VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Česká republika má poprvé investiční mincí s ryze českým motivem

Sberatel.info

31. srpna, 2017

Horkou novinkou na letošní Investor Prague Show a veletrhu Sběratel byla investiční mince „Český lev“ z produkce České mincovny, díky níž se Česká republika zařadí mezi několik málo zemí, které tzv. „bullion coins“ razí. V čem jsou investiční mince výhodné, vysvětlil Aleš Brix, obchodní ředitel České mincovny, která na Investor Prague Show organizovala k tématu investičních mincí speciální seminář.

Co by si měl laik představit pod „investiční mincí“?

Pokud chcete investovat část svých prostředků do fyzického drahého kovu, máte na výběr z několika možností. Pro zjednodušení se pojďme bavit o těch, které jsou osvobozené od DPH, což je pro investory velice důležité. Tuto přidanou hodnotu nabízí zlaté slitky a mince. Pro slitky zná čeština lidovější výraz zlaté cihly. Jistě je každý z nás viděl v nějakém filmu.

Mince dále rozlišujeme na investiční a pamětní. Pamětní mince jsou určeny pro sběratele, kteří mimo hodnoty kovu ocení i hodnotu sběratelskou danou limitovaným nákladem a hodnotu uměleckou danou zpracováním. Ne každý ale chce obětovat svůj čas a stát se úspěšným sběratelem, který ví, co se vyplatí sbírat. Z toho důvodu existují mince investiční. Ty mají zpravidla pevně daný motiv, který se v průběhu let nemění a vysoké náklady stanovené tak, aby mincovny dokázaly uspokojit poptávku. Zhodnocení takových mincí je závislé čistě na vývoji ceny zlata na světové burze.

Kdy a kde se začaly razit?

Jakýmsi praotcem všech investičních mincí je jihoafrický Krugerrand, který začala razit South African mint v roce 1967. Slibovala si od toho oživení trhu se zlatem. Podařilo se jí tím vytvořit nový fenomén. Na začátku osmdesátých let pokrývali Jihoafričané s Krugerrandem 90% veškeré celosvětové produkce investičních mincí. V letošním roce na veletrhu World Money Fair v Berlíně celkem pompézně slavili padesátiny své vlajkové lodi. Tak masivní pokrytí již však dávno nemají, na trhu je mnoho dalších zajímavých mincí.

„Pokud se chcete dozvědět o investičních mincích víc a zajímá vás proč je dobré mít doma zlato či stříbro ve tvaru prestižní mince a čím se liší od obyčejného slitku, přijďte na náš bezplatný seminář,“ zve Aleš Brix na akci, kterou Česká mincovna pořádá 7. září od 15:00 hod. v rámci Investor Prague Show v hotelu International.

„Pokud se chcete dozvědět o investičních mincích víc a zajímá vás proč je dobré mít doma zlato či stříbro ve tvaru prestižní mince a čím se liší od obyčejného slitku, přijďte na náš bezplatný seminář,“ zve Aleš Brix na akci, kterou Česká mincovna pořádá 7. září od 15:00 hod. v rámci Investor Prague Show v hotelu International.

Jaké investiční mince mohu dnes na trhu koupit?

Na českém trhu lze sehnat všechny významné celosvětově obchodované investiční mince. Dá se říct, že každý kontinent, snad kromě Antarktidy, má svého reprezentanta. Amerika má svůj kanadský Maple Leaf a American Eagle ze Spojených států, Asie čínskou Pandu, Austrálie Klokana, Afrika již zmiňovaného jihoafrického Krugerranda. Evropu reprezentuje rakouský Vídeňský Filharmonik nebo britský Sovereign. Věříme, že se mezi ně brzy vklíní i Český lev. Ve Spojených státech už se tak stalo, když nás do distribuce vzal tamní významný distributor.

V čem je jejich výhoda?

Výhodou investičních mincí oproti slitkům je, že jejich emitent garantuje výkup za nominální hodnotu, což by se mohlo teoreticky vyplatit v momentě, kdy by cena zlata klesla natolik, že by se díky tomu hodnota mince ocitla pod jejím nominálem. Ze zkušenosti však víme, že je to dost nepravděpodobné. Nominální hodnota je vyjádřena v eurech, dolarech, juanech atd. Tyto měny nejsou kryty ničím jiným, než důvěrou lidí v systém a tím, jak centrální banky stále dokola tisknou nové a nové bankovky, hodnota měn v porovnání se zlatem spíše klesá.

Pro nás, kteří se pohybujeme v oboru, je větší rozdíl v tom, že i v investiční minci vidíme hodnotu lidské práce a řemesla, které je stejně staré jako naše západní civilizace (pozn. nejstarší mince známe z období antiky, na našem území se razí přes tisíc let).

Na začátku jsem zmínil pamětní mince. V případě porovnání investičních a pamětních mincích nechci mluvit o výhodách a nevýhodách. Každá mince má svou cílovou skupinu. Pamětní mince ocení sběratelé, kteří si rádi připlatí za přidanou hodnotu, zde již zmíněný nízký náklad a umělecké zpracování. Naprosto však chápu, když někdo nemá čas ponořit se do tajů sbírání a chce jednoduše investovat do zlata. Takovýmto klientům doporučujeme pořídit investiční mince, jejichž cena se blíží ceně zlatých slitků.

Česká mincovna se letos zařadila po bok světových producentů investičních mincí tzv. Českým lvem. Co vás k tomu vedlo?

Mincovna v posledních třech letech roste především na českém trhu. Daří se nám přinášet zajímavá témata. Velké množství emisí pamětních mincí máme vyprodaných. Do nedávna jsme však měli v nabídce pouze investiční mince zahraničních mincoven. Rozkročit se do tohoto segmentu nám přišlo logické.

Dlouhá léta si navíc budujeme renomé na zahraničních trzích. Jezdíme na veletrhy do Německa, Číny, Ruska i Spojených států amerických. Pro malou, soukromou mincovnu ze střední Evropy není vůbec jednoduché uspět ve společnosti tradičních mincoven, které mají mnohonásobně větší objemy výroby a jimž v drtivé většině jistí záda centrální banka potažmo stát. Nám se to v posledních letech daří. V loňském roce jsme uspěli s dárkovými mincemi pod značkou Crystal coin, na které jsme použili komponenty z českého křišťálu. Letos jsme přišli s Českým lvem a odezva byla opět pozitivní.

 

Amerika má svůj kanadský Maple Leaf a American Eagle ze Spojených států, Asie čínskou Pandu, Austrálie Klokana, Afrika již zmiňovaného jihoafrického Krugerranda. Evropu reprezentuje rakouský Vídeňský Filharmonik nebo britský Sovereign. Česká mincovna věří, že se mezi ně brzy vklíní i Český lev.

Amerika má svůj kanadský Maple Leaf a American Eagle ze Spojených států, Asie čínskou Pandu, Austrálie Klokana, Afrika již zmiňovaného jihoafrického Krugerranda. Evropu reprezentuje rakouský Vídeňský Filharmonik nebo britský Sovereign. Česká mincovna věří, že se mezi ně brzy vklíní i Český lev.

Přičítáme to i geniálnímu výtvarnému zpracování od autora Jaroslava Bejvla, které dotáhnul do konce mladý talentovaný výtvarník Asamat Baltaev. Jaroslav Bejvl byl špičkový český návrhář křišťálových svítidel, jehož koníčkem byly návrhy mincí. V našem oboru se pohyboval v naprosté špičce. V loňském roce nás bohužel opustil. Český lev je jeho posledním nedokončeným dílem a zároveň naší poctou jeho umění.

Jaký je o Českého lva na trhu zájem?

Český lev, hlavně na počátku, předčil naše očekávání. Během tří týdnů jsme vyprodali zlaté pětiuncovky, v minulých dnech i celý letošní náklad zlatých desetiuncí. To samé se pak opakovalo u stříbrných desetiuncovek, především díky velké zakázce ze Spojených států. S prodeji jsme spokojeni a těšíme se na emise dalších verzí Českého lva. Jsme sami zvědavi, jak je trh přijme. Cenová hladina nám vychází velmi dobře, vypadá to, že bude porovnatelná se alternativní zahraniční nabídkou.

Jak se bude vyvíjet emisní plán Českého lva do budoucna?

Český lev je navržen jako klasický bullion coin, což je anglický ekvivalent k tomu, co v tuzemsku označujeme jako investiční mince. Hlavní těžiště těchto mincí spočívá ve variantách o hmotnosti jedné unce. Ve zlatě jsou atraktivní varianty od 1/25 oz po zmíněnou unci, ve stříbře spíše unce a její násobky. Do nich se investuje nejvíce. My jsme začali variantami těžšími. Chtěli jsme přijít s něčím luxusním, co přitáhne pozornost. Teď vydáváme stříbrnou uncovou minci a zlatou minci v provedení 1/25 oz, v nejbližších měsících portfolio ještě rozšíříme.

Autor: Jindřich Jirásek, foto: archiv České mincovny

 

 

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • filatelie

  Aukční dům Flaška

  Poštovní známky, přes 700 položek českých i zahraničních.

  03.06.2023 - 03.06.2023

  Bratislava , Slovensko

  www.filatelie-flaska.cz/...
 • ostatní

  Antikvity Praha

  Historické zbraně, užité umění, obrazy a asiatika.

  03.06.2023 - 03.06.2023

  Praha

  artplus.cz/cs/aukcni-sin...
 • numismatika

  Aurea Numismatika

  109. a 110. sálová aukce, mince, medaile, vyznamenání a papírová platidla.

  03.06.2023 - 03.06.2023

  Praha

  www.aurea.cz/aukce
 • umění

  Aukční dům Zezula

  Starožitnosti a umělecké předměty.

  03.06.2023 - 03.06.2023

  Praha

  www.papilio.cz/
 • umění

  Galerie Pictura

  Aukce výtvarného umění.

  07.06.2023 - 07.06.2023

  Praha

  www.pictura.cz/
VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Filatelistický veletrh Ulm

  Tradiční veletrh přesunutý ze Sindelfingenu do Ulmu.

  26.10.2023 - 28.10.2023

  Ulm, Německo

  https://www.briefmarken-...
 • Veronafil podzim

  Největší veletrh v Itálii zaměřený na všechny sběratelské obory.

  17.11.2023 - 19.11.2023

  Verona, Itálie

  https://www.veronafil.i...
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Muzeum autíček

  Muzeum se sbírkou modelů automobilů.

  Příseka u Brna, Jihomoravský kraj

  www.muzeumauticek.cz/cz/uvodni-stranka.h...
 • Technické muzeum v Brně

  Muzeum, které se zaobírá technikou od hodinových součástek až po letadla.

  Brno, Jihomoravský kraj

  www.technicalmuseum.cz/...
 • Muzeum hygieny

  Muzeum se sbírkou historických nočníků.

  Praha, Hlavní město Praha

  muzeumnocniku.cz/cs/uvod...
 • RetroAutoMuzeum ve Strnadicích na Benešovsku

  Návštěvníci si mohou připomenout, v jakých vozech lidé z někdejších socialistických zemí jezdili od roku 1948 až do 90. let.

  Strnadice, Středočeský kraj

  www.retroautomuzeum.com...
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky