VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Jindřichohradecké muzeum získalo stůl Destinnové i neznámý betlém

Sberatel.info

11. května, 2018

Sbírku Muzea Jindřichohradecka v loňském roce obohatilo na 2300 nových přírůstků, což je o 800 více než v roce 2016. Mezi nejzajímavější předměty patří dosud neznámý betlém Tomáše Krýzy, který je autorem největšího lidového mechanického betlému na světě známého jako Krýzovy jesličky, zapsaného v Guinessově knize rekordů. „Muzeum loni získalo i psací stůl Emy Destinnové, říká Marie Hazuková, mluvčí muzea, které má ve sbírkách kolem 63.000 předmětů.

Dosud neznámý skříňkový mechanický betlém z druhé poloviny 19. století byl dosud utajen v majetku potomků Tomáše Krýzy. Mechanismus je nefunkční, figurky poškozené, proto ho čeká rekonstrukce. “Součástí betléma je vedle svaté Rodiny, tří králů, pastýřů a darovníků také biblická scéna Útěk svaté Rodiny do Egypta. Vše je nainstalováno do prosklené skříňky. Pohyb je veden pomocí nekonečných textilních pásů, což je pás, který je spojený, tvoří kolo a na tom kole běhají figurky neustále dokola,” vysvětluje etnografka muzea Alexandra Zvonařová.

Muzeum získalo i psací stůl sopranistky Emy Destinnové. Dárce ho dostal od švadleny Marie Bicanové, která předtím, než se usadila v Praze, bydlela ve Stráži nad Nežárkou, kde žila i pěvkyně. Bicanová, ve Vídni vyučená dámská krejčová, pro zpěvačku nejdřív jen šila, časem se spřátelily. Jak říká historik muzea František Fürbach, rodina, od níž stůl muzeum získalo, u Bicanové po válce šila, v roce 1978 od ní dostala psací stůl. Muzeum jej zrestauruje a v červnu představí na výstavě Zacíleno na božskou Emu.

Do fondu Jindřichohradecké tisky přibylo loni devět nových knih, převážně modlitební knihy nebeklíče. Ve sbírce je nyní přes 150 nebeklíčů. “Nejnovějším přírůstkem je Poloviční nebeklíč tištěný u Aloise Josefa Landfrase v Táboře v roce 1829. Jedná se o exemplář, který je opatřen mosaznou vazbou,” vysvětluje odborná knihovnice muzea Štěpánka Běhalová. Muzeum má ve sbírce téměř 40 podobných kovových vazeb.

Za zajímavou akvizici označila mluvčí i leták se satirickým textem Jak žid přijímá pacholka do služby z roku 1844. Sbírku rozšířil i návrh pro tapiserii pražského malíře Jaroslava Nováka nazvaný Jindřichův Hradec.

Zřizovatelem Muzea Jindřichohradecka je Jihočeský kraj. Letos mu dal provozní příspěvek 17,5 milionu Kč, téměř o dva miliony více než loni.

Muzeum nabízí také zajímavou numizmatickou sbírku, více o ní i dalších aktivitách muzea najdete zde – https://www.mjh.cz/sbirky/numizmaticka

ČTK, JJ, foto: Muzeum Jindřichohradecka

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné aukce pro obor numismatika nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

Tipy pro sběratele

 • Muzeum hraček

  Muzeum se sbírkou hraček 19. a 20. století.

  Lednice, Jihomoravský kraj

  muzeum-hracek-lednice.cz/...
 • Motocyklové a technické muzeum

  Muzeum se sbírkou motocyklů.

  Netvořice, Středočeský kraj

  www.veterankalendar.cz/index.php?id=5&am...
 • Muzeum cyklistiky

  Muzeum se sbírkou jízdních kol a velocipedů.

  Nové Hrady, Jihočeský kraj

  www.nove-hrady.cz/cs/m-8-muzeum-cyklisti...
 • Muzeum tajných spolků

  "Muzeum schraňuje artefakty týkající se tajných spolků, zejména svobodných zednářů, ale i některých dalších. Je to zhruba 700 exponátů, které sesbíral majitel muzea v nejrůznějších zemích Evropy, Spojených států a Latinské Ameriky. Návštěvník uvidí základní dokumenty, certifikáty, diplomy, uniformy nebo obřadní oděvy zednářských spolků i literaturu týkající se ezoterických nauk," vysvětluje průvodce Petr Berka. Podobných muzeí je v celém světě pouze sedm. V rámci výkladu se návštěvník může dozvědět také to, jak do tajných spolků vstoupit. Vstupné do muzea je 150 korun.

  Loket, Karlovarský kraj

VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky