VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Limitovaný pamětní list s vlastními známkami připomene expo Světové výstavy poštovních známek PRAGA 2018

Sberatel.info

12. srpna, 2019

Filatelistickou událost desetiletí - Světovou výstavu poštovních známek PRAGA 2018 – a Expo, které ji provázelo, připomíná signovaný pamětní list s vlastními známkami. Číslo „7“, nejnižší, které jde do prodeje, můžete tento týden vydražit na speciální aukci na portálu Aukro.

Na hlavní město České republiky byla vloni v létě upřena pozornost celého filatelistického světa. Od 15. do 18. srpna se totiž v Praze konala Světová výstava poštovních známek PRAGA 2018.

Vlastní známky vzdaly hold Praze

K expu, které Světovou výstavu poštovních známek PRAGA 2018 provázelo, vydal tehdy Spolek pro sběratelství a umění speciální vlastní známky (oficiálně emitované Českou poštou), jejichž hlavním motivem byla Praha.

Poštovní známky „Praha elegantní“ a „Praga Mater Urbium – Praha matka měst“, jež vyšly jako známkový sešitek, ocenili také čtenáři portálu idnes.cz, jež je vybrali jako nejpoutavější poštovní známky, jež k výstavě vyšly.

Autorem poštovních známek „Praha elegantní“ ve stylu art deco byl malíř Roman Sedlák, který se na tento styl dlouhodobě specializuje.

Druhým motiv s názvem „Praga Mater Urbium – Praha matka měst“ vycházel z fotografií Radka Maciejewského, polského fotografa, jenž je ve své domovině oblíbený právě pro fotografie měst, ale také třeba automobilových veteránů nebo vlaků.

K poštovním známkám byly vydány také pohlednice se stejným motivem a příležitostné razítko.

známky pol známky se

Pamětní list vychází v omezené sérii 30 kusů

Jako připomínku celé události vydává v těchto dnech spolek v roce 2019 číslovanou sérii 30. pamětních listů „Praga 2018 Expo – Praha elegantní“ signovanou autorem, Romanem Sedlákem.

Pamětní list nese originály známek „Praha elegantní“, které jsou oraženy kašetem, jež připomíná jejich umístění v čtenářské anketě portálu idnes.cz.

List si můžete objednat za 750 Kč (do vyprodání série) na emailu [email protected], nebo vydražit do pondělí 19. srpna v aukci na internetovém portálu Aukro –  zde. Vaše peníze v tomto případě půjdou malým hasičům z SDH Starý Rožmitál pod Třemšínem.

Vlastní poštovní známky „Praha elegantní“ a „Praga Mater Urbium – Praha matka měst“ je pak stále možné koupit zde nebo na stánku firmy Sběratelské dárky na nadcházejícím veletrhu Sběratel.

známka samostatně 2_Praha legantní_dáma

Na výstavě byl poprvé vystaven modrý Mauritius českého sběratele

Světová výstava PRAGA se koná jednou za dekádu, první proběhla v Praze už v roce 1938.

Na výstavě byly představeny výstavní třídy tradiční filatelie, poštovní historie, filatelistické literatury, fiskálních cenin, otevřená třída, třída moderní filatelie a jednorámové exponáty.

p0 p1 p2 p3 p4 p5 p6 p7 p8

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Největším lákadlem pro širokou veřejnost byla určitě možnost spatřit na vlastní oči nejslavnější známky světa: červený a modrý Mauritius s nápisem “Post Office” z roku 1847 a takzvaný Bombay Cover odeslaný roku 1850 se dvěma známkami červeného Mauritia. V současné době jde o největší soubor těchto rarit na světě – všechny se nacházejí ve sbírce dosud neznámého českého filatelisty.

Expa se účastnilo několik desítek dealerů a řada poštovních správ. Nejen filatelisté tak měli na veletrhu šanci koupit poštovní známky z téměř padesáti zemí světa.

JJ, foto: archiv

 

 

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

  • Bohužel, žádné aukce pro obor numismatika nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

Tipy pro sběratele

VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky