VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Jarní Sběratel s Velorexem 560 i novinkou ze Zlaté sbírky Václava Zapadlíka

Sberatel.info

13. března, 2023

Kulaté výročí legendárního Sidecaru Velorex typ 560 na přítiskovém známkovém kuponu i novou sběratelskou bankovku ze Zlaté sbírky Václava Zapadlíka koupíte na jarním veletrhu Sběratel. Největší jarní setkání sběratelů proběhne od 24. do 25. března v hotelu Olympik Praha.

Sidecar Velorex typ 560 oslavil 35 let od zahájení výroby. Autorem kresby stejně jako přítiskové známky je výtvarník Petr Ptáček, kterého v pátek 24. března od 15:00 hod. můžete na veletrhu potkat na autogramiádě.

Pamětní arch vydaný u České pošty tvoří devět poštovních přítiskových známek „doprava“ s nominále „A“ a jedná se o variantu „V“ tištěnou v tiskárně poštovních známek v Hradištku.

Na stánku sberatelshop.cz pak bude v prodeji také pohlednice, plechová cedule nebo pamětní tisk.

Ve firmě Velorexport v Žamberku, která navázala na původní výrobní program Velorexu, se postranní vozíky vyrábějí dodnes.

Prvním vyráběným sidecarem byl právě typ 560, který byl zkonstruován pro motocykl Jawa 250 (typ 353) a 350 (typ 354) kývačka. Vyráběly se v klasické tmavočervené jawácké barvě a byly dodávány převážně na československý trh, kde nahrazovaly nedostatkové a drahé automobily.

Následoval export do Sovětského svazu, dalších zemí Evropy, ale také Ameriky. Model 560 se vyráběl do poloviny sedmdesátých let, kdy měsíční produkce činila až 800 kusů. Výroba byla ukončena v červenci 1975 a celkem bylo do té doby vyrobeno 89 tisíc sidecarů typu 560!

Navázal na něj modernizovaný typ 562, jehož produkce stoupla už na 1 000 kusů měsíčně. Největším odběratelem byl Sovětský svaz, Kuba, Maďarsko, Polsko, USA, Kanada a státy západní Evropy. Prodejnost sidecarů v západních státech byly posílena zavedením výroby universálních připojovacích dílů, umožňujících připojení k většině motocyklů zahraničních značek.

V loňském roce vytvořil Petr Ptáček pro veletrh Sběratel kresbu legendární Jawy 250.

Sidecary se dodávaly v různých barevných odstínech dle přání zákazníků. Od roku 1982 se začala vyrábět luxusnější verze, označovaná jako typ 562.09, jež se vyvážela zejména do států západní Evropy a do zámoří.

Zatím poslední typ sidecaru, model 700 byl uveden na trh v roce 1985 a měl postupně nahradit model 562.

Od roku 1957 do začátku 90-let firma Velorex vyrobila 290 tisíc sidecarů a stala se tak druhým největším výrobcem na světě. Sidecary Velorex se exportovaly do 62 států na pěti kontinentech.

„Tak, jako některé kultovní automobily vyráběné několik desítek let, tak i sidecary Velorex se vyrábí téměř v nezměněné podobě už třetí desetiletí,“ napsal v článku pro portál jawa-50.cz  Martin Kos z Velorexportu Žamberk.

Karoserie pro Wikov 70 vznikla přímo podle návrhu Václava Zapadlíka

Novou sběratelskou bankovkou ve Zlaté sbírce Václava Zapadlíka je „Wikov 70“.

 V mnoha směrech se jedná o výjimečný vůz. Jednalo se o vrcholný model automobilky a továrny na hospodářské stroje Wichterle & Kovářík z Prostějova, který byl v době svého vniku byl označován jako „československý Rolls-Royce“.

Luxusní vůz byl vyráběn v letech 1930–1933 v několika variantách podvozků a karosérií. Údaje o počtu vyrobených kusů se rozcházejí, nejčastěji jsou uváděny tři vozy, ale mohlo jich být až pět. Byl pozoruhodný také tím, že měl osmiválcový motor o objemu 3 480 cm³. Označení dostal podle svého výkonu, jenž dosahoval 70 koní. Jednalo se o jeden z nejdražších automobilů na trhu s cenou 125 000 Kč.

Vyobrazený Wikov 70 Maestro Václav Zapadlík nejen nakreslil, ale také po roce 1989 navrhl na původním podvozku pro soukromého sběratele jeho karoserii ve stylu 30. let. S ní je možné vůz potkat na prémiových veteránských srazech a přehlídkách dodnes.

Wikov 70 se objevil v roce 2012 také na poštovní známce České pošty, jež byla součástí známkového sešitku „Světová auta“.

Série sběratelských bankovek označená Ch 02 je určena pouze pro členy Klanu sběratelů, kteří na její odběr dostanou předem e-mailem poukázku. Ch 03 bude ve volném prodeji a řada Ch1 je určena pro kompletní album vše vydaných bankovek ze Zlaté sbírky, jež bude dána do prodeje po uzavření celé série v roce 2024.

red, foto: veletrh Sběratel

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné aukce pro obor numismatika nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Jarní veletrh Sběratel

  Největší jarní setkání sběratelů všech oborů.

  24.03.2023 - 25.03.2023

  Praha, Česká republika

  www.sberatel.info/jaro...
 • Veronafil

  Největší veletrh v Itálii zaměřený na všechny sběratelské obory.

  19.05.2023 - 21.05.2023

  Verona, Itálie

  https://www.veronafil.it...
 • Veletrh filatelie Essen a výstava IBRA

  Tradiční veletrh v Essenu letos spojený s mezinárodní filatelistickou výstavou IBRA.

  25.05.2023 - 28.05.2023

  Essen, Německo

  https://ibra2023.de/en/h...
 • Filatelistický veletrh Ulm

  Tradiční veletrh přesunutý ze Sindelfingenu do Ulmu.

  26.10.2023 - 28.10.2023

  Ulm, Německo

  https://www.briefmarken-...
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Retromuseum

  Muzeum se sbírkou nábytku, techniky a dopravních prostředků z dob ČSSR.

  Cheb, Karlovarský kraj

  www.retromuseum.cz/
 • Technické muzeum v Brně

  Muzeum, které se zaobírá technikou od hodinových součástek až po letadla.

  Brno, Jihomoravský kraj

  www.technicalmuseum.cz/...
 • Retro Auto Muzeum Strnadice

  Muzeum automobilů ve Strnadicích na Benešovsku, zaměřené na poválečné vozy především ze zemí někdejšího východního bloku.

  Strnadice, Středočeský kraj

  www.retroautomuzeum.com...
 • Muzeum kávomlýnků

  Muzeum se sbírkou ručních kávomlýnků. tel.: 475 103 278

  Chabařovice, Ústecký kraj

VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky