VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Set sběratelských bankovek oslavuje návrat posledních legionářů do Československa

Sberatel.info

8. prosince, 2020

Symbolicky na sklonku roku, ve kterém se před sto lety do Československa vracely z dálného východu poslední legionářské konvoje a pro mnoho rodin, tak teprve tehdy skončila první světová válka, vydává Spolek pro umění a sběratelství set tří sběratelských bankovek věnovaných československým legiím.

Série je současně poctou všem válečným veteránům, jejichž statečnost si v listopadu připomínáme. Každá ze sběratelských bankovek je emitována v počtu 600 kusů.

Prvních 300 bankovek od každého motivu (čísla 1 – 300) je v prodeji ve společné sérii v pamětní obálce s kartami s texty, jež se vážou ke každému tisku a osobním poděkováním předsedy spolku Jindřicha Jiráska. Obálka ponese stejné číslo jako bankovky uvnitř. Její majitel tak bude mít garantováno, že od každé jednotlivé bankovky obdrží stejné číslo. Sběratelské bankovky z řady 301 – 600 bude možné koupit každou zvlášť.

Cena kompletní série v číslované obálce: 600 Kč

Cena samostatné sběratelské bankovky: 200 Kč

Rychlá objednávka zde.

Sběratelské bankovky jsou označeny písmeny A, B, C a každá z nich byla vytištěna ve spolupráci s firmou Dokumentační akciová společnost, která patří mezi naše přední společnosti, jež se tisku a grafice cenin věnují. Autorkou výtvarné podoby všech tisků je grafička Pavla Šťastná, která se věnuje převážně ilustraci, kaligrafii a grafice.

Každá ze sběratelských bankovek má rozměr 156 x 90 mm, je tištěna na bankovkový papír v tiskárně cenin a nese 17 ochranných prvků.

Sběratelské bankovky zpracovávají tři témata spojená s historií legií:

  „Bitva na Bajkalském jezeře“ připomíná jedinou bitvu svedenou válečnými loděmi československé flotily. Bitva se odehrála 16. srpna 1918 na Sibiři na Bajkalském jezeře a skončila drtivým vítězstvím Československých legií.

„Obrněný vlak Orlík na Transsibiřské magistrále roku 1919 u vesničky Zima u Irkutska“. V rámci následných bojů čs. legionářů s bolševiky od května 1918 byly obrněné vlaky jedním z nejdůležitějších bojových prostředků naší armády. Orlík je asi nejznámější obrněný vlak Československých legií a aktivně se účastnil bojů na magistrále. 

Každý motiv zakoupený v sérii provází karta s průvodním textem a osobním poděkováním předsedy spolku Jindřicha Jiráska.

„Přelet letounu Tractor nad vladivostockým přístavem.“ Čechoslovákům se v ruských legiích podařilo zformovat také leteckou jednotku, která využívala různé modely a typy letadel. Čtyři stroje Tractor vyrobené v USA doputovaly s legiemi do vlasti. Jeden z nich se zachoval a je zavěšen v dopravní hale Národního technického muzea od roku 1950.


Číslovaná pamětní obálka obsahuje vedle setu sběratelských bankovek karty s texty, jež se vážou ke každému tisku.

Společným motivem reverzní strany, jež spojuje všechny tři tisky, je pak pomník na mořském hřbitově československých legionářů ve Vladivostoku v Rusku. 

Sběratelské bankovky vycházejí z litografií, které pro Spolek pro umění a sběratelství vytvořil výtvarník Petr Ptáček, tvůrce českých poštovních známek. Jejich náklad, který byl omezen na 100 kusů, je dnes už téměř rozebrán, proto se spolek rozhodl vydat stejné motivy jako sběratelské tisky na ceninovém papíře pro sběratelské bankovky a zpřístupnit je tímto způsobem širšímu okruhu sběratelů.

red, foto: Spolek pro umění a sběratelství  

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Monexpo Numismatic Fair Paris

  Mezinárodní veletrh mincí a bankovek.

  09.12.2023 - 09.12.2023

  Paříž, Francie

  www.nicolasquentin.com ...
 • Hong Kong Numismatic Fair

  Jedna z největších numismatických akcí v regionu Asie.

  11.12.2023 - 13.12.2023

  Hong Kong, Čína

  hkinf.hk
 • Aarados Auction Banknote and Coin Fair Bahrain

  Veletrh mincí, bankovek a cenných papírů.

  25.01.2024 - 27.01.2024

  Manama City, Bahrajn

  www.aradosauctions.com ...
 • Paris Paper Money Show

  41. ročník veletrhu bankovek a cenin.

  10.02.2024 - 10.02.2024

  Paříž, Francie

  www.papier-monnaie.com ...
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky