VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Východočeské muzeum ukazuje historii i současnost dolaru

Sberatel.info

29. května, 2018

Východočeské muzeum v Pardubicích láká na výstavu „Od stříbrného českého tolaru k americkému dolaru“. Popisuje vznik české měny, jejíž název zobecněl a dal v 18. století jméno měnové jednotce USA. Expozice byla loni poprvé k vidění v New Yorku.

Výstavu připravilo muzeum společně s pardubickou univerzitou, domácí publikum ji ještě nemělo možnost vidět. Pardubická výstava je oproti americké bohatší. Jsou na ní ukázky tolarových ražeb a bankovek od 16. do 19. století z Evropy i ze světa.

“Muzeum tak bude poprvé prezentovat nové přírůstky do sbírky numismatiky, které systematicky nakupuje od roku 2000. Zároveň bude výstava takovou ochutnávkou plánované nové expozice, která by se měla otevřít za dva roky,” říká ředitel muzea Tomáš Libánek.

Právě v roce 2020 bude tolar slavit 500 let, na počátku roku 1520 rozhodl český zemský sněm o ražbě stříbrných tolarů v Jáchymově. Tolarové měny se zhroutily v 70. letech 19. století, kdy byly v Nevadě objeveny velké zásoby stříbra. V českých zemích tolar přetrval déle, korunu zavedly až na konci 19. století.

Po rozpadu britského koloniálního impéria země nahradily librový systém. Po USA dolar zvolily měnovou jednotkou další země, jako Kanada, Austrálie, Nový Zéland. Dolary platí obyvatelé tří desítek států. Návštěvníci uvidí kromě amerických dolarů i čínské nebo zimbabwské dolary. Akvizice bankovek a mincí muzeum získává převážně na internetových aukcích.

“Účastníme se internetových aukcí po celém světě. U mincí je někdy podmínkou být na aukci fyzicky. Přímý nákup od prodejce se nedělá, je tam nebezpečí z hlediska padělku,” vysvětluje numismatik, historik a prorektor Univerzity Pardubice Petr Vorel.

Výstava trvá do 19. srpna.

Více zde: http://www.vcm.cz/od-stribrneho-ceskeho-tolaru-k-americkemu-dolaru/

ČTK, foto: Východočeské muzeum

 

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné aukce pro obor numismatika nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

Tipy pro sběratele

 • Retro Auto Muzeum Strnadice

  Muzeum automobilů ve Strnadicích na Benešovsku, zaměřené na poválečné vozy především ze zemí někdejšího východního bloku.

  Strnadice, Středočeský kraj

  www.retroautomuzeum.com...
 • Muzeum řemesel

  Muzeum se sbírkou seker.

  Konice, Olomoucký kraj

  www.muzeumkonice.cz/sbirka-seker...
 • Muzeum hraček

  Hračky, které baví děti dospělé,

  Benátky nad Jizerou, Středočeský kraj

  muzeumhracek.webpark.cz...
 • Muzeum sportovních vozů

  Muzeum se sbírkou závodních a sportovních automobilů.

  Lány, Středočeský kraj

  www.auto-muzeum.cz/
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky