Padl nový aukční rekord za komiksovou ilustraci

Sberatel.info

17. února, 2021

Ilustrace z titulní strany komiksového sešitu s příběhem reportéra Tintina se vydražila za 3 175 400 EUR (82 560 400 Kč), což z ní dělá nejdražší komiksovou kresbu historie.

Belgický výtvarník Hergé, který postavu neohroženého reportéra Tintina vytvořil v roce 1929, nakreslil obálku v roce 1936 pro příběh „Modrý Lotos“ (The Blue Lotus). Tintin a jeho věrný čtyřnohý přítel, pes Filuta, cestují do Číny, kde musí zlikvidovat síť japonských špionů a pašeráků opia.

 Hergé vytvořil obálku s tmavým podkladem, vlnkami a čínskými znaky, na které Tintin vykukuje ze zdobené čínské vázy a ocitá se tváří v tvář čínskému drakovi za použití inkoustu, kvaše a akvarelových barev. Vydavatel komiksů mu ale řekl, že taková obálka by byla výrobně moc drahá. Hergé tak udělal kompromis a pozadí udělal jednobarevné v červené barvě.

Příběh „Modrý Lotos“ u nás před několika lety vydalo nakladatelství Albatros.

 Původní kresbu pak věnoval jako dárek Jean-Paul Castermanovi, což byl tehdy sedmiletý syn vydavatele Hergého komiksů. V šuplíku pak zůstala až do roku 1981, kdy se poprvé objevila na veřejnosti.

Tintin už jeden aukční rekord drží – v roce 2014 se originální inkoustová kresba z komiksového sešitu „Tintinova dobrodružství“ prodala za 2 650 000 Eur (cca 68 900 000 Kč), což byla dosud nejvyšší částka zaplacená za komiksové dílo.

JJ, foto: aukční domy a Albatros

Sběratelské rozhledy

  • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

  • jarní Retro Garáž

    Největší jarní burza motocyklů, automobilů a s nimi spojených řemesel a aktivit.

    28.03.2026 - 28.03.2026

    Lysá nad Labem , Česká republika

    www.retro-garaz.cz
  • Brněnské sběratelské setkání

    Devatenácté Brněnské sběratelské setkání, které pořádá Klub filatelistů Alfonse Muchy. Zahrnuje oblasti filatelie, filokartie, filumenie, numismatiky i notafilie. Akce se uskuteční uskuteční v sále Otakara Motejla.

    11.04.2026 - 11.04.2026

    Brno, Česká republika

    https://19bss.webnode.cz...
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

  • Muzeum tajných spolků

    "Muzeum schraňuje artefakty týkající se tajných spolků, zejména svobodných zednářů, ale i některých dalších. Je to zhruba 700 exponátů, které sesbíral majitel muzea v nejrůznějších zemích Evropy, Spojených států a Latinské Ameriky. Návštěvník uvidí základní dokumenty, certifikáty, diplomy, uniformy nebo obřadní oděvy zednářských spolků i literaturu týkající se ezoterických nauk," vysvětluje průvodce Petr Berka. Podobných muzeí je v celém světě pouze sedm. V rámci výkladu se návštěvník může dozvědět také to, jak do tajných spolků vstoupit. Vstupné do muzea je 150 korun.

    Loket, Karlovarský kraj

  • Muzeum dýmek

    Muzeum se sbírkou dýmek od 19. století.

    Proseč, Pardubický kraj

    www.muzeumdymek.cz/
  • Národní muzeum

    Muzeum s numismatickou sbírkou.

    Praha, Hlavní město Praha

  • Muzeum panenek a medvídků

    Muzeum se sbírkou panenek a medvídků od roku 1840.

    Troskovice, Liberecký kraj

    www.muzeumpanenek.cz/...

Štítky