VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Pražské Dorotheum končí jako aukční síň, bude servisem pro Vídeň

Sberatel.info

4. června, 2019

Pražská pobočka rakouské aukční síně Dorotheum skončí ve své současné podobě. K začátku května z ní odešla její dlouholetá ředitelka Mária Gálová. Pražské Dorotheum patřilo k tuzemským aukčním síním s nejdelší porevoluční tradicí, do budoucna bude jeho tým pomáhat s přípravami aukcí mateřské organizace ve Vídni. Na dotaz ČTK to uvedl Michal Šimek, který ve společnosti Dorotheum Praha působí deset let a nyní převezme její vedení.

Středem našeho zájmu je mezinárodní přesah a péče o zákazníka, říká Šimek. “Dorotheum Praha se v budoucnu přiblíží našemu úspěšnému obchodnímu modelu fungujícímu v řadě ostatních zemí, mezinárodnímu reprezentačnímu zastoupení rakouské společnosti Dorotheum,” uvedl.

Hlavní činností pražského týmu podle něj bude výběr uměleckých předmětů, starožitností a šperků, které budou zařazeny do aukcí ve Vídni, a budou tak přispívat ke zviditelnění českého umění v zahraničí.

Pražská aukční síň Dorotheum patřila ještě před deseti lety mezi pět tuzemských aukčních síní s největším obratem. V roce 2009 byla s obratem přes 78 milionů korun třetí, první byla tenkrát společnost 1. Art Consulting s obratem 233 miliony korun, uvádí statistiky serveru Artplus.cz. Do pátého místa se držela do roku 2013, v roce 2014 byla na šestém místě s obratem 45,5 milionu korun, když první byla v témže roce Galerie Kodl s obratem 180 milionů korun. Obrat Dorotheu ještě vzrostl v roce 2017 na přibližně 70 milionů korun, loni klesl na 50 milionů a letos činí objem prodaných děl zatím, tedy za polovinu aukční sezony, 14 milionů korun.

Podle odborníka na trh s uměním Jana Skřivánka je změna režimu pražského Dorothea výsledkem situace, kdy na tuzemském aukčním trhu působí nebývalé množství společností. Je s podivem, že český trh dokázal tolik aukčních síní uživit, řekl ČTK.

“V době internetu, díky kterému máme kdekoliv k dispozici kompletní aukční nabídku, ztrácí regionální aukce na významu,” domnívá se Šimek. “Naši čeští zákazníci budou profitovat z většího zaměření na mezinárodní aukce pořádané ve Vídni. Všechny budoucí aukce se budou odehrávat v Paláci Dorotheum ve Vídni,” uvedl s tím, že pražské zastoupení bude nadále zákazníkům poskytovat individuální poradenství a v Praze se také plánují prezentace mezinárodních aukcí aukčního domu Dorotheum.

Dorotheum založené roku 1707 patří mezi přední evropské aukční domy, historicky sídlí ve Vídni a pobočky má ve Velké Británii, Německu, Belgii, Itálii, Francii a České republice. Ročně pořádá zhruba 600 aukcí.

Sběratelé a investoři loni na tuzemských aukcích utratili 1,15 miliardy korun. Meziročně trh klesl o 270 milionů korun, tedy o necelou pětinu, přesto je rok 2018 třetím nejúspěšnějším rokem v historii českých aukcí. Vyšší obrat český trh s uměním vykazoval jen v letech 2017 a 2016. Rok 2017 byl s konečným obratem 1,42 miliardy korun rekordní.

ČTK, foto: Dorotheum

 

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Heulos burza Jihlava

  Bleší trh všech věci.

  20.07.2024 - 20.07.2024

  Jihlava, Česká republika

  https://www.burzajihlava...
 • Mezinárodní veletrh Sběratel

  26. ročník mezinárodního veletrhu poštovních známek, mincí, bankovek, pohlednic, minerálů a dalšího sběratelství. Největší setkání sběratelů ve střední a východní Evropě. Více než 220 vystavovatelů z 35 zemí a 10 000 návštěvníků z celého světa. Možnost nechat si zdarma ocenit vlastní sbírky od nezávislých znalců z profesních organizací jako je Svaz českých filatelistů nebo Česká numismatická společnost.

  06.09.2024 - 07.09.2024

  Praha, Česká republika

  www.sberatel.info/podzim...
 • Trading Expo & Alternativní investice

  Profesionálové a špičkoví odborníci v různých investičních oblastech mají za úkol na konferenci Trading Expo & Alternativní investice představit svůj obor zájemcům o alternativní investice tak, aby vzbudili jejich pozornost a přispěli k jeho popularizaci. A jejich rady a postřehy budou, vzhledem k aktuální inflační vichřici, letos o to cennější. O čem se bude mluvit? Poštovní známky, mince, nemovitosti, veteráni, drahé kovy, drahé kameny a další…

  07.09.2024 - 07.09.2024

  Praha, Česká republika

  www.tradingexpo.cz
 • Vinyl & Stereo Expo

  Největší podzimní akce pro sběratele vinylových desek, CD, kazet a hudebních memorabilií. Veletrhu se účastní prodejci z České republiky i ze zahraničí, například z Německa, Rakouska nebo Francie, kteří do Prahy stejně jako v minulých letech přivezou špičkový sběratelský materiál, raritní desky nebo signovaná alba. Součástí akce je také speciální sekce věnovaná jen metalové hudbě Rock & Metal Market.

  06.09.2024 - 07.09.2024

  Praha, Česká republika

  www.vinylexpo.cz
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Muzeum historických motocyklů v Železné Rudě

  Muzeum s bohatými sbírkami a pobočkou v Bečově nad Teplou

  Železná ruda, Plzeňský kraj

 • Muzeum železnice

  Muzeum se sbírkou železnic.

  Radim u Luže, Pardubický kraj

  soukrome-muzeum-drahy.webnode.cz/...
 • Muzeum kávomlýnků

  Muzeum se sbírkou ručních kávomlýnků. tel.: 475 103 278

  Chabařovice, Ústecký kraj

 • Motocyklové a technické muzeum

  Muzeum se sbírkou motocyklů.

  Netvořice, Středočeský kraj

  www.veterankalendar.cz/index.php?id=5&am...
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky