VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Lze s 5 000 korunami začít investovat do známek? Zeptali jsme se autora knihy „Poštovní známky – koníček, nebo investice?“

Sberatel.info

23. února, 2021

„Existují stovky až tisíce známek, které jsou vhodné k investičním účelům, protože jich je příliš málo na to, aby je mohl vlastnit každý,“ říká Radek Novák. Ve druhé díle rozhovoru pro portál sberatel.info radí, na jaké známky se při budování investiční sbírky zaměřit a co pomáhá v orientaci na trhu jemu.


Knihu můžete zakoupit přímo u nás. Objednávku lze vytvořit na konci stránky.


O filatelii se v médiích v poslední době více píše, ovšem hlavně o známkách v řádech statisíců korun. Je dnes investiční filatelie opravdu jen pro solventní sběratele?

Ne, filatelie není v žádném případě jen pro bohaté sběratele a investiční filatelie také ne! Sbírat může úplně každý, neboť existují statisíce krásných známek, které se nekupují na kusy, ale v balících po kilech.

A investovat mohou i méně majetní sběratelé a dělali to tak vždy. Jenže pokud někdo chce, aby se o filatelii opět psalo v denním tisku a bylo to v televizi, tak jak to chcete udělat jinak, než přes aukční rekordy, ceny, peníze? Sám víte, že se s vámi žádný novinář nebude bavit o známkách za 10 korun. To tak prostě je. Takže to zde pár lidí z oboru tlačí přes finance – a podle mne to dělají dobře, protože to je jediná dobrá cesta, jak dostat filatelii do médií. A pokud se budou známky objevovat v médiích, tak budou zajímat více lidí.

Ne všichni tradiční sběratelé to ale vnímají pozitivně…

Ano, spousta sběratelů jim to vyčítá, ale sami pro publicitu nehnou ani prstem. Taktéž je mě i jiným často vyčítáno, že filatelie nemá s investováním nic společného, že se známky nezhodnocují, atd. Ne, obyčejné známky se opravdu moc nezhodnocují a nezhodnocovaly se nikdy. Ale ty vzácnější si svoji cenu drží minimálně vůči inflaci a tisíce známek rostou dokonce výrazně v ceně, za posledních 25 let třeba i o stovky procent! Vše se nechá najít online nebo v odborné literatuře. Jen je potřeba se tomu věnovat, nebo se s někým poradit.

„Apeluji na všechny sběratele a investory napříč obory – pomáhejte druhým, podpořte je v jejich zájmu. Pokud se jejich zaměření neshoduje s Vaším, tak je neshazujte a nepomlouvejte. Ničemu to neprospěje a vašemu oblíbenému oboru to jen uškodí,“ říká Radek Novák.

Řada sběratelů tvrdí, že filatelie je o sbírání, a ne o návratnosti nebo zhodnocení investice. Jak to vnímáte vy?

 Ruku na srdce – víte, kolik jsem za posledních 10 let navštívil vážených sběratelů, kteří mi vykládali, jak sbírali nebo stále sbírají např. ČSSR třeba 2x, aby to měli pro své dvě děti? Protože to považují za dobré uložení peněz – takže také investují…? Jenže to, bohužel, dělají špatně (z investičního pohledu, ne z filatelistického), protože tyto známky nebudou vzácné ani za 100 let. Nebo mi řekli, že do toho dali tolik a tolik peněz a že chtějí alespoň o trochu více. Proč, když to přeci údajně nedělali kvůli zhodnocení?

Jak tedy budovat sbírku, která bude přinášet radost a současně se i zhodnocovat?

Investovat se nechá už s pár tisíci nebo nižšími desítkami tisíc Kč. Když ale investujete 5 000 Kč, tak nemůžete očekávat, že z toho bude za rok 10 000. Filatelie je na roky, zato nabízí díky své dlouhé historii určitou jistotu. Pokud chcete spekulovat, tak si vsaďte šťastných deset, nebo kupte kryptoměnu, či akcie. Ve filatelii musíte také vědět, co kupovat.

Mauritius Post Paid, one Penny (oranžová) – v dobré kvalitě by neměla chybět v žádném portofliu, tato emise je žádaná po celém světě.

Nedávno se mi například podařilo koupit krásný chybotisk přetisku na známce Zanzibaru, kterého existuje jen do 10 kusů. Tato známka byla v oficiální aukci jen za pár tisíc Kč. Podle mne skvělá investice. Je to British Commonwealth, to sbírá po celém světě tisíce lidí. Ale těch známek je jen do deseti kusů! Na to přeci vždy najdu kupce, který mi za ni dá více. Takovou známku si může koupit jako investici opravdu skoro každý.

A když neví jak, tak ať se ozve, já mu něco rád (bez nároku na jakoukoliv provizi) seženu – zase se něco naučím, získám nové kontakty a obrázek další rarity do mé databáze…

Z mého pohledu mizí ve filatelii “střední třída”, tedy ta, která finálně utvářela filatelistický trh a život. A nejde jen o mládež, které je pomálu. Lze to ještě nějak zvrátit?

 Ano, v Evropě tomu tak je. Naopak v Asii tato třída roste. Jenže nikdo moc neví, jak moc v Evropě mizí. Nemůžete to brát podle oficiální členské základny např. ve SČF – Svaz českých filatelistů. Sběratelé se přesunuli online, už nemají potřebu být někde organizováni. Podívejte se, jaký obrat je ve filatelii např. na Ebay – stovky milionů EUR ročně!

A víte, že dnes spousta lidí se sbíráním začíná? Sociální média jsou toho plná. Každou chvíli se tam někdo objeví, že je mu 35 nebo 40 let a zaujaly ho známky a chce začít sbírat.

Jinak tento úbytek se změnit dá – ale nebude to jednoduché a určitě už to nebude nikdy tak masové, jako v 70. a 80. letech minulého století.

British Guiana One cent – typická ukázka investiční známky – chybotisky (zde chybotisk přetisku) se vyskytují v omezeném množství a jsou velmi vyhledávané. Přitom zde se jedná o známku za nižší tisíce Kč, tu si může dovolit opravdu každý.

Co pro povzbuzení zájmu o sbírání známek mohou udělat sami filatelisté?

Nejdůležitější je, aby se o filatelii pozitivně mluvilo – všude, kde to jde, především v neodborných médiích a na sociálních sítích. Naříkání předsednictva SČF nad úbytkem členů ve filatelistickém tisku je k ničemu. Je čas přestat fňukat a začít pro to něco dělat! Jak mají mladí lidé přijít do klubu, když 90 % filatelistických klubů nemá v roce 2021 ani webové stránky?!

O profilu na Facebooku, Instagramu a podobně už ani nemluvím. A když už náhodou mají web, tak tam není ani emailová adresa. Dopis mladí psát nebudou. Přátelé, je potřeba se probudit, máme 21. století, mladí lidé žijí online! Kdo není online, jako by nebyl! Tudy vede cesta.

Takže je to o komunikaci…

Přesně tak! Zkuste si donést vaši dětskou sbírku známek k nějakému obchodníkovi nebo do kteréhokoliv českého aukčního domu. 99,9 % z nich vás odbyde hodně nepříjemným, arogantním stylem, ve smyslu, že to máte spálit (sám jsem si to vyzkoušel). Takový přístup je bohužel špatný!

Já jsem se v mém businessu naučil, že i z malého zákazníka může vyrůst ohromná firma a že i malý zákazník mne může doporučit velkém zákazníkovi. Jenže to si ve filatelii nikdo neuvědomuje, přitom jsou to základní pravidla úspěšného obchodu. Tento problém je ale i v numismatice, obchodu s uměním a jiných sběratelských oborech. Mnozí renomovaní obchodníci ani nedokáží odhadnout solventního zákazníka.

Malaya Pahang – japonský okupační přetisk – nízký náklad, růstový potenciál díky rostoucí střední třídě v JV Asii.

Mám k dispozici měsíčně zbytných 5 000 korun, jak byste mi doporučil budovat sbírku, tak aby se třeba jednou i zhodnotila?

Těch možností je spousta. Pokud ale chcete její zhodnocení, to znamená, že to berete jako investici, tak je potřeba se zaměřit na známky, po kterých je POPTÁVKA a dá se očekávat, že bude i nadále. Raritní známka, po které není poptávka, je k ničemu. A je jedno, že je jediná na světě. Poptávka je základ. Další kritéria jsou KVALITA, PŮVOD a VZÁCNOST. Na to je potřeba se zaměřit – vše to do detailu popisuji v mé knize.

 Mezi takové známky určitě patří stovky známek britských kolonií, různá okupační provizoria, chybotisky, provizorní vydání, mnoho prvních známek jednotlivých zemí, staré známky Indie, vybrané známky Číny atd. Důležité je ale nepřeplácet.

Pokud se Vám nepodaří koupit určitou známku dnes za dobrou cenu, nevadí, nechte to být. Za týden bude k prodeji něco jiného.

Důležité je si uvědomit, že za 5000 Kč asi nekoupíte žádnou známku, která má potenciál zhodnocení. Takže musíte těchto 5000 třeba rok spořit a teprve potom sestavit malinké portfolio třeba ze 4 známek. To už se nechá.

Hlavně nespekulujte a utrácejte jen tolik, kolik si můžete dovolit.

Podle jakých katalogů se orientujete při určování ceny známek?

 Záleží na tom, o jaké známky se jedná. Na naše území používám Pofis a Merkur Revue, na Evropu Michel (kromě Itálie, tam mám dvojdílný Sassone), na britské kolonie Stanley Gibbons a na zbytek světa Scott. Teď ještě sháním kvalitní katalogy na Čínu. Literatura (a nejen katalogy) jsou základ. Tam je veškeré vědění. Není potřeba vše znát, ale umět si to najít, popřípadě se nebát zeptat zkušeného kolegy. No a pak už musíte jen znát, jak přepočítávat katalogové ceny na tržní ceny. To je hotová alchymie, kterou se neustále učíte. Protože ve 100 % platí, že katalogová cena není tržní cena.

Germany 5pf green – dvojitý tisk, z toho jeden převrácený. Vyskytuje se velmi zřídka, přitom si ji také může dovolit téměř každý – tržní cena je v nižších tisících Kč.

Máte nějaký vzkaz jako sběratel pro ostatní sběratele?

Sběratelům všech oborů chci vzkázat: „Sbírejte, investujte, nebo dělejte obojí, dělejte prostě to, co Vás baví. Sbírejte laciné věci, sbírejte drahé věci, co chcete a na co máte prostředky.

Apeluji na všechny sběratele a investory napříč obory – pomáhejte druhým, podpořte je v jejich zájmu. Pokud se jejich zaměření neshoduje s Vaším, tak je neshazujte a nepomlouvejte. Ničemu to neprospěje a vašemu oblíbenému oboru to jen uškodí.

Jestli chcete, aby byl Váš sběratelský obor na výsluní, tak pro to něco udělejte – napište o tom knihu a dostaňte ji do každého knihkupectví, obvolávejte redaktory novin a časopisů a napište pro ně článek, založte FB profil a získejte tam svojí pílí stovky sledovatelů, zorganizujte si přednášky o Vašem oboru v různých městech po republice, … možností je spoustu.

Dokázal jsem to při zaměstnání já, dokážete to i vy! Kdo chce, hledá způsob, jak to udělat, kdo nechce, hledá důvod, proč to nejde.“

CHCETE KNIHU „Poštovní známky – koníček, nebo investice?“  ZÍSKAT ZA VÝHODNOU CENU A NAVÍC S VĚNOVÁNÍM OD AUTORA?

VYUŽIJTE SPECIÁLNÍ NABÍDKY PRO ČLENY KLANU SBĚRATELŮ!

První díl rozhovoru s Radkem Novákem si můžete přečíst zde.

Jindřich Jirásek, foto: archiv Radka Nováka

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

  • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

  • Filatelistický veletrh Ulm

    Největší akce zaměřená na filatelii v Německu.

    24.10.2024 - 26.10.2024

    Ulm, Německo

    https://briefmarken-mess...
  • vánoční veletrh Sběratel

    Největší předvánoční setkání sběratelů známek, mincí, bankovek, pohlednic a dalšího sběratelství.

    22.11.2024 - 23.11.2024

    Praha , Česká republika

    www.sberatel.info/vanoce...
  • Šperky a kameny

    Veletrh zaměřený na autorské šperky, minerály, fosilie a věci pro vlastní tvoření.

    30.11.2024 - 30.11.2024

    Praha, Česká republika

    www.sperkyakameny.eu
  • Celostátní sběratelské setkání v Hradci Králové

    Velké setkání sběratelů všech oborů v KD Střelnice.

    22.12.2024 - 22.12.2024

    Hradec Králové, Česká republika

    www.burzavhradci.cz
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

  • Muzeum obrněné techniky

    Muzeum se sbírkou tanků a obrněných vozů.

    Smržovka, Liberecký kraj

    tankysmrzovka.cz/
  • Muzeum nožířské tradice

    Muzeum se sbírkou nožů.

    Mikulášovice, Ústecký kraj

    https://www.munotr.cz/...
  • Regionální muzeum Skuteč

    Regionální muzeum se stálou expozicí obuvi a kamenictví.

    Skuteč, Pardubický kraj

    https://muzeum.skutec.cz/...
  • Železniční muzeum ČD

    Muzeum se sbírkou historických kolejových vozidel.

    Lužná u Rakovníka, Středočeský kraj

    www.cdmuzeum.cz/
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky