VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Muzeum láká na výstavu aut z filmů s Louisem de Funèsem

Sberatel.info

10. dubna, 2023

Auta, která si zahrála ve filmech s francouzským hercem Louisem de Funèsem, jsou nově k vidění na výstavě v automobilovém muzeu ve městě Mylhúzy (Mulhouse) na východě Francie. Až do začátku listopadu muzeum vystavuje 18 aut z filmů o Fantomasovi nebo ze série o četníkovi ze Saint-Tropez, ale také filmové plakáty nebo fotografie z natáčení. Výstava je poctou dílu a připomínkou 40 let od Funèsova úmrtí.

“V těchto filmech jsou ikonické vozy 60. a 70. let. téměř plnohodnotnými postavami děje a zanechaly svou stopu v představivosti celé generace diváků,” píše muzeum v prezentaci výstavy. “V 60. letech se auta stala pro mnohé Francouze symbolem svobody a blahobytu,” dodává muzeum, které má ve svých sbírkách na 450 automobilů.

Na výstavě je například Citroën 2CV, lidově zvaný kachnička, terénní model Citroën Méhari nebo Citroën DS, který se objevil hned v několika filmech. Součástí výstavy jsou i jiná než francouzská auta, jako Fiat 124 coupé, Ford Mustang nebo Oldsmobile.

Druhá část výstavy se inspirovala snímkem Senzační prázdniny z roku 1967 a zejména nejmladší návštěvníky se snaží prostřednictvím exponátů vtáhnout do děje, napomáhají tomu i projekce úryvků z filmů. Třetí část vykresluje de Funèsův vztah k autům mimo plátno. Díl výstavy pojednává o kaskadérovi Rémym Julienneovi, který herci několikrát dělal dubléra při nebezpečných scénách. Vstupné pro dospělé činí 18 eur (420 korun).

Louis de Funès se narodil 31. července 1914 na předměstí Paříže. Proslavily ho role ve filmech jako Oskar, Velký flám, Křidýlko nebo stehýnko, Grand restaurant pana Septima, Hibernatus či Jeden hot a druhý čehý a série bláznivých komedií o četnících ze Saint-Tropez a o Fantomasovi. V České republice jeho popularitě napomohl dabing Františka Filipovského. De Funès zemřel 27. ledna 1983.

Více se výstavě dozvíte zde.

ČTK, foto: muzeum

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Army Fest Kroměříž

  Prodejní výstava historického a moderního vojenství.

  23.06.2024 - 23.06.2024

  Kroměříž, Česká republika

  www.hobbyvystaviste.cz...
 • Mezinárodní numismatický veletrh Madrid 2024

  První ročník numismatické akce s mezinárodními ambicemi.

  26.06.2024 - 29.06.2024

  Madrid, Španělsko

  https://eventonumismatic...
 • Brno Grand Prix Revival

  Vozy Grand Prix, formule, prototypy, cestovní vozy

  13.07.2024 - 13.07.2024

  Brno, Česká republika

  www.brnogp.cz
 • Heulos burza Jihlava

  Bleší trh všech věci.

  20.07.2024 - 20.07.2024

  Jihlava, Česká republika

  https://www.burzajihlava...
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky