VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Jeden z nejstarších výtisků pravidel fotbalu se v aukci prodal za 56.700 liber

Sberatel.info

4. srpna, 2021

Vzácný výtisk druhých nejstarších psaných pravidel fotbalu se v londýnské aukční síni Sotheby’s prodal za 56.700 liber (1,68 milionu korun). Šestnáctistránkový dokument sepsali v roce 1858 v Sheffieldu, nejstarším fotbalovém klubu na světě. Do tisku šel o rok později. Tehdejší pravidla se stala základem moderního fotbalu.

Sešit o rozměrech 12 x 8 centimetrů byl výsledkem několika schůzí, na kterých vedení klubu domlouvalo podrobnosti pravidel. Finální variantu pak rozeslalo všem členům klubu, a usilovalo tak o kodifikaci jednotných pravidel. Ta se přesto časem měnila, jak je vidět i podle rukou psaných poznámek ve výtisku. Novinkou byl například zákaz strkat nebo udeřit do míče rukou, což bylo předtím zcela běžné.

„Klub hrál klíčovou roli ve vývoji moderní hry: nepřímý volný kop, rohový kop a břevno byly inovace Sheffieldu,” uvedla síň Sotheby’s.

Patrně jediný starší exemplář tištěných pravidel fotbalu je z roku 1856 a vznikl pro potřeby britského univerzitního fotbalového klubu. Pravidla z Sheffieldu byla jako první určena široké veřejnosti.

Vydražený výtisk se našel v kronice tehdejšího sheffieldského reverenda, který se později vzdal církevní dráhy a stal se cestovatelem a sběratelem. Identický výtisk pravidel z archivu klubu v Sheffieldu se v roce 2011 prodal za 881.000 liber (26,1 milionu korun).

Detailní informace o dražené položce najdete zde.

ČTK, foto: Sotheby’s

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

Tipy pro sběratele

 • Minipivovar a hotel Belveder s pivovarnickým muzeem

  Přijeďte ochutnat železnorudské pivo do hotelu, jehož majitel je velkým přítelem Klubu sběratelů kuriozit a tím i všech sběratelů.

  Železná Ruda, Plzeňský kraj

 • Technické muzeum

  Muzeum se sbírkou mechanických hracích strojků.

  Brno, Jihočeský kraj

  www.technicalmuseum.cz/...
 • Muzeum smaltu

  Muzeum se sbírkou smaltovaného nádobí.

  Netvořice, Středočeský kraj

  www.muzeumsmaltu.cz/
 • Muzeum Jawa v Rabakově na Mladoboleslavsku

  Soukromé muzeum motocyklů Jawa a všeho kolem nich.

  Rabakov, Středočeský kraj

  www.jawa-muzeum.cz/
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky