VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Ve smíchovské Portheimce se otevírá Muzeum skla

Sberatel.info

4. července, 2018

Ve smíchovské vile Portheimka v Praze bylo nově otevřeno Muzeum skla. Bude představovat moderní a současné umělecké sklo z několika veřejných i soukromých sbírek. Stálá expozice představí především slavné ateliérové sklo československých tvůrců z druhé poloviny 20. století, ale i práce dalších sklářů několika generací a ukázky tvorby výtvarníků z Evropy, Asie a Ameriky. Celkem je vystaveno na 170 objektů rozmanitých tvarů, barev a námětů.

Expozice, jejíž trvání se plánuje minimálně na příští tři roky, obsahuje umělecké sklo z kolekcí Muzea Kampa, Uměleckoprůmyslového muzea, soukromých sběratelů i umělců. Pátá městská část pro expozici poskytla barokní vilu Portheimka nedaleko Anděla a oslovila k vytvoření muzea Nadaci Jana a Medy Mládkových, která provozuje Muzeum Kampa.

“Řada vystavených prací pochází z původní sbírky Medy a Jana Mládkových, kteří české skláře neúnavně sledovali a jejich díla vystavovali ve svém washingtonském, mnoha osobnostmi navštěvovaném domě, čímž pomáhali šířit slávu českého skla,” říká Jiří Pospíšil, předseda správní rady Muzea Kampa – Nadace Jana a Medy Mládkových.

Cílem expozice je zdůraznit atmosféru letního sídla slavného architekta Kiliána Ignáce Dientzenhofera. Exponáty od sklářských mistrů zaplnily místnosti letohrádku nově nazvané Kaple, Hodovní síň, Mramorový sál, Krajina, Kabinet a Divadlo.

Expozice odkazuje k tomu, že na historii sklářství trvající několik tisíc let navázal v druhé polovině 20. století nový umělecký obor, ateliérové sklo. Ze skleněného materiálu začala vznikat díla srovnatelná se současným malířstvím a sochařstvím. Expozice v Portheimce připomíná tvorbu osobností jako Stanislav Libenský a Jaroslava Brychtová, Miluše a René Roubíčkovi, Václav Cigler, Vladimír Kopecký, Jiří Harcuba nebo František Vízner, kteří tvořili ohnisko rozvoje ateliérového skla.

Stálé expozice budou v muzeu doplňovat krátkodobé výstavy. První se věnuje tvorbě americké výtvarnice Karen LaMonteové s jmenuje se Oděná světlem (na obrázku jeden z vystavených exponátů). Představí výběr křišťálových šatů, jimiž tato v České republice žijící a tvořící umělkyně proslula, uvádějí pořadatelé. Další výstava na podzim připomene sklárny firmy Inwald, které stávaly před sto lety na pražském Zlíchově.

ČTK, foto: www.karenlamonte.com

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Hong Kong Numismatic Fair

  Jedna z největších numismatických akcí v regionu Asie.

  11.12.2023 - 13.12.2023

  Hong Kong, Čína

  hkinf.hk
 • Aarados Auction Banknote and Coin Fair Bahrain

  Veletrh mincí, bankovek a cenných papírů.

  25.01.2024 - 27.01.2024

  Manama City, Bahrajn

  www.aradosauctions.com ...
 • Paris Paper Money Show

  41. ročník veletrhu bankovek a cenin.

  10.02.2024 - 10.02.2024

  Paříž, Francie

  www.papier-monnaie.com ...
 • Casino 2000 – Salon des Collectionnneurs – Luxembourg

  Mezinárodní akce zaměřená na bankovky, mince, medaile, poštovní známky a pohlednice.

  28.04.2024 - 28.04.2024

  Mondorf-les-Bans, Lucembursko

VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Podbrdské muzeum

  Muzeum se sbírkou automobilů Aero.

  Rožmitál pod Třemšínem, Středočeský kraj

  podbrdskemuzeum.cz/
 • Muzeum tajných spolků

  "Muzeum schraňuje artefakty týkající se tajných spolků, zejména svobodných zednářů, ale i některých dalších. Je to zhruba 700 exponátů, které sesbíral majitel muzea v nejrůznějších zemích Evropy, Spojených států a Latinské Ameriky. Návštěvník uvidí základní dokumenty, certifikáty, diplomy, uniformy nebo obřadní oděvy zednářských spolků i literaturu týkající se ezoterických nauk," vysvětluje průvodce Petr Berka. Podobných muzeí je v celém světě pouze sedm. V rámci výkladu se návštěvník může dozvědět také to, jak do tajných spolků vstoupit. Vstupné do muzea je 150 korun.

  Loket, Karlovarský kraj

 • Martina Krupičková – obrazy

  Kouzelné obrazy malířky, kterou fascinuje světlo a perspektiva a má překvapivě vedle tematiky měst a přírody ráda také dopravní prostředky na romantickém hradě v Ledči nad Sázavou. Skvělý tip na výlet pro celou rodinu i sběratele umění! šanci máte od 3. do 30. července.

  Ledeč nad Sázavou , Vysočina

  www.martinakrupickova.com...
 • Muzeum techniky

  Muzeum se sbírkou letadel a dopravní techniky.

  Zruč u Plzně, Plzeňský kraj

  airpark.wz.cz/?page_id=30&lang=cs...
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky