spjatých s jeho životem, jako jsou hrady Karlštejn či Loket nebo lázně Karlovy Vary. ČTK to řekl jednatel společnosti Turistické známky z Rýmařova na Bruntálsku Ladislav Šín.

“Karel IV. stál u zrodu mnoha významných hradů. Staveb, které uskutečnil je celá řada,” řekl. Známky se však nebudou týkat jen významných míst s touto osobností souvisejících, ale také událostí.

Celá speciální série bude čítat okolo 30 známek, přesný počet ještě není znám. Známky budou číslované a sběratelé, kteří jich nasbírají deset v řadě, získají prémiovou známku. Mezi prvními místy, kde budou známky k dostání, budou město Praha nebo hrady Krakovec, Veveří, Bezděz, Křivoklát, Točník a Žebrák. “Tato neopakovatelná edice bude k dispozici pouze v roce 2016, jindy už k mání nebude,” řekl Šín.

Známky budou na jednotlivých místech k dostání zpravidla od začátku turistické sezony, stejně jako běžné turistické známky by měly stát 30 korun. Kromě známek letos firma ke královu výročí vyrobí také speciální edici turistických nálepek. Ty budou k dostání mimo jiné na hradech Krakovci, Lokti a Bezdězu. Na přípravě sběratelských předmětů firma spolupracuje s památkáři. Podrobnější informace najdou zájemci na internetových stránkách www.turisticke-znamky.cz.

Do oslav 700. výročí narození Karla IV. se zapojí mnohé české kulturní, akademické i vědecké instituce. Mezi nejvýznamnějšími projekty bude mezinárodní výstava, kterou připravuje Národní galerie v Praze. Národní technické muzeum chystá výstavu Vita Caroli, týkající se stavitelství gotické doby. V Domě U Zlatého prstenu se otevře stálá expozice Karel IV, Praha a Lucemburkové.

Výročí budou připomínat i památky spjaté s dobou Karla IV. Pražský hrad výjimečně vystaví české korunovační klenoty. Pražské arcibiskupství bude sloužit slavnostní bohoslužby v karlovských chrámech. UNESCO zařadilo výročí narození Karla IV. na seznam významných světových výročí let 2016 a 2017.

 

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • 8. ročník modelářské výstavy

  Modely aut, vláčků a další techniky plus retro hračky na jednom místě to vše spojené s burzou.

  27.05.2022 - 29.05.2022

  Slatiny u Jičína, Česká republika

 • Auto-moto-antik sběratelská burza Tchořovice

  Největší akce svého druhu v Jižních Čechách.

  25.06.2022 - 25.06.2022

  Tchořovice u Blatné, Česká republika

  www.burzatchorovice.cz/...
 • Le salon de la philathélie

  Tradiční veletrh filatelie v Paříži.

  23.06.2022 - 26.06.2022

  Paříž, Francie

  https://www.cci-paris-id...
 • Auto-moto-antik sběratelská burza Tchořovice

  Největší akce svého druhu v Jižních Čechách.

  27.08.2022 - 27.08.2022

  Tchořovice u Blatné, Česká republika

  www.burzatchorovice.cz/...
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Muzeum rekordů a kuriozit

  Muzeum se sbírkou ojedinělých předmětů.

  Pelhřimov, Vysočina

  www.muzeumrekorduakuriozit.cz/...
 • Muzeum českého karosářství

  Historie karosářství má ve Vysokém Mýtě bohatou tradici. Jejím hlavním představitelem a významným karosářem v našem městě, celém Československu i v zahraničí se stal automobilový designér Josef Sodomka mladší. Byl pokračovatelem rodinné firmy, která se z původní výroby kočárů přeorientovala na produkci špičkových automobilových karoserií. Podnik se pod jeho vedením specializoval nejen na karosování světoznámých značek, ale také na automobily pro významné osobnosti své doby.

  Vysoké Mýto, Pardubický kraj

 • České muzeum hudby

  Muzeum se sbírkou mechanických hudebních nástrojů.

  Praha, Hlavní město Praha

  www.nm.cz/Ceske-muzeum-hudby/...
 • Apple Muzeum Praha

  Muzeum s největší sbírkou produktů od Applu přímo v centru Prahy.

  Praha 1 - Staré město, Hlavní město Praha

  www.applemuseum.com/cs/...
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky