VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

První známky světa se v pražské aukci prodaly za 9,1 mil. Kč, je to rekord

Sberatel.info

14. března, 2024

Nepoužitý blok dvanácti prvních známek světa Penny Black z roku 1840 se v pražském aukčním domě Burda Auction prodal za 9,1 milionu korun. Jde tak o nejdražší zahraniční známky v české aukci, uvedl majitel aukčního domu Richard Burda. Nového majitele našla rovněž jedna z nejvzácnějších československých známek, takzvaná žilkovaná desetikoruna.

Zaplatil za ni bezmála 1,9 milionu korun, což je pro tuto položku aukční rekord. Celkem se o víkendu vydražily známky za téměř 30 milionů korun.

Blok první známky světa Penny Black dosud vlastnil významný český investor a sběratel. V Česku blok vzácných známek zůstane i nadále. “Jde o vůbec nejdražší položku z ciziny, která se dosud v tuzemských aukcích objevila. Současně jde o jeden z největších neupotřebených celků této známky na současném filatelistickém trhu. Taková vzácnost se na světových aukcích objeví jen velmi zřídka,” uvedl Burda.

Žilkovaná desetikoruna s přetiskem Pošta československá je z roku 1919. Existuje pouze několik kusů těchto původně rakousko-uherských známek na žilkované papíru opatřených přetiskem. V aukčním prodeji se objevila poprvé po téměř deseti letech.


Další zajímavou položkou víkendové aukce byl pokusný tisk emise Hradčany – soutisk známek Hradčany a Matka Slávie. Prodal se za téměř 800.000 korun.


Nejvzácnější československá známka, zelená žilkovaná čtyřkoruna s černým převráceným přetiskem Pošta Československá 1919, se prodala 11. března 2018 rovněž v aukční síni Burda Auction za 7,8 milionu korun. Známka pocházela ze sbírky filatelisty Ludvíka Pytlíčka ze Semil.


Kromě “žilkované čtyřkoruny” vzbudil v Česku asi největší zájem prodej známky hledané generacemi českých filatelistů v roce 2016. Známka s vyznačenou hodnotou “50/50h Doplatit”, která vyšla v roce 1927 omylem, byla při aukci v Praze v listopadu 2016 vydražena za více než 1,7 milionu korun.


Další tento exemplář prodal v říjnu 2022 Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) v aukci za 2,9 milionu korun. Známka připadla státu ze zabaveného majetku pocházejícího z trestné činnosti. Podle znaleckého posudku, který měl ÚZSVM k dispozici, to byla jedna ze 16 takových existujících známek.

 • Celosvětově drží rekord známka One-Cent Magenta (Jednocentová karmínová), která byla 17. června 2014 v New Yorku v aukci prodána za rekordních 9,5 milionu dolarů (tehdy 192,5 milionu Kč). Tato “známkařská Mona Lisa” z roku 1856 o velikosti 2,54 cm na 3,18 cm je považována za nejvzácnější známku světa. V aukci tehdy překonala dosavadní rekord 2,3 milionu dolarů z roku 2010 za švédskou známku Tre Skilling (Tříšilinková žlutá) z roku 1855. One-Cent Magenta byla v červnu 2021 prodána londýnskému obchodníkovi se známkami a vydavatelské společnosti Stanley Gibbons za 8,3 miliony dolarů.

 • U laické veřejnosti je nejpopulárnější známkou světa Modrý Mauritius. Ten se objevil společně s Červeným Mauritiem v roce 1847 jako první emise stejnojmenné britské ostrovní kolonie. Má hodnotu dvě pence, existuje asi 11 exemplářů.

 • Červený Mauritius má hodnotu jedné penny, známo je asi 14 exemplářů. V srpnu 2016 koupil český investor Modrého a Červeného Mauritia. Cena nebyla zveřejněna, ale v médiích se spekulovalo o částce kolem 100 milionů korun.
  Týž investor v prosinci 2016 koupil na aukci ve Švýcarsku za 2,4 milionu eur obálku se dvěma Červenými Mauritii, takzvaný Bombay Cover či Bombay Letter. Obálka obsahuje dopis, který kdysi mířil z Mauricia do Bombaje. Soubor mauritijských známek českého investora je podle expertů největším celkem těchto známek na světě a je hodnotnější než sbírka Mauritiů v britské královské sbírce.

ČTK, foto: aukční dům Burda

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Dubai International Money Fair

  První ročník veletrhu numismatiky.

  19.04.2024 - 21.04.2024

  Dubaj, Spojené arabské emiráty

  www.di-mf.com
 • Retro Garáž

  Největší jarní burza dílů pro veterány spojená s aukcí.

  27.04.2024 - 27.04.2024

  Lysá nad Labem, Česká republika

  www.retro-garaz.cz
 • Casino 2000 – Salon des Collectionnneurs – Luxembourg

  Mezinárodní akce zaměřená na bankovky, mince, medaile, poštovní známky a pohlednice.

  28.04.2024 - 28.04.2024

  Mondorf-les-Bans, Lucembursko

 • World Congress Collectors of Paris

  Mezinárodní setkání sběratelů mincí, bankovek, poštovních známek, pohlednic ad.

  26.04.2024 - 28.04.2024

  Paříž, Francie

  www.cmc-paris.com
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Podbrdské muzeum

  Muzeum se sbírkou automobilů Aero.

  Rožmitál pod Třemšínem, Středočeský kraj

  podbrdskemuzeum.cz/
 • Muzeum kuriozit a fotografií

  Majitelé muzea shromáždili tisíce předmětů z cest po světě bez ohledu na hodnotu a uměleckou kvalitu.

  Lezník u Poličky, Pardubický kraj

 • Muzeum hygieny

  Muzeum se sbírkou historických nočníků.

  Praha, Hlavní město Praha

  muzeumnocniku.cz/cs/uvod...
 • Poštovní muzeum

  Muzeum se sbírkou poštovních kočárů a saní.

  Vyšší Brod, Jihočeský kraj

  https://www.postovnimuzeum.cz/cs/expozic...
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky