VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Pražské Dorotheum končí jako aukční síň, bude servisem pro Vídeň

Sberatel.info

4. června, 2019

Pražská pobočka rakouské aukční síně Dorotheum skončí ve své současné podobě. K začátku května z ní odešla její dlouholetá ředitelka Mária Gálová. Pražské Dorotheum patřilo k tuzemským aukčním síním s nejdelší porevoluční tradicí, do budoucna bude jeho tým pomáhat s přípravami aukcí mateřské organizace ve Vídni. Na dotaz ČTK to uvedl Michal Šimek, který ve společnosti Dorotheum Praha působí deset let a nyní převezme její vedení.

Středem našeho zájmu je mezinárodní přesah a péče o zákazníka, říká Šimek. “Dorotheum Praha se v budoucnu přiblíží našemu úspěšnému obchodnímu modelu fungujícímu v řadě ostatních zemí, mezinárodnímu reprezentačnímu zastoupení rakouské společnosti Dorotheum,” uvedl.

Hlavní činností pražského týmu podle něj bude výběr uměleckých předmětů, starožitností a šperků, které budou zařazeny do aukcí ve Vídni, a budou tak přispívat ke zviditelnění českého umění v zahraničí.

Pražská aukční síň Dorotheum patřila ještě před deseti lety mezi pět tuzemských aukčních síní s největším obratem. V roce 2009 byla s obratem přes 78 milionů korun třetí, první byla tenkrát společnost 1. Art Consulting s obratem 233 miliony korun, uvádí statistiky serveru Artplus.cz. Do pátého místa se držela do roku 2013, v roce 2014 byla na šestém místě s obratem 45,5 milionu korun, když první byla v témže roce Galerie Kodl s obratem 180 milionů korun. Obrat Dorotheu ještě vzrostl v roce 2017 na přibližně 70 milionů korun, loni klesl na 50 milionů a letos činí objem prodaných děl zatím, tedy za polovinu aukční sezony, 14 milionů korun.

Podle odborníka na trh s uměním Jana Skřivánka je změna režimu pražského Dorothea výsledkem situace, kdy na tuzemském aukčním trhu působí nebývalé množství společností. Je s podivem, že český trh dokázal tolik aukčních síní uživit, řekl ČTK.

“V době internetu, díky kterému máme kdekoliv k dispozici kompletní aukční nabídku, ztrácí regionální aukce na významu,” domnívá se Šimek. “Naši čeští zákazníci budou profitovat z většího zaměření na mezinárodní aukce pořádané ve Vídni. Všechny budoucí aukce se budou odehrávat v Paláci Dorotheum ve Vídni,” uvedl s tím, že pražské zastoupení bude nadále zákazníkům poskytovat individuální poradenství a v Praze se také plánují prezentace mezinárodních aukcí aukčního domu Dorotheum.

Dorotheum založené roku 1707 patří mezi přední evropské aukční domy, historicky sídlí ve Vídni a pobočky má ve Velké Británii, Německu, Belgii, Itálii, Francii a České republice. Ročně pořádá zhruba 600 aukcí.

Sběratelé a investoři loni na tuzemských aukcích utratili 1,15 miliardy korun. Meziročně trh klesl o 270 milionů korun, tedy o necelou pětinu, přesto je rok 2018 třetím nejúspěšnějším rokem v historii českých aukcí. Vyšší obrat český trh s uměním vykazoval jen v letech 2017 a 2016. Rok 2017 byl s konečným obratem 1,42 miliardy korun rekordní.

ČTK, foto: Dorotheum

 

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • numismatika

  Macho a Chlapovič

  31. aukce mincí, medailí, bankovek a vyznamenání.

  20.10.2023 - 20.10.2023

  Praha

  machochlapovic.com/cz...
 • numismatika

  Antium Aurum

  Velká numismatická sálová aukce s live bidding.

  10.11.2023 - 10.11.2023

  Praha

  www.antiumaurum.cz
VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Mezinárodní entomologický výměnný den a výstava

  Výstava a prodej brouků, motýlů, pavouků, strašilek a plazů z celého světa.

  06.10.2023 - 07.10.2023

  Praha , Česká republika

 • Filatelistický veletrh Ulm

  Tradiční veletrh přesunutý ze Sindelfingenu do Ulmu.

  26.10.2023 - 28.10.2023

  Ulm, Německo

  https://www.briefmarken-...
 • Veronafil podzim

  Největší veletrh v Itálii zaměřený na všechny sběratelské obory.

  17.11.2023 - 19.11.2023

  Verona, Itálie

  https://www.veronafil.i...
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky