VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Do dražby jde unikátní svatováclavský dukát č. 17 za 950 000 Kč

Sberatel.info

23. srpna, 2017

Svatováclavský dukát s číslem 17 z roku 1923 za vyvolávací cenu 950 000 Kč bude největším lákadlem numismatické aukce pořádané 7. září v pražském hotelu International společností Antium Aurum. V dražbě bude nabídnuto přes 400 mincí a medailí v mimořádných zachovalostech. Všechny budou mít navíc certifikát kvality americké společnosti Numismatic Guaranty Corporation.

„Chceme, aby si všichni kupci byli jistí, co kupují,“ vysvětluje numismatik a majitel Antium Aurum Pavel Kroužek a dodává: „Nezávislé ohodnocení mincí dle mezinárodních standardů také usnadní situaci těm zájemcům, kteří si nebudou moci mince předem osobně prohlédnout.“ V aukci bude totiž možné dražit také on- line nebo po telefonu.

Všechny položky budou mít certifikát

Numismatic Guaranty Corporation (NGC) byla založena v roce 1987 v USA a v Evropě má pobočku v německém Mnichově. Zaměstnává přes třicet expertů, kteří určí stupeň zachovalosti mince podle škály, která je mezi numismatiky a obchodníky mezinárodně uznávaná.  Mince je následně uzavřena do speciálního pouzdra z tvrzeného plastu spolu s certifikátem, který je pak vodítkem při jejím prodeji na volném trhu.

NGC ohodnotila už více než 37 milionů mincí a medailí, což z ní dělá světově největšího a nejdůvěryhodnějšího nezávislého poskytovatele této služby. Firma dává na svá ohodnocení  také záruku, což opět zvyšuje likviditu takto certifikovaných položek v globálním měřítku. Stupeň zachovalosti je totiž, stejně jako v jiných sběratelských oborech, jedním z hlavních faktorů, který ovlivňuje cenu sběratelského předmětu.

Svatováclavský zlatý dukát č. 17 emitovaný k pátému výročí vzniku Československa byl ražen v počtu 999 kusů. Prvních dvacet však nikdy nešlo do prodeje a bylo určeno jen pro členy vlády.

Svatováclavský zlatý dukát č. 17 emitovaný k pátému výročí vzniku Československa byl ražen v počtu 999 kusů. Prvních dvacet však nikdy nešlo do prodeje a bylo určeno jen pro členy vlády.

Rarity s nízkým nákladem

V aukci budou převažovat mince z doby vlády Františka Josefa I. a zlaté ražby z doby První republiky. Vedle už zmíněného dukátu s číslem 17, který byl vydán k pátému výročí republiky a jeho nízké emisní číslo říká, že byl neprodejný a dostal jej jako prestižní dar některý z členů tehdejší vlády, bude mezi nejcennější položky patřit např.

1 dukát z roku 1896, kterých bylo vyraženo pouze 100 kusů, nebo 4 forint 1892, u něhož se ví pouze o dvaceti exemplářích. Další zajímavou mincí je kremnický zlatý desetidukát z roku 1930, kterých bylo naplánováno jen 401, takže patří mezi dukáty s nejnižší ražbou (Aukční cena začíná na 670 000 Kč). „Mezi medailemi je určitě zajímavou položkou zlatá medaile, která byla vydána v roce 1929 k 1000. výročí smrti sv. Václava u příležitosti dokončení velechrámu sv. Víta,“ říká Pavel Kroužek.

 

Zlatá medaile vydaná v roce 1929 u příležitosti dokončení katedrály sv. Víta.

Zlatá medaile vydaná v roce 1929 u příležitosti dokončení katedrály sv. Víta.

 

Spolu s aukcí můžete navštívit také Investor Prague Show

Aukce je součástí Investor Prague Show, akce zaměřené na investice do sběratelských komodit jako jsou vedle mincí auto a moto veteráni, starožitnosti, umění, filatelie, ale třeba také hodinky nebo investiční alkohol.  Investor Prague Show zahrnuje expo s doprovodnými semináři a celodenní konferenci „Zasvěcený sběratel – úspěšný investor“. Právě po jejím zakončení odstartuje v 17:00 hod. aukce Antium Aurum. Předaukční prohlídka bude probíhat v expozici Antium Aurum na expu v hotelu International od 10:00 do 15:00 hod. Kompletní on – line katalog aukce si můžete prohlédnout na www.antiumaurum.cz.

autor: jj, foto: Antium Aurum

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Auto-moto-antik sběratelská burza Tchořovice

  Největší akce svého druhu v Jižních Čechách.

  27.08.2022 - 27.08.2022

  Tchořovice u Blatné, Česká republika

  www.burzatchorovice.cz/...
 • Hobby burza Kroměříž

  Setkání sběratelů všech oborů.

  04.09.2022 - 04.09.2022

  Kroměříž, Česká republika

  www.hobbyvystaviste.cz...
 • Auto-moto-antik sběratelská burza Tchořovice

  Největší akce svého druhu v Jižních Čechách.

  24.09.2022 - 24.09.2022

  Tchořovice u Blatné, Česká republika

  www.burzatchorovice.cz/...
 • Veletrh Collecta Lublaň

  Největší veletrh sběratelství ve Slovinsku.

  27.09.2022 - 29.09.2022

  Lublaň, Slovinsko

  https://collecta.si/en/h...
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Muzeum Českého ráje v Turnově

  Muzeum, které musí navštívit všichni fandové mineralogie a horolezectví.

  Turnov, Liberecký kraj

  https://www.muzeum-turnov.cz/kde-nas-naj...
 • Muzeum domečků, panenek a hraček

  V Litomyšli zase vzniklo v bývalé prodejně naproti zámeckému pivovaru soukromé Muzeum domečků, panenek a hraček. Tvoří je sbírky litomyšlské lékařky Dobromily Filové. Za téměř 50 let shromáždila rozsáhlou kolekci z Česka a především ze světa.

  Litomyšl, Pardubický kraj

 • Minipivovar a hotel Belveder s pivovarnickým muzeem

  Přijeďte ochutnat železnorudské pivo do hotelu, jehož majitel je velkým přítelem Klubu sběratelů kuriozit a tím i všech sběratelů.

  Železná Ruda, Plzeňský kraj

 • Cvokařské muzeum zahájí jubilejní pátou sezonu

  Cvokařské muzeum ve Starém Rožmitále bylo vybudováno nadšením chalupáře, který si před čtyřiceti lety ze stavení, v jehož části je dnes muzeum umístěno, vzal za manželku Jiřinu Kulovanou, jejíž předci se věnovali cvokařskému řemeslu. Cvokařství už dávno neexistuje, ale byla by velká škoda, aby upadlo v zapomenutí. Po zimní přestávce Cvokařské muzeum znovu otevře na velikonoční sobotu 26. března 2016.

  Starý Rožmitál, Středočeský kraj

VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky