VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Nové mince Vatikánu i Český lev s hologramem budou mít premiéru na veletrhu Sběratel

Sberatel.info

1. září, 2023

Vatikán nabídne na veletrhu exkluzivně sběratelům možnost začít sbírat novou emisi „Jubilejní kříž“, Česká mincovna zase začne svou novou investiční minci prodávat dříve, než ve obchodech. Na Sběratele se letos celkově chystá několik desítek numismatických firem z celého světa, z toho řada vůbec poprvé.

Mincovna Vatikán představí na veletrhu Sběratel novou emisí mincí tzv.  “Jubilejní kříž”. Série obsahuje šest bimetalických, stříbrných a měděných čtvercových mincí v hodnotě 10 eur v proof provedení, které budou charakterizovat následující tři roky vedoucí k „Jubileu 2025“.

Je to následující v řadě tzv. Svatých roků navazující na Velké jubileum Svatého roku 2000. Jeho slavení pravidelně po 25 letech se ustálilo od Svatého roku 1450. Současný papež František v této souvislosti vyzval věřící na „cestu společenství a účasti za obnovu a znovuzrození.“ A právě papežova slova budou podle mincovny Vatikán inspirací pro šest témat celé série, kdy každé z nich ztvární jiný umělec. Numismatický program zahrnuje vydání dvou mincí ročně a to v letech 2023 až 2025 s těmito motivy: „rok 2023: Odpustek a solidarita“, „rok 2024: Všeobecná bratrskost a modlitba“ a „rok 2025: Obrácení a krása stvoření“.

Mince si lze přímo na veletrhu rezervovat na všechny tři roky, první kus ze série bude k zákazníkům expedován v prosinci. S prvním párem mincí obdrží sběratelé jako dárek také speciální pouzdro, do kterého si mohou celou sbírku uložit. Po zkompletování se pak vytvoří symbolický „Jubilejní kříž“.

Speciální “antiadhézní” úprava, kterou vyvinuli technici italského Istituto Poligrafico e Zecca dello Stato (Státní mincovna), umožní mince uchovávat bez nutnosti vkládat je do tradičních kapslí. Z tohoto důvodu bude také uvnitř pouzdra umístěna speciální ochranná tkanina pro řádnou konzervaci a čištění mincí.

Celková cena kompletní etuie se sadou šesti mincí bude 396 EUR, ražba bude limitována na 9 999 kusů.

Českého lva s hologramem můžete na veletrhu získat i s podpisem jeho autora

Česká mincovna uvede na sběrateli v premiéře novou podobu své úspěšní investiční mince Český lev s hologramem. Jak píše v tiskové zprávě, „jablonečtí mincmistři si troufají tvrdit, že nebudete věřit vlastním očím“.

Minci s hologramem bude možné exkluzivně zakoupit přímo na veletrhu na stánku České mincovny. Na e-shopu a v prodejnách České mincovny bude její prodej spuštěn až po skončení veletrhu.

V sobotu 8. září ve 13:00 budete mít rovněž možnost získat podpis jejího tvůrce, medailéra Asamata Baltaeva na plánované autogramiádě v expozici mincovny.

Investiční mince „Český lev“ se v Jablonci nad Nisou razí od roku 2017, kdy měla premiéru právě na veletrhu Sběratel, a za tu dobu si je oblíbili investoři v České republice i zahraničí. Český lev se tak zařadil po bok tradičních investičních mincí jako jsou například rakouský Wiener Philharmoniker, kanadský Maple Leaf, jihoafrický Krugerrand, americký Eagle, čínská Panda nebo australský Kangaro. Zatím co ty, se ale razí v milionových nákladech, ražby Českého lva se počítají na stovky či tisíce. To zvyšuje její investiční potenciál a přidává jim sběratelský rozměr.

Do Prahy dorazí přes dvě stě firem z toho více než třetina s numismatikou

Letošního Sběratele se účastní několik desítek obchodníků s mincemi, medailemi, bankovkami a investičními drahými kovy z celého světa. Nechybí přední aukční domy Antium Aurum, Macho & Chlapovič, Aurea Numismatika, Šůcha, Rauch nebo Emporium Hamburg. Po pandemii se do Prahy vrací čínská mincovna China Gold Coin Group. Vůbec poprvé se bude na veletrhu vlastní expozicí prezentovat Státní tiskárna cenin.

V pátek bude na stánku aukčního domu Macho & Chlapovič oficiálně zahájen prodej Katalogu mincí a medailí Československé republiky, České republiky, Slovenska 2024 a Katalogu bankovek Československa, České a Slovenské republiky 2024. Katalog bankovek je nově vydán po pěti letech.

Český trh, jehož celkový roční objem se pohybuje kolem půl miliardy korun, je totiž pro obchodníky s numismatikou atraktivní.   „V ČR máme jeden z nesilnějších a nejstabilnějších trhů v rámci EU. Je to hlavně kvůli dlouhé tradici a zájmu nových sběratelů či investorů,“ říká Petr Kovaljov, který na českém trhu zastupuje největší numismatický aukční dům na německém trhu Künker (na Sběrateli má stánek s číslem 203).

„V poslední době je zájem hlavně o vzácné mince z období Svaté říše římské a Rakousko-uherské monarchie, kde šla cena nahoru. Např. zlaté dukáty a jejich násobky z období vlády Rudolfa II., Matyáše, Ferdinanda II. atp. Tuto tendenci dokazují také výsledky ze světových aukcí. Jako např. aukční dům Dorotheum, kde byl prodán extrémně vzácný a krásný 10ti dukát Matyáše(1612-1619) „ čtyř císařů „ za 380.000 Euro plus poplatky aukce. Naopak ceny nepatrně stagnuji u  svatováclavských dukátů v průměrném stavu, které byly v Československu raženy od roku 1923,“ popisuje Petr Kovaljov.

Mezi českými sběrateli jsou pak podle jeho zkušenosti nejžádanější mince a medaile z historického území českého státu tj.  ze zemí Koruny České, Československa a ČR, ale také třeba z období antického Říma.

Investicím do drahých kovů, ale třeba také bankovek se věnuje také konference Trading Expo & Alternativní investice, jež se na výstavišti PVA Expo uskuteční v sobotu 9. září. Registrovat se na ni můžete zdarma zde.

Kompletní seznam vystavovatelů na veletrhu sběratel, který proběhne od 8. do 9. září na výstavišti PVA Expo Praha, pak najdete tady.

Red, foto: Mincovna Vatikán, Česká mincovna a veletrh Sběratel

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Winterstamps

  Známky, obálky, celistvosti, filatelistická literatura

  23.02.2024 - 24.02.2024

  Veenedaal, Nizozemsko

  www.winterstamps.nl
 • Prodejní výstava brouků a motýlů Praha

  Výměna, prodej a koupě brouků, motýlů, strašilek, pavouků a ostatních bezobratlých živočichů.

  01.03.2024 - 02.03.2024

  Praha, Česká republika

  www.hobbypraha.cz
 • Jarní veletrh Sběratel

  Největší jarní setkání sběratelů všech oborů.

  22.03.2024 - 23.03.2024

  Praha, Česká republika

  www.sberatel.info/jaro...
 • Numismatický veletrh v Kuala Lumpur

  12. ročník mezinárodního veletrhu.

  29.03.2024 - 31.03.2024

  Kuala Lumpur, Malajsie

  www.klinf.co
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Muzeum Moto & Velo

  Muzeum se sbírkou historických bicyklů a motocyklů.

  Přerov nad Labem, Středočeský kraj

  www.motovelomuzeum.cz/...
 • Zámek Kynžvart

  Metternichova sbírka kuriozit

  Kynžvart, Karlovarský kraj

  www.zamek-kynzvart.cz/zamecke-sbirky.php...
 • Poštovní muzeum v Praze

  Vše o historii československých a českých poštovních známek na jednom místě, navíc se zajímavými akcemi nejen pro sběratele.

  Praha, Hlavní město Praha

 • Železniční muzeum ČD

  Muzeum se sbírkou historických kolejových vozidel.

  Lužná u Rakovníka, Středočeský kraj

  www.cdmuzeum.cz/
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky