VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

O jarní veletrh Sběratel byl mezi sběrateli rekordní zájem

Sberatel.info

28. března, 2024

Největší jarní setkání sběratelů hostilo přes 80 vystavovatelů a do pražského hotelu Olympik dorazilo na 3 000 návštěvníků. Příští veletrh Sběratel proběhne 6. – 7. září na výstavišti PVA Expo v pražských Letňanech.

Prodejci z celého světa přivezli ve dnech 22. – 23. března do Prahy poštovní známky, mince, bankovky, medaile, pohlednice a další sběratelský materiál.

Na veletrh míří sběratelé z celé republiky i ze zahraničí, odkud přijíždí také více než polovina vystavovatelů. Akce se například každý rok účastní Německá pošta, která k ní letos připravila pamětní obálku i speciální kašet.

Ženy a mládež do 18 let mají tradičně vstup na veletrh zdarma. Organizátoři se tak snaží podpořit sběratelství mezi ženami a přivést k němu nejmladší generaci.

Fronta dlouhá jak trasa metra se už od ranních hodin táhla kolem celé jedné strany hotelu Olympik, kde se jarní veletrh Sběratel konal. Sběratelé zde čekali na nízká čísla 0 euro suvenýrové bankovky, která připomíná padesát let od spuštění první linky metra. Sběratelská bankovka byla emitována v nákladu 10 000 kusů, do prodeje na veletrhu šlo ale jen prvních 3 300, ostatní jsou určeny pro potřeby Dopravního podniku hl. m. Prahy. 0 euro suvenýry, které se neprodaly na veletrhu Sběratel budou od poloviny dubna v prodeji na webu sberatelshop.cz.

Na veletrhu byla slavnostně odhalena podoba sběratelské bankovky věnované Bohumilu Hrabalovi. Připomíná jeho 110. narozeniny a současně oslavuje otevření spisovatelovi legendární chaty v Kersku, kterou Polabské muzeum plánuje na květen. Ve stejné době bude také sběratelská bankovka v muzeu v prodeji.

Podobu pamětního listu ve formě bankovky odhalil autor grafiky, výtvarník Matej Gábriš, který na slavnostní křest přicestoval z Norska, kde nyní žije, ředitel Polabského muzea Jan Vinduška a Rudolf Píša, ředitel Muzea cenných papírů v jehož produkci bankovka vzniká. Matej Gábriš do bankovky vložil mnoho detailů z Hrabalova života, jež ho provázely prakticky celý život, ať to jsou vlaky nebo láska ke kočkám. A samozřejmě pivo…

Přímo na veletrhu si je možné po oba dva dny nechat ocenit vlastní donesené sbírky od znalců z profesních organizací. Návštěvníkům jsou k dispozici odborníci ze Svazu českých filatelistů (poštovní známky), České numismatické společnosti (mince, medaile, bankovky), Klubu sběratelů autogramů (podpisy), Antik Kureš (starožitnosti) nebo Muzea cenných papírů (akcie, ceniny).

Modrého Mauritia sice nikdo nepřinesl, ale třeba originální podpis Harrisona Forda ano. Nebyl ale na prodej, milá sběratelka, jež za celebritami cestuje po celém světě, se s ním přišla pouze “pochlubit“. Návštěvníci si ale mohli koupit jiné zajímavosti jako vintage kravaty, staré plakáty, hodinky nebo historické akcie.

Sběratelství táhne! Na jarní veletrh Sběratel dorazila natáčet i TV Nova, o akci se ale zajímal Český rozhlas a pozvánka na Sběratele se objevila na desítkách internetových portálů.

Rarita na jarním Sběrateli. Na veletrhu byl vystaven unikátní nátiskový arch poštovních známek bez uvedení nominále s motivem rychlostní cyklistiky. Známka patří do série vydané k olympijským hrám v Londýně V ROCE 2012.

Vzácný arch, který existuje pouze v jediném exempláři, údajně dostal za vítězství cyklista Jason Kenny, jenž v této disciplíně získal dvě zlaté medaile. Známkový arch laskavě zapůjčil na jarní veletrh Sběratel filatelista z Velké Británie.

O autogram výtvarníka Petra Ptáčka byl na jarním Sběrateli velký zájem. Na veletrh přišel představit nový přítiskový devítiblok České pošty s motivem legendárního motocyklu Jawa 250 „Pérák“, který v roce 2024 slaví 70 let od zahájení výroby.

Veletrh Sběratel se v Praze koná 3x ročně. V březnu a listopadu v hotelu Olympik a v září na výstavišti PVA Expo Praha.

red, foto: veletrh Sběratel

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Dubai International Money Fair

  První ročník veletrhu numismatiky.

  19.04.2024 - 21.04.2024

  Dubaj, Spojené arabské emiráty

  www.di-mf.com
 • Retro Garáž

  Největší jarní burza dílů pro veterány spojená s aukcí.

  27.04.2024 - 27.04.2024

  Lysá nad Labem, Česká republika

  www.retro-garaz.cz
 • Casino 2000 – Salon des Collectionnneurs – Luxembourg

  Mezinárodní akce zaměřená na bankovky, mince, medaile, poštovní známky a pohlednice.

  28.04.2024 - 28.04.2024

  Mondorf-les-Bans, Lucembursko

 • World Congress Collectors of Paris

  Mezinárodní setkání sběratelů mincí, bankovek, poštovních známek, pohlednic ad.

  26.04.2024 - 28.04.2024

  Paříž, Francie

  www.cmc-paris.com
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Muzeum obrněné techniky

  Muzeum se sbírkou tanků a obrněných vozů.

  Smržovka, Liberecký kraj

  tankysmrzovka.cz/
 • Muzeum Vysočiny Pelhřimov

  Muzeum se zajímavou dramaturgií, na jehož webových stránkách si například můžete stáhnout zdarma knihu "Umění kýče", jež mapuje úspěšnou výstavu, která zde proběhla.

  Pelhřimov , Vysočina

  www.muzeumpe.cz/
 • Království železnic

  Muzeum se sbírkou modelů v pohybu.

  Praha, Hlavní město Praha

  www.kralovstvi-zeleznic.cz/...
 • Muzeum Kouzlo starých časů

  Více než sto viktoriánských a edwardiánských oděvů, doplňků a kuriozit z celého světa na jednom místě.

  Praha 1, Hlavní město Praha

  www.muzeumkouzlostarychcasu.cz...
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky