VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Celkový obrat tuzemských sálových aukcí vloni klesl o 15 procent na 1,4 mld. Kč

Sberatel.info

11. ledna, 2024

Oproti roku 2022 klesl celkový obrat sálových aukcí v ČR o 15 procent. V roce 2023 stála vydražená díla a artefakty celkem 1,4 miliardy korun. Za necelých 6900 uměleckých děl utratili sběratelé o 250 milionů korun méně než loni. Aukční síně ovšem udržely vysokou úspěšnost prodeje. Ukazují to předběžná data o aukčních prodejích, která shromažďuje server Artplus.cz.

Sběratelé také byli ochotni méně v dražbách přihazovat. Jestliže v letech 2021 a 2022 v průměru dokázali zvednout vyvolávací ceny o více než 70 procent, letos to bylo jen málo přes 50 procent.

“V roce 2023 také pokračoval trend posledních let, kdy klesá počet uměleckých děl a artefaktů nabízených na sálových aukcích. Poprvé se dostal pod hranici 14.000 položek. Důvodem ovšem může být posun ke kvalitě. Na sálové aukce galerie vybírají spíše kvalitnější díla a ostatní prodávají v on-line aukcích. I proto v roce 2023 udržely padesátiprocentní prodejní úspěšnost, což je výrazně nad dlouhodobým průměrem,” uvedl Jan Stuchlík, šéfredaktor odborného serveru Artplus.cz.

Propad v celkovém obratu sálových aukcí souvisí s nižšími cenami nejdražších děl. Loni v květnu se prodal Staropražský motiv od Bohumila Kubišty za 123,6 milionu korun včetně dvacetiprocentní aukční přirážky, čímž vytvořil nový tuzemský aukční rekord. Nejdražším dílem roku 2023 stal obraz malířky Toyen nazvaný Monte Carlo (na úvodním obrázku), který se na aukci v Praze prodal za 64,8 milionu korun včetně aukční přirážky. Za deset nejdražších obrazů dali v roce 2023 sběratelé 253 milionů korun. O rok dříve to bylo 392 milionů, tedy o 139 milionů korun více.

Karel Černý , “Tanec v zahradě”

I v roce 2023 padla řada autorských rekordů. Zájem o díla Zdeňka Sýkory, který začal na podzim 2022, vyvrcholil jarní dražbou Linií č. 90, které prodala aukční síň v Praze za 20 milionů korun včetně dvacetiprocentní aukční přirážky, což je nové autorovo aukční maximum. Zabodoval také Karel Černý, jehož olej na plátně Tanec v zahradě se vyvolával za čtyři miliony a nový majitel za něj nakonec i s aukční přirážkou zaplatil 20,16 milionu.

Ladislav Sunar, “Venuše 66”, finální cena 2 500 000 Kč

Na dosavadní aukční maxima si na podzim sáhli například Alois Wachsman, Zdeněk Burian, Ladislav Sutnar, Albín Brunovský či Zora Ságlová. Nad 100 milionů korun za všechna prodaná díla se opět dostal Emil Filla. S částkou přes 122 milionů korun překonal svůj rekord z roku 2022.

“Už druhým rokem Artplus sleduje také on-line aukce, které se nabízeným sortimentem blíží sálovým aukcím. V roce 2023 se na nich prodalo necelých 3500 položek, což bylo o necelé čtyři stovky méně než o rok dříve. Celkem sběratelé na sledovaných online aukcích nechali přes 130 milionů korun. O rok dříve to bylo necelých 120 milionů korun,” dodal Stuchlík. Odborný server Artplus.cz dlouhodobě mapuje aukční trh s uměním. Každý rok vydává Ročenku Art+ o trhu s uměním, v níž mapuje dění na trhu v předchozím roce.

Emil Filla. “Zátiší s mandolínou”

Nejdražší obrazy letošního roku na tuzemských aukcích:

Pořadí   Název   Autor    Cena (v milionech Kč)

1.            Monte Carlo       Toyen    64,8

2.            Puis, plus tard    Toyen    37,4

3.            Tanec v zahradě                Karel Černý         20,2

4.            Linie č. 90            Zdeněk Sýkora  19,9

5.            Kompozice č. 3  Jean Albert Gorin             19,7

6.            Zátiší s mandolínou         Emil Filla              19,4

7.            Un vide, un silence          Toyen    18,5

8.            Zátiší se sokolem a podnosem   Emil Filla              18,5

9.            Podobizna čtenáře (Antonín Matějček)  Bohumil Kubišta               18,2

Zdroj: Artplus.cz

ČTK: foto: aukční síně

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Heulos burza Jihlava

  Bleší trh všech věci.

  20.07.2024 - 20.07.2024

  Jihlava, Česká republika

  https://www.burzajihlava...
 • Mezinárodní veletrh Sběratel

  26. ročník mezinárodního veletrhu poštovních známek, mincí, bankovek, pohlednic, minerálů a dalšího sběratelství. Největší setkání sběratelů ve střední a východní Evropě. Více než 220 vystavovatelů z 35 zemí a 10 000 návštěvníků z celého světa. Možnost nechat si zdarma ocenit vlastní sbírky od nezávislých znalců z profesních organizací jako je Svaz českých filatelistů nebo Česká numismatická společnost.

  06.09.2024 - 07.09.2024

  Praha, Česká republika

  www.sberatel.info/podzim...
 • Trading Expo & Alternativní investice

  Profesionálové a špičkoví odborníci v různých investičních oblastech mají za úkol na konferenci Trading Expo & Alternativní investice představit svůj obor zájemcům o alternativní investice tak, aby vzbudili jejich pozornost a přispěli k jeho popularizaci. A jejich rady a postřehy budou, vzhledem k aktuální inflační vichřici, letos o to cennější. O čem se bude mluvit? Poštovní známky, mince, nemovitosti, veteráni, drahé kovy, drahé kameny a další…

  07.09.2024 - 07.09.2024

  Praha, Česká republika

  www.tradingexpo.cz
 • Vinyl & Stereo Expo

  Největší podzimní akce pro sběratele vinylových desek, CD, kazet a hudebních memorabilií. Veletrhu se účastní prodejci z České republiky i ze zahraničí, například z Německa, Rakouska nebo Francie, kteří do Prahy stejně jako v minulých letech přivezou špičkový sběratelský materiál, raritní desky nebo signovaná alba. Součástí akce je také speciální sekce věnovaná jen metalové hudbě Rock & Metal Market.

  06.09.2024 - 07.09.2024

  Praha, Česká republika

  www.vinylexpo.cz
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Muzeum Čtyřlístek

  Muzeum se sbírkou komiksů Čtyřlístek.

  Doksy, Liberecký kraj

  muzeum.mksdoksy.cz/
 • Motomuzeum Sezemice

  Muzeum motocyklů zaměřené především na 70. a 80. léta.

  Sezemice, Pardubický kraj

 • Cvokařské muzeum zahájí jubilejní pátou sezonu

  Cvokařské muzeum ve Starém Rožmitále bylo vybudováno nadšením chalupáře, který si před čtyřiceti lety ze stavení, v jehož části je dnes muzeum umístěno, vzal za manželku Jiřinu Kulovanou, jejíž předci se věnovali cvokařskému řemeslu. Cvokařství už dávno neexistuje, ale byla by velká škoda, aby upadlo v zapomenutí. Po zimní přestávce Cvokařské muzeum znovu otevře na velikonoční sobotu 26. března 2016.

  Starý Rožmitál, Středočeský kraj

 • Severočeské muzeum

  Muzeum se sbírkou hudebních automatů a strojků.

  Liberec, Liberecký kraj

  www.muzeumlb.cz/
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky